قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به ترور ملاله میوند خبرنگار مرکز در ننگرهار

پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به ترور ملاله میوند خبرنگار مرکز در ننگرهار

کابل

۱۰ دسمبر/ ۲۰ قوس ۱۳۹۹

با تاسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که ملاله میوند، خبرنگار رادیو و تلویزیون انعکاس و خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان همراه با طاهر خان دریور این تلویزیون، حوالی ساعت ۷ صبح امروز زمانی که می خواست به وظیفه برود در نزدیکی منزلش واقع ناحیه سوم شهر جلال آباد در نتیجه حمله افراد مسلح نامعلوم جان باخت.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار ضمن تایید این خبر گفت که ملاله میوند به وسیله یک حمله مسلحانه و هدفمند همراه با راننداش کشته شد.

نجیب الله مقصودی، مسوول کمیته بررسی شکایات علیه خبرنگاران در وزارت امور داخله ضمن تایید این رویداد می گوید که هیچ شکایتی مبنی بر تهدید این خبرنگار زن به وزارت داخله مواصلت نورزیده بود.

ازسوی ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه ها بیان داشته است که در این حمله، افراد مربوط به طالبان دست ندارند.

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، کشنه شدن ملاله میوند خبرنگار متعهد و شجاع را با شدیدترین الفاظ تقبیح نموده و ترور وی را یک ضایعه یی بزرگ به جامعه خبرنگاران و آزادی بیان عنوان می کند.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن ابراز تسلیت به خانوده ملاله میوند و اهل مطبوعات افغانستان، این حمله را وحشیانه در برابر اطلاع رسانان آزادی بیان عنوان نموده به اشخاص و یا گروهی که این جنایت را انجام داده اند، بیان می دارد که نمی توانند به هیچ وجه صدای آزادی بیان را خاموش بسازند.

خانم نیکزاد همچنان حکومت را در برابر عدم تامین امنیت خبرنگاران مقصر دانسته، می گوید:” در این اواخرما شاهد کشته شدن  چند خبرنگار برجسته خود بودیم! تاکی این روند ادامه پیدا خواهد کرد.” به گفته خانم نیکزاد:”مادر ملاله میوند نیز در راستای حمایت از حقوق زنان شهید شده بود و ملاله یگانه نان آور خانواده اش بود.”

خانم نیکزاد ضمنا از حکومت و نهاد های امنیتی تقاضا دارد تا عاملان این رویداد ها را به زودترین مدت شناسایی نموده و به جزای اعمال شان برسانند تا قتل های زنجیره یی خبرنگاران پایان یابد. زیرا به گفته وی معافیت از مجازات و عدم توجه حکومت به قتل هدفمندانه خبرنگاران باعث افزایش این رویداد ها در برابر ژورنالیستان گردیده است.

گفتنی است که ملاله میوند خبرنگار و نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان یکی از خبرنگاران جسور، مستعد، متعهد و شجاع که در امر اطلاع رسانی وظیفه اش را صادقانه انجام می داد و حدود ۱۰ روز قبل آخرین برنامه آموزشی اش را که از سوی مرکز راه اندازی گردیده بود برای بیش از۱۵ خبرنگار گزارشگری صلح را در کندهار آموزش داد.

این در حالی است که با این رویداد تعداد خبرنگاران و کارمندان رسانه ای جان باخته در سال ۲۰۲۰ که عملا در جریان کار رسانه ای کشته شده اند به ۱۰ تن می‌رسد.

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *