قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کار مساوی و امتیاز نابرابر؛ اعتراض خبرنگاران زن در فراه

کار مساوی و امتیاز نابرابر؛ اعتراض خبرنگاران زن در فراه

فراه

۸ جدی ۱۳۹۹ و ۲۸ دسمبر ۲۰۲۰

با اینکه در حال حاضر مسلک خبرنگاری یکی از دشوارترین وظایف برای زنان در افغانستان است و این خبرنگاران با چالش ها و دشواری های فراوانی رو به رو اند، باز هم با پذیرفتن این همه مشکلات با اندک ترین معاش به فعالیت های رسانه ای خود ادامه می دهند. اما نبود توازن در معاشات کارمندان زن و مرد باعث اعتراضات خبرنگاران زن در فراه شده است.

شماری از خبرنگاران زن که در رسانه های محلی فراه فعالیت می کنند از دریافت امتیازات کم در برابر کار شان شکایت دارند.

فرزانه سعادت، گوینده در یکی از رسانه های محلی فراه می گوید:”بانوان خبرنگار در ولایت فراه با معاش کم مشکلات زیاد کاری را متحمل می شوند.”

به گفته خانم سعادت، معاش که زنان خبرنگار در بدل کارشان دریافت می کنند برای مخارج و مصارف شان کافی نبوده و بسیار ناچیز است.”

مینه مروت، یکی دیگر از خبرنگاران در فراه می گوید، نیاز مندی زنان باعث شده که خبرنگاران زن با معاش اندک در رسانه های محلی این ولایت فعالیت کنند و از همین امر رسانه های سود می برند.

به گفته وی:”باورمندی مسوولان رسانه ها بر این که زنان با معاش اندک حاضر اند کار کنند باعث شده که خبرنگاران زن در رسانه ها امتیاز اندکی دریافت کنند.”

عبدالرحمن ژوندی، مدیر مسوول رادیو “دنیای نو” در فراه تبعیض بین کارمندان زن و مرد را در رسانه ها نپذیرفته و می گوید کارمندان ما نظر به فعالیتی که دارند امتیاز به دست می آورند.

به گفته آقای ژوندی:” خانم ها توانایی بعضی فعالیت های رسانه ای بنابر  مشکلات امنیتی و مشکلات اجتماعی ندارد و نمی توانند بیرون از رسانه رفته و گزارش تهیه کنند آنها فقط در محیط رسانه و در بخش برنامه های تفریحی کار می کنند به همین دلیل نظر به فعالیت شان معاش داده می شود.”

از سوی هم بصیر سیلاب، مسوول کمیته خبرنگاران در فراه می گوید که زنان بنابر بیکاری و نیازمندی های خود حاضر به کار در رسانه ها با اندک ترین امتیاز می شوند.

همچنان آقای سیلاب افزود:« وضعیت بد اقتصادی رسانه ها در پرداخت امتیازات کم، تاثیر پذیری خود را دارد».

وی افزود که رسانه ها با مشکلات اقتصادی مواجه اند و به همین دلیل در مجموع معاشی که به کارمندان خود می دهند بسیار اندک و ناچیز است .

این در حالی است که عدم ظرفیت زنان و آگاهی نداشتن آنها از حقوق شان باعث شده تا انها نتوانند مطابق خواست مسوولان رسانه ها در تمام بخش های رسانه ای  فعالیت نمایند و با اندک ترین معاش قناعت کنند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نگرانی خود را از وضعیت خبرنگاران زن در شرایطی که ویروس کرونا در حال گسترش بود و قیود گشت و گذار در بیش از ۳۰ ولایت کشور برقرار شده بود، اعلام کرد که بیش از ۲۰ در صد خبرنگاران زن بیکار و یا درآمد مادی شان را از دست داده‌اند.

به اساس بررسی مرکز،  فراه با داشتن ۷ خبرنگار زن در جریان قرنطین که به کار شان در رسانه‌ها ادامه دادند هم اکنون نیز این زنان ژورنالیست در رسانه های محلی فراه مصروف کار و فعالیت مطبوععاتی شان همچنان می باشند.

گزارش پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زننان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *