قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / توقف گفتگوهای صلح؛ نگرانی خبرنگاران زن از آینده مبهم شان در بلخ

توقف گفتگوهای صلح؛ نگرانی خبرنگاران زن از آینده مبهم شان در بلخ

بلخ

۱۵ دلو ۱۳۹۹ و ۳ فبروری ۲۰۲۱

با وجود چالش‎های امنیتی، اجتماعی و اقتصادی سد راه فعالیت خبرنگاران زن در بلخ، برگزاری گفتگوهای صلح میان افغان‎ها در دوحه، خوشبینی‎هایی را نسبت به داشتن آینده کاری بهتر برای این قشر به میان آورده بود، اما توقف این روند در بیشتر از ده روز اخیر، بار دیگر خبرنگار زن را در بلخ نگران ساخته است.

محبوبه محمدی، یکی از خبرنگاران محلی در بلخ می گوید بی‎نتیجه ماندن و توقف مذاکرات، برای او سوال برانگیز و قابل تشویش است.

بانو محمدی، گفت:« ما به تشویش هستیم که اگر این گفتگوها نتیجه ندهد ما نمی‌توانیم به صحنه باقی بمانیم و به فعالیت رسانه ای خود ادامه دهیم».

وی افزود از طرفی هم به دلیل شدت جنگ، خبرنگاران کشور را ترک می کنند و این عوامل برای دختر خانم‎هایی که در عرصه اطلاع رسانی کار می کنند خیلی نگران کننده است.

خانم محمدی در ادامه می گوید:« با ادامه چنین وضعیت ناامن و تهدیدآمیز برای خبرنگاران زن، ممکن او نیز ناگزیر شود افغانستان را ترک کند».

در این حال نیلوفر شریفی، یکی دیگر از خبرنگاران در بلخ می گوید که توقف گفتگوها میان افغان‌ها در دوحه او را به عنوان یک شهروند و کسی که در یکی از رسانه‎ها کار می کند بیشتر از گذشته نگران کرده است.

خانم شریفی تصریح نمود:« با توجه به افزایش ترورهای هدفمند کارکنان رسانه‎ای در کشور، اگر نشست‎های میان افغان‎ها به صلح دایمی منتج نگردد، با درنظرداشت اینکه خانواده‎ام نگران شرایط کاری‎ام هستند، ممکن برای مدتی کار و فعالیت رسانه ای خود را متوقف نمایم».

سوریا احمدیار یکی از زنانی که از فاکولته ژورنالیزم پوهنتون بلخ فارغ شده است بنا بر وجود برخی چالش ها موفق نشده است که فعالیت رسمی رسانه ای را تا کنون آغاز کند.

او توقف گفتگوهای صلح را نگران کننده خوانده می گوید:« متوقف شدن این روند سبب شده که دیدگاه مثبت ما نسبت به آینده و برقراری صلح سراسری از بین برود و حالا با وجود این سردرگمی ها، نگران تر از قبل هستم، چون معلوم نیست که آینده ما چه خواهد شد».

خبرنگاران زن در سراسر کشور از جمله ولایت بلخ، خواهان برقراری صلح پایدار در کشور اند مشروط بر اینکه دستاوردهای دو دهه اخیر زنان حفظ گردد و آینده کاری آنان با خطر روبرو نشود.

در این حال خانم شکیبا موحد، مسوول رادیوی« رابعه بلخی» در ولایت بلخ به این باور است که توقف مذاکرات صلح در روزهای اخیر بر نگرانی نهادها و کارمندان رسانه‌ای افزوده است.

او می گوید که این نشست‌ها تا کنون نتیجه ای مثبتی نداشته و برعکس خشونت‌ها زیاد هم شده است.

خانم موحد افزود:« ناامنی دامنگیر همه گردیده ولی نهادهای رسانه ای و مدنی را بیشتر متاثر نموده است که اگر مذاکرات صلح به نتیجه نرسد دیگر افغانستان مورد توجه کشورهای منطقه نخواهد قرار گرفت. جنگ های داخلی ادامه خواهد یافت و طالب همان طالب با مفکوره تاریک و زن ستیزی بیست سال قبل اش حضور دوباره خواهد یافت».

این نگرانی ها در  حالی مطرح می شود که به تازگی وزارت دولت در امور صلح افغانستان اعلام کرد، هیأت طالبان در دوحه حاضر به مذاکره نیست و مسوولیت افزایش تلفات غیرنظامیان نیز به عهده آنها است. طالبان قبلا گفته بود که اگر رییس جمهور اشرف غنی از رهبری حکومت کنار برود آماده کار با حکومت جدید خواهند بود، اما محمد اشرف غنی تشکیل حکومت موقت را عامل خونریزی عنوان نموده است.

گزارش : انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *