قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / دیدار خبرنگاران هرات برای رفع نگرانی های امنیتی شان با والی این ولایت

دیدار خبرنگاران هرات برای رفع نگرانی های امنیتی شان با والی این ولایت

هرات

۱۸ دلو ۱۳۹۹ و ۶ فبروری ۲۰۲۱

تعداد از خبرنگاران هرات روز پنجشنبه (۱۶ دلو ۱۳۹۹) به منظور حل مشکلات امنیتی و عدم دسترسی به اطلاعات که در این اواخر دامنگر جامعه رسانه‌ای گردیده است، با مقام های محلی و امنیتی به مشمول والی این ولایت دیدار نموده و پیشنهادات خویش را جهت حل این چالش‌ها ارایه نمودند.

خبرنگاران هرات می گویند در این اواخر که همه گیری ویروس کرونا و نا امنی که در کشور رو به افزایش است، ‌زمینه دسترسی آنها را به اطلاعات بیشتر از قبل محدود نموده است.

همایون نظری مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در هرات می‌گوید که برخی از ادارت دولتی اطلاعات را در دسترس خبرنگاران قرار نمی‌دهند و این موضوع سبب شده تا خبرنگاران خصوصا زنان خبرنگار در تهیه گزارشات خود با مشکلات بزرگ روبرو شوند.

آقای نظری گفت:« این چالش ها در کنار اینکه به پیکره آزادی بیان و نظام مردم سالار در افغانستان لطمه میزند،‌ می تواند منجر به مسدود شدن شماری از رسانه ها و ترک وظیفه خبرنگاران خصوصا زنان خبرنگار نیز شود».

در این نشست شماری از زنان خبرنگار نیز اشتراک کرده بودند که خواستار توجه بیشتر مقام های محلی به وضعیت کار خود در جامعه با توجه به شرایط کنونی شدند.

سمیه ولی زاده گفت:« زنان ژورنالیست هنوز هم با مشکلات زیادی از جمله تبعیض جنسیتی در دفاتر و ادارات دولتی برای دسترسی به اطلاعات، ‌نداشتن مصوونیت شغلی و ترس از افزایش فعالیت گروه های افراطی و مذهبی روبرو هستند».

همچنان ضیاگل عظیمی دیگر خبرنگار در ولایت هرات می گوید هنوز هم دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران از سوی نهادهای عدلی و قضایی بگونه درست بررسی و پیگیری نمی شود و این موضوع باعث شده تا خشونت علیه خبرنگاران هر روز بیشتر شود.

این خبرنگار زن از مقام های محلی هرات می خواهند به نگرانی های امنیتی آنها بیشتر از گذشته توجه شود تا زنان خبرنگار به راحتی بتوانند به کار رسانه ای در این ولایت ادامه دهند.

از سوی هم سید وحید قتالی والی هرات نیز با پذیرفتن این مشکلات گفت به مسوولان امنیتی این ولایت به گونه جدی هدایت داده تا برای تامین امنیت جان خبرنگاران و کارمندان رسانه ای از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

والی هرات، گفت:« برای از میان برداشتن مشکل دسترسی به اطلاعات خبرنگاران نیز افراد مشخصی از بخش مطبوعاتی ادارات دولتی و امنیتی را برای هماهنگی بیشتر با خبرنگاران به کار خواهد گماشت».

در ختم این نشست خبرنگاران هرات؛ نامه سرگشاده ای جامعه رسانه ای هرات در مورد چالش ها و نگرانی های رسانه های محلی و خبرنگاران را به والی این ولایت سپردند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *