قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در فراه از بابت ناامنی و تهدیدات علیه آنان، نگران هستند

خبرنگاران زن در فراه از بابت ناامنی و تهدیدات علیه آنان، نگران هستند

فراه

۲۵ جنوری/ ۶ دلو ۱۳۹۹

ترور های هدفمند اخیر خبرنگاران، افزایش تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران و عدم پیگیری قضایای آنها باعث نگرانی خبرنگاران و فعالان رسانه ای در فراه شده است که شماری از خبرنگاران در فراه نگرانی جدی خود را از حملات انفجاری ،مسلحانه و هدفمند علیه خبرنگاران ابراز نموده و خواهان تامین امنیت خبرنگاران در افغانستان می باشند.

شبنم سلطانی، خبرنگار در یکی از رسانه های محلی فراه می گوید کشته شدن چند خبرنگار در این اواخر از سوی مخالفان و افراد ناشناس و مجازات نشدن عاملان آنها، بر روح و روان سایر خبرنگاران که مصروف فعالیت های رسانه ای هستند، تاثیر منفی گذاشته و آنان نمی توانند به گونه درست و فکر آرام به فعالیت های خود ادامه دهند.

خانم سلطانی افزود:”خبرنگاران زن در فراه با ترس و هراس به فعالیت های رسانه ای ادامه می دهند ولی آنان به حمایت جدی از سوی نهادهای امنیتی و حامی خبرنگاران ضرورت دارند.”

به گفته وی که دولت و نهادهای حامی خبرنگاران باید خبرنگاران زن را منحیث یک قشر آسیب پذیر در جامعه حمایت کرده و مصوونیت جانی و شغلی آنان را تامین نمایند.

در این حال لیلا بهترین، یکی دیگر از خبرنگاران محلی در فراه از بابت ادامه کار شان نگران بوده و می گوید باور مندی کامل برای ادامه کارهای رسانه ای خود ندارد، چون با گذشت هر روز فضای کار در رسانه ها در فراه تنگ تر و جان آنها با خطر بیشتر مواجه می باشد. “

همچنان خانم بهترین از کم توجهی مسوولان ادارات دولتی در بخش تامین امنیت خبرنگاران شکایت نموده، گفت:« برقراری امنیت خبرنگاران زن یکی از وجایب اساسی حکومت می باشد که باید به آن توجه صورت گیرد».

وی افزود که حکومت باید در تطبیق قانون توجه جدی نموده و دستاوردهای چند ساله آنها را حفظ نماید .

از سوی هم عبدالرحمان ژوندی، مدیر مسوول رادیو”دنیای نو” در فراه خشونت و تهدیدات علیه خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن را یک چالش عمده عنوان نموده و می گوید که قتل هدفمند خبرنگاران و بی توجهی حکومت در برابر این چالش، شرایط کاری این قشر زحمتکش و اطلاع رسان را مشکل ساخته و باعث بروز مشکلات روحی و روانی آنها شده است.

آقای ژوندی می گوید:«خشونت در برابر خبرنگاران ترس را به آنان راه داده و روحیه شان را در برابر کار اطلاع رسانی ناراحت و مضطرب نموده است».

وی از حکومت می خواهد تا عاملان این نوع جرایم را دستگیر و مجازات نماید تا در آینده شاهد این چنین رویدادهای وحشتناک نباشند .

همچنان بصیر سیلاب مسوول کمیته خبرنگاران در فراه، خشونت و تهدیدات علیه خبرنگاران را تقبیح نموده و می گوید که این چنین رویدادها باعث از بین بردن روحیه کاری خبرنگاران گردیده و ممکن مانع فعالیت های رسانه ای شان در آینده نیز گردد .

به گفته آقای سیلاب:« تنها مصوونیت خبرنگاران در جامعه و رسانه ها می تواند آنها را به ادامه فعالیت های خبرنگاری تشویق نموده و روزنامه نگاران باید مصوون باشند تا بتوانند بدون نگرانی و تهدید به فعالیت های رسانه ای شان ادامه دهند».

این نگرانی ها در حالی مطرح می گردد که در این اواخر خشونت و تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مرکز و در فراه افزایش یافته و در جریان چند ماه گذشته چند تن از

خبرنگاران از سوی افراد ناشناس به قتل رسایده اند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *