قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران و فعالان مدنی در تخار: نباید صدای خبرنگاران خاموش شود

خبرنگاران و فعالان مدنی در تخار: نباید صدای خبرنگاران خاموش شود

تخار

۲۹ قوس ۱۳۹۹ و ۱۹ دسمبر ۲۰۲۰

شماری از خبرنگاران ‌و شهروندان تخار در پیوند به ترور های هدفمند اخیر از چهره های رسانه ای و عدم پیگیری قضایایی آنها از سوی حکومت، نگرانی خویش را طی تظاهراتی به تاریخ ۲۷ قوس ۱۳۹۹  ابراز نمودند.

آنها ضمن محکوم کردن ترورهای اخیر از حکومت مرکزی خواهان‌ بررسی فوری دوسیه یما سیاوش ‌شدند.

آمنه(نام مستعار) خبرنگار محلی در ولایت تخار می گوید که به صفت یک فعال رسانه ای، نگرانی جدی خود را از حملات انفجاری، مسلحانه و هدفمند علیه خبرنگاران به خصوص ملاله میوند ابراز نموده و خواهان تامین امنیت کارمندان رسانه ای در سرتا سر افغانستان و در ولایت تخار می باشد.

اشتراک کننده های این تظاهرات هشدار دادند که اگر به قضایایی خشونت علیه خبرنگاران از سوی حکومت رسیدگی نشود، آنان در ولایت تخار در کنار خانواده های قربانیان به خصوص همصدا با خانواده یما سیاووش و ملاله میوند خواهند شد.

این در حالی است که داوود سیاووش پدر یما سیاووش سابق خبرنگار تلویزیون طلوع و کارمند بانک مرکزی، ضرب‌الاجلی که به حکومت جهت بررسی قضیه پسرش داده بود، سپری شد، اما بانک مرکزی هم اطلاعاتی به ارگان های امنیتی نداد و او ناگزیر شد تا به محکمه بین‌المللی لاهه، از دولت افغانستان شکایت نماید.

همچنان یکی دیگر از فعالان جامعه مدنی ولایت تخار که از ذکر تامش خودداری نمود، گفت که صبر و تحمل خبرنگاران لبریز گردیده است تا چی وقت روزنامه نگاران، هدف حملات تروریستی قرار بگیرند و مهر خاموشی بر دهن بزنند.

خان آقا خبرنگار آزاد در تخار می گوید که متاسفانه قتل های هدفمند خبرنگاران در این اواخر خیلی نگران کننده بوده و مرگ این جوانان خبیر و بادانش ضایع بزرگ به جامعه خبرنگاری می باشد.

خبرنگاران در تخار با بیان قطعنامه ای گفتند که آنان از حکومت مرکزی می خواهند که از تکرار چنین جنایات علیه خبرنگاران جلوگیری کرده و عاملان قتل خبرنگاران را هرچه عاجل، شناسی و

به پنجه قانون و ملاعام مردم بسپارند.

صمیم فروغ فیضی یکتا، خبرنگار در ولایت تخار می گوید که ترور های هدفمند خبرنگاران از سوی افراد ناشناس و گروه های مخالف؛ روح و روان سایر خبرنگاران را که در سنگر اطلاع رسانی مصروف جمع آوری اطلاعات هستند، آزرده ساخته و آنان نمی توانند به گونه درست و با دل جمع حقایق را بازتاب دهند.

در این حرکت اعتراضی که صدها تن از خبرنگاران و شهروندان تخار اشتراک کرده بودند رویداد های اخیر را محکوم کرده و از گروه های درگیر جنگ خواستند که گلوی آزادی بیان را خفه نکنند.

حسین بشاش، خبرنگار تلویزون آیینه می‌گوید فضا برای کار رسانه ای با گذشت هر روز در کشور تنگ تر و جان خبرنگاران روز به روز نامصوون تر از گذشته می شود و قتل های اخیر خبرنگاران بالای فعالیت رسانه ای آنها تاثیر منفی گذاشته از بابت ادامه کار شان نگران هستند.

وی گفت:« از حکومت مرکزی خواستار پیگیری جدی و فوری ترور های اخیر خبرنگاران در کشور می باشیم».

قابل ذکر است که در جریان چند ماه گذشته چند تن از خبرنگاران در ولایات مختلف و به اشکال متفاوت از سوی گروه های تروریستی به قتل رسانیده اند که این خود نشان دهنده‌ دشمنی با صلح و آزادی بیان از سوی گروه های مخالف در حال مذاکره است در حالیکه خبرنگاران صدای رسا و مدافعین ارزش های انسانی و حقوق بشری در کشور هستند و باید از آنها حمایت صورت گیرد.

این  گفته ها در حالی مطرح می گردد که در طول دو ماه اخیر، چهار خبرنگار فعال و مستعد جامعه خبرنگاری افغانستان یما سیاووش، الیاس داعی، ملاله میوند و فردین امینی در اثر حملات هدفمندانه و مرموز کشته شدند.

گزارش: گیتا رستگار

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *