قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / آغاز گفتگو های جدی بین طرفین، در طرزالعمل نشست صلح دوحه

آغاز گفتگو های جدی بین طرفین، در طرزالعمل نشست صلح دوحه

کابل

۸ دسمبر/ ۱۸ قوس ۱۳۹۹

کنفرانس ملی صلح، رسانه ها و جامعه مدنی با اشتراک داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه، تعدادی از مقامات دولتی،وکلای پارلمان، مسوولان رسانه ها، فعالان جامعه مدنی و خبرنگاران امروز سه شنبه ۸ دسمبر ۲۰۲۰ به ابتکار کلید گروپ در کابل تدویر یافت.

نجیبه ایوبی رییس کلید گروپ؛ هدف از برگزاری این کنفرانس را تداوم تحقیقات و گزارش ها در مورد صلح عنوان نموده، گفت:« مردم افغانستان دیگر از جنگ خسته شده اند و منتظر اخبار خوش از دوحه می باشند».

او بیان داشت:« افغانان نه تنها صلح سیاسی بلکه خواهان صلح اجتماعی نیز هستند که مسوولیت رسانه ها در این راستا خیلی مهم و خطیر است».

از سوی هم داکتر عبدالله عبدالله در این کنفرانس، گفت:« شورای عالی مصالحه یک اجندای مفصل تهیه نموده که بحث ها از تاریخ ۹ دسمبر در دوحه به طور جدی تری آن میان طرفین خواهد بود».

رییس شورای عالی مصالحه در مورد اینکه طی حدود سه ماه در مذاکرات صلح فیصله ای نهایی برای سرنوشت افغانان و افغانستان صورت نگرفته است، خواهان انعطاف پذیری طالبان در این مذاکرات گردید.

او افزود:”وعده می سپارم که در تماس با رسانه ها و فعالان جامعه مدنی در این مساله سرنوشت ساز که تمثیل سرنوشت مردم ما است، بتوانیم پیشنهادات و راه حل های بهتر را دریابیم.

در ادامه خانم فتانه گیلانی عضو هیات مذاکره کننده صلح طی ویدیو کنفرانس از دوحه گفت که با کمال امانت داری تمام خواست های مردم را یک به یک در مذاکرات ارایه کرده ایم و پابند همه نظریات مردم خود تا کنون هستیم.

وی بیان داشت:« این هیات متحد به ارزش های اسلامی و وطنی خود بوده و نقش زنان نه تنها برای زنانی که شامل هیات مذاکره کننده هستند، بل برای همه هیات مهم است.

خانم گیلانی گفت هیات مذاکره کننده صلح که در پشتیبانی از ملت، رسانه ها و جامعه مدنی نقش فوق العاده داشته اند ، منبعد نیز پشتیبان بوده و پیام مردم را با کمال امانت داری به اعضای مذاکره کننده رسانده اند.

از سوی هم مجیب خلوتگر، رییس نهاد نی( حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) طی سخنانش در این کنفرانس گفت، ما در حالی شاهد این کنفرانس هستیم که تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی ۸ خبرنگار کشته و ۸۰ خبرنگار دیگر مورد خشونت قرار گرفته اند.

خلوتگر افزود:« نیاز است تا رسانه ها و جامعه مدنی هم اکنون شیوه متفاوت را در کار اطلاع رسانی برای مردم پیش گیرند و با وجود وضعیت شکننده و خطراتی که متوجه رسانه ها است اگر هماهنگی بین رسانه ها و جامعه مدنی وجود داشته باشد، می توانیم از این همه مشکلات بدر شویم».

او تصریح کرد که رسانه ها، صدای رسایی مردم هستند و نقش رسانه ها و جامعه مدنی در این مقطع زمانی برجسته تر از گذشته می باشد.

وی افزود:« توقع داریم یک نماینده دایمی که صرف، ناظر گفتگو ها در دوحه باشد از جمع رسانه ها انتخاب و در مقر مذاکرات حضور داشته باشد.

در این حال روح الله حقپال، خبرنگار کابل نیوز که از اشتراک کننده های این کنفرانس بود گفت که نقش رسانه ها در اطلاع دهی از صلح خیلی مهم است.

او افزود که تضمین مشارکت زنان در حکومت داری نظام آینده باید مدنظر باشد و حفاظت از حقوق بشر شامل حقوق زنان، اطفال و جوانان در گفتگوهای صلح مدنظر گرفته شود.

در ادامه شیما وفا، خبرنگار« رادیو دری در ولایت هرات» صلح را نیاز مبرم مردم افغانستان دانسته گفت که خبرنگاران به خصوص زنان روزنامه نگار هم جز مردم عام می باشند که نیاز مبرم به حمایت داشته و خواهان صلح می باشند.

او افزود:« خبرنگاران زن به حمایت و پیشرفت بیشتر نیاز دارند و نگرانی جامعه خبرنگاری زنان  از همین است که مبادا در این گفتگوهای صلح حقوق و دستآوردهای دو دهه ما نادیه گرفته شده و قربانی صلح گردد».

این همه گفته ها در حالی مطرح می گردد که حدود سه ما است نشست دوحه به اشتراک هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان بدون کدام نتیجه و فیصله ابتدایی همچنان ادامه دارد و تا کنون هیچ بحثی در مورد نقش و سهم زنان به خصوص زنان روزنامه نگار در حکومت آینده افغانستان، صورت نگرفته است.

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *