قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن و فعالان مدنی در بغلان، خواهان تامین امنیت شان هستند

خبرنگاران زن و فعالان مدنی در بغلان، خواهان تامین امنیت شان هستند

بغلان

۲۴ جنوری/ ۵ دلو ۱۳۹۹

شماری از  خبرنگاران زن در بغلان می گویند که وضعیت امنیتی در  سه ماه آخر بدتر شده  و تهدایدات علیه خبرنگاران نیز بیشتر روزافزون شده است.

این خبرنگاران و مسوولان رسانه های بغلان  در پی قتل و به شهادت رسیدن روزنامه نگاران می گویند در جریان کمتر از  یک ماه خبرنگاران بغلان شاهد درگیری و  جنگ نیز میان حکومت و طالبان در نقاط مختلف این ولایت بوده اند و تاثیر گذاری منفی آن بالای مردم و خبرنگاران هم به وضاحت محسوس شده است.

نورگل اندروال گزارشگر تلویزیون «هیواد» در مصاحبه ای به مرکز؛ کم توجهی نیروهای امنیتی و کشفی را نسبت به مصوونیت جان خبرنگاران متهم کرده از حکومت و نهاد های مسوول در بغلان  می خواهد تا به این چالش و نگرانی روزنامه نگاران در بغلان رسیدگی صورت گیرد.

آقای نور گل می گوید :«من چندین بار به دلیل عدم امنیت از سوی شماری از افراد تهدید به مرگ شده ام اما تا حال حکومت و نهاد های صنفی خبرنگاران هیچ اقدام مثبت که جلو چنین تهدیدات  گرفته شود، نشده است».

با آنکه بیشتر این تهدیدادت برای خبرنگاران تلیفونی بوده، اما تاثیرات منفی زیاد بالای کار و فعالیت و روحیه کاری خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در این ولایت بر جا گذشته است .

در این حال زهره کریمی، یک تن از خبرنگاران آزاد در این ولایت در مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان می‌گوید در حالیکه هنوز سنت های ناپسند و نگرانی های خانواده ها خبرنگاران زن در جامعه ما پا بر جا است،  افزایش ناامنی در کشور و نیز تهدیدات خبرنگاران به مرگ از سوی گروه‌های مختلف، اثرات منفی را بالای اکثر فعالان مدنی و خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن برانگیخته است.

او تصریح کرد:« مشکلاتامنیتی و سنتی در بغلان  باعث کم علاقه‌گی و اعتماد نکردن خانواده‌ها برای گذاشتن دختران شان به وظیفه در ادارت دولتی و غیر دولتی به خصوص نهادهای رسانه‌ای نیز شده است».

وی ابراز داشت که این چنین رویدادها باعث از بین بردن روحیه خبرنگاران زن گردیده و ممکن مانع فعالیت‌های رسانه‌ای شان در آینده نیزدر بغلان  گردد.

از سوی هم سارا سعید  خبرنگار رادیو« فرحت»  در ولایت بغلان می‌گوید که وضعیت کنونی برای همه شان قابل قبول نبوده و آن عده خبرنگارانی که خود را با کار و فعالیت‌های رسانه‌ای مصوون احساس نمی‌کنند و تصور می نمایند که از بابت این نوع قضایا و وقایع آسیب‌پذیر می شوند، ناگزیر مجبور به ترک وظیفه می‌شوند.

در ضمن ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان؛ افغانستان را برای عموم خبرنگاران از جمله ژورنالیستان زن در کشور خطرناک دانسته و می‌گوید طی چند سال اخیر به خصوص در سال ۲۰۲۰میلادی  به دلیل قرنطین و  ناامنی در اکثر ولایت ها خبرنگاران مورد تهدید و حتا قتل  قرار گرفته اند .

آقای ناصری، عامل تهدیدهای کاری خبرنگاران را نبود امنیت در کشور و وقوع رویدادهای تهدیدآمیز عنوان نموده، گفت:« ناامنی و وقوع حوادث انفجاری و رویداد های مسلحانه  بالای کارمندان رسانه‌ای در کشور سبب نگرانی خانواده مطبوعات گردیده است».

آقای ناصری از حکومت و نهادهای عدلی و قضایی کشور می‌خواهد تا عاملان این نوع جرایم را دستگیر و به پنجه قانون بسپارند تا این که در آینده خبرنگاران شاهد این چنین رویدادهای دردناک،  تهدیدات و یا کشته شدن خبرنگاران نباشند.

همچنان فهیم نیکزاد، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در ولایت بغلان گفت :« برقراری امنیت به خصوص امنیت جان ژورنالیستان زن یکی از حقوق کاری آنان دانسته شده و حکومت باید به طور جدی برای تامین امنیت خبرنگاران اقدام لازم را در سراسر کشور انجام دهد».

احمد جاوید بشارت، سخنگوی قومندانی امنیۀ بغلان به خبرنگار مرکز گفت که  نگرانی  خبرنگاران و مسوولان رسانه ها از قتل های هدفمند و مرموز همکاران شان در این اواخر در کشور قابل قبول و نگرانی است.

او  برای خبرنگاران و رسانه های این  ولایت وعده داد که نیروهای امنیتی در بغلان در تامین امنیت جان خبرنگاران و کارکنان رسانه ها از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نخواهند کرد و به کسی اجازه نخواهد داد که صدای آزادی بیان را در آن ولایت خاموش کند.

نگرانی‌ها از افزایش ناامنی در بغلان در حالی از سوی خبرنگاران  ابراز می‌شود که در یک ماه اخیر به شمولملاله میوند گوینده تلویزیون انعکای در ننگرهار،  شش تن از خبرنگاران کشور طی حملات مسلحانه و یا مرموز جان باختند .

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *