قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن خواهان حمایت بیشتر نهادهای حامی رسانه ها و روزنامه نگاران در سمنگان شدند

خبرنگاران زن خواهان حمایت بیشتر نهادهای حامی رسانه ها و روزنامه نگاران در سمنگان شدند

سمنگان

۱۷ قوس ۱۳۹۹ و ۷ دسامبر ۲۰۲۰

در حالیکه طی دو دهه اخیر هفده نهاد حمایت از رسانه ها و خبرنگاران در افغانستان تاسیس گردیده است، ولی تعدادی از خبرنگاران از نحوه فعالیت این نهاد ها در قبال خبرنگاران سمنگانی، ناراضی بوده و خواهان حمایت بیشتر آنان از روزنامه نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در ولایت سمنگان شدند.

خبرنگاران زن در سمنگان از فعالیت نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان ابراز خورسندی نموده، می گویند جز از این نهاد، دیگر نهادی وجود ندارند که به مشکلات خبرنگاران زن رسیده کرده و زمینه های بیشتر کاری برای شان ایجاد نمایند.

مژگان احمدی، خبرنگار محلی در سمنگان می گوید که هیچ نهاد یا انجمن صنفی خبرنگاران جز مرکز حمایت که مدت کمتر از دو ماه می شود و صدای بیشتر خبرنگاران را تا پایتخت به گوش مسوولان رسانیده است، دیگر هیچ نهادی در سمنگان وجود ندارد که به مشکلات خبرنگاران زن رسیدگی کرده و زمینه های بیشتر کاری را برای آنان فراهم سازد. این خبرنگاران خواهان ایجاد نهاد های صنفی خبرنگاران و انجمن های مربوط به خبرنگاران که کار و فعالیت مسوولانه و جدی در برابر شدن ژورنالیستان زن را داشته باشند، هستند. 

اسدالله عطایی، امر اطلاعات و فرهنگ ولایت سمنگان در مصاحبه ای به مرکز گفت که در این ولایت، صرف نماینده اتحادیه ملی ژورنالیستان و شورای ملی ژورنالیستان فعالیت دارند که از چندین سال بدین سو هیچ دستآورد و فعالیت کارا برای خبرنگاران هم انجادم نداده اند.

وی از آغاز کارکرد مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ولایت سمنگان اظهار خرسندی نموده، آن را برای حمایت خبرنگاران زن در این ولایت فال نیک گرفته و از دو نهاد دیگر خواست تا در کنار مرکز، فعالیت حمایتی شان را برای خبرنگاران زن دو باره اغاز کنند.

اقای عطایی همچنان افزود:« زنان خبرنگار در سمنگان به دلیل کمرنگ بودن نهادهای حامی خبرنگاران و کم توجه مسوولان حکومتی همچنان عدم باورمندی به کار و فعالیت زنان روزنامه نگار و تشویق نکردن آنان، در ضمن حاکمیت جامعه سنتی؛ مشکلاتی را متحمل گردیده و این خود دلیل کمتر سهیم شدن خبرنگاران زن در بخش گزارشگری و گویندگی در رسانه ها شده است».

از سوی هم شمیناز علی زاده، خبرنگار رادیو شهروند در سمنگان گفت که با وجود عدم دسترسی به اطلاعات، افراطیت، نبود امنیت و مشکلات اجتماعی، فعالیت سمبولیک اتحادیه ملی ژورنالیستان و شورای ملی خبرنگاران تاثیرات منفی خود را بالای روح و روان خبرنگاران زن و نیز خانواده های آنان گذاشته و مانع کار و فعالیت بیشتر آنها گردیده است.

او افزود:« به اثر ناامنی در ولسوالی های دور دست خبرنگاران زن نمی توانند در رسانه ها ظاهر شده و یا در نقاط دوردست جهت تهیه گزارش بروند».

خانم شمیناز از فعال شدن مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در سمنگان، ابراز خورسندی کرده از مسوولان رسانه های محلی این ولایت می خواهد که نهادهای دیگر را نیز در این ولایت تشویق به فعالیت های جدی  نماید تا زمینه های بیشتر کاری برای زنان در رسانه ها فراهم شود.

همچنان خانم علی زاده  گفت که نبود امتیازات و معاشات مساوی میان خبرنگاران زن و مرد و عدم حمایت مسوولان رسانه ها از خبرنگاران زن، مشکل اساسی کار و فعالیت زنان رسانه ای می باشد که باید نهادهای حامی خبرنگاران به حل این مشکل در رسانه های سمنگان بپردازند.

در ضمن رویدا عثمانی، خبرنگار زن در سمنگان گفت که موجودیت تبعیض جنسیتی و قومی، مانع کار و فعالیت خبرنگاران زن در سمنگان  شده است و در بیشتر موارد، ادارات معلومات را به زنان خبرنگار نمی دهند.

وی اضافه کرد:« به دلیل نبود هیچ انجمن صنفی( نهاد حامی خبرنگاران زن) به جز مرکز تازه کار حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و دو نهاد دیگر که به شکل سمبولیک در سمنگان است، مشکلات خبرنگاران زن مثل بیمه، رابطه با کارفرما، حقوق و حق التحریرها، معاش ماهوار و… به همچنان پا برجا است».

حیات الله برمک، مدیر مسوول ماهنامه« جریده سمنگان» گفت که جهت ایجاد روحیه همکاری، هماهنگی و پل ارتباطی میان نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص نهادهای حمایت کننده روزنامه نگاران زن؛ شناسایی و رسیدگی به مشکلات خبرنگاران زن از طرف حکومت و درمیان گذاشتن این همه مشکلات با مسوولان رسانه ها و همکاری نهادهای حکومتی با خبرنگاران زن در هنگام تهیه گزارش بدون هیچ نوع تبعیضی، صرف نمایندگی مرکز حمایت از زنان ژورنالیستان در افغانستان جلسات منظم کاری شان را  به شکل ماهوار برگزار مینماید که می تواند برای خبرنگاران زن امیدوار کننده باشد.

او افزود: «به عنوان یکی از کارمندان رسانه از همه نهادهای حامی در سمنگان تقاضا داریم تا به مشکلات و کمبودی های کاری خبرنگاران زن توجه جدی نمایند تا روز رسد که تعداد خبرنگاران زن در سمنگان به مراتب بیشتر از مردان گردد و مشکلات آنان نیز مرفوع شود.

این سخنان در حالی مطرح می شود که چندی قبل به خاطر رفع مشکلات خبرنگاران زن در سمنگان، مرکز حمایت از زنان ژورنالیستان افغانستان جلسات مشوره دهی و ارایه مشکلات خبرنگاران زن را مطرح و نیز برای حل این همه معضلات با مرکز این نهاد در کابل نیز تماس های منظمی را داشته است.

باید گفت که در ولایت سمنگان فعلا  سه رسانه شنیداری و تصویری فعالیت دارد که چهار خبرنگار زن در این رسانه ها مصروف فعالیت رسانه ای می باشند.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *