قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نشست ژنو برای افغانستان با اعلام کمک بیش از ۱۲ میلیارد دالر برای چهار سال آینده پایان یافت

نشست ژنو برای افغانستان با اعلام کمک بیش از ۱۲ میلیارد دالر برای چهار سال آینده پایان یافت

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰

کنفرانس دو روزه ژنو برای افغانستان که با حضور نمایندگان ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به منظور تبیین راهکارهای برقراری صلح، ثبات و توسعه در افغانستان به تاریخ ۲۳ – ۲۴ نوامبر مطابق ۳ – ۴ قوس در شهر ژنو سویس آغاز گریده بود با اعلام کمک بیش از ۱۲ میلیارد دالر از کشورهای مختلف برای چهار سال آینده افغانستان پایان یافت.

این کنفرانس از سوی دولت های افغانستان و فنلند و سازمان ملل متحد برنامه‌ریزی شده بود. نشست امسال همچون بیشتر اجلاس‌های بین‌المللی در یک سال گذشته به دلیل بحران کرونا به صورت مجازی تشکیل شد، اما کاخ ملل متحد در ژنو به عنوان مقر اصلی برگزاری این کنفرانس فعال بود. 

کنفرانس افغانستان هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و فرصتی مهم برای دولت کابل و جامعه جهانی است تا درباره اهداف مشترک در زمینه برقراری صلح و توسعه پایدار در افغانستان رایزنی کنند.

تبیین اهداف و دورنمای توسعه افغانستان، سازمان‌دهی همکاری‌های مشترک و اطمینان از حمایت مالی افغانستان در چهار سال آینده هدف اصلی کنفرانس گزارش شده است.

کنفرانس ژنو در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح دوحه میان نمایندگان دولت و طالبان در قطر جریان است. 

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته است «وقتی صلح در افغانستان تأمین شود، پیش بینی ما این است که نه تنها شرایط برای بازگشت میلیون‌ها تن از مهاجرین به کشورشان فراهم می‌گردد، بلکه ما با وظیفه دشوار ادغام مجدد جنگجویان طالب نیز روبرو خواهیم گشت».

شرکت کنندگان خواهان آتش‌بس سراسری و سریع در افغانستان شدند. در پایان این کنفرانس کشورهای کمک کننده، تاکید کردند که قوانین بین‌المللی در مورد غیر نظامیان رعایت شود و از برابری جنسیتی در این کشور به عنوان یکی از شرایط ادامه کمک‌ها یاد کردند.

تمام سخنرانان از روند صلح افغانستان حمایت خود را اعلام کردند و از حضور معنی‌دار زنان به عنوان شرایط ادامه کمک گفتند. بیشترین کمک از سوی اتحادیه اروپا اعلام شد که حدود ۱/۵ میلیارد دالر برای چهار سال آینده‌ است.

در پایان نشست، محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان، از آنچه حمایت‌های “بی‌نظیر” جامعه جهانی با وحود همه‌گیری کرونا خواند، تشکر کرد و از شروطی که حامیان کشورش برای ادامه کمک‌های خود گذاشته‌اند، استقبال کرد.

آقای اتمر گفت که دولت افغانستان پاسخگوی کمک‌های بین‌المللی خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا؛ تهدیدی برای مصوونیت کاری خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۸ جدی ۱۳۹۹ و ۲۸ دسمبر ۲۰۲۰ شماری از خبرنگاران زن در بلخ نگران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *