قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برنامه گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در خوست برگزار گردید

برنامه گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در خوست برگزار گردید

خوست

۲۴ نوامبر و ۴ قوس ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر TLO و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، برنامه گزارش‌گری صلح را در خوست برگزار کرد.

خبرنگاران اشتراک کننده در این برنامه، استفاده از واژه های نرم و ادبیات صلح آمیز در گزارش های شان را جهت آماده ساختن اذهان مردم برای پذیرش مسایل صلح، مهم دانسته نقش رسانه ها را در این روند سرنوشت ساز برای مردم افغانستان، مهم دانستند.

سخی سرور میاخیل، ترینر مرکز در این برنامه آموزشی تاکید کرد که باید رسانه‌ها در افغانستان روش مشخصی را مدنظر بگیرند و مطابق آن با در نظر داشت صلاحیت‌های کاری شان در ارتباط به ترویج صلح، گزارش های مثبت و مطابق به برنامه های ترتیب شده را تهیه کنند.

به گفته سرور میاخیل، رسانه‌ها در روند صلح، مسوولیت و نقش مهم و حیاتی را می توانند ایفا کنند که این سهم و ارزشمندی می تواند با ارایه گزارش ها، اخبار و برنامه های اجتماعی در مورد صلح، مسوولیت آنان را در قبال مردم ادا نمایند.

اشتراک کننده های این برنامه آموزشی می گویند از اینکه بار اول است موضوع استفاده از واژه های صلح آمیز در چنین برنامه ای و در ولایت خوست تدویر می یابد و خبرنگاران به صورت مسلکی و مشرح روش تهیه و ترتیب این نوع گزارش ها را فرا می گیرند، واقعا تصمیمی است مفید و با ارزش.

بختا جان بختیار، خبرنگار رادیو کلید در خوست برگزاری همچو ورکشاپ ها برای خبرنگاران را مثمر دانسته، گفت:

« از اینکه نقش خبرنگاران در پروسه صلح خیلی مهم و ارزشمند است خوب است روزنامه نگاران با گزارش دهی از مسایل صلح و با استفاده از واژه های صلح آمیز، مسوولیت و وجیبه مسلکی و مردمی خود را ایفا کنند».

او افزود:« می خواهم پیام رسان صلح از طریق رسانه ای که کار و فعالیت می کنم، برای مردم باشم».

از سوی هم ابراهیم رحیمی، خبرنگار صدای امریکا در خوست و اشتراک کننده این برنامه می گوید در حالیکه مذاکرات صلح جریان دارد، گزارش دهی در این مورد می تواند برای روشن شدن اذهان مردم به وسیله رسانه ها جایگاه خاص خود را داشته باشد.

وی بیان داشت:« در این موقع حساس تدویر همچو ورکشاپ های آموزشی برای روزنامه نگاران خیلی آموزنده می باشد».

در این حال مسوولان رسانه‌های خوست در این نشست تاکید کردند که همه رسانه‌ها در ارتباط به موضوع صلح بیشتر پیام‌رسانی نمایند تا ذهنیت مردم در ارتباط به پروسه صلح، تغییر مثبت کند.

آنان به این باور اند که مسوولان رسانه‌ها باید خبرنگاران نهادهای شان را تشویق کنند تا موضوع صلح را در گزارش‌های شان مهم دانسته و انعکاس بیشتر دهند.

زاهد شاه انگار، مسوول رادیوی« د سولی پیغام» تصریح کرد از این پس لازم نیست در رسانه ها، گزارش های با بیان الفاظ زشت و رکیک که بیانگر ادبیات خشن و جنگ زده است، تهیه گردد.

او گفت که باید برنامه های بیشتر و با وقت زیادتر که در برگیرنده کلمات جاگزین در مقابل واژه های خشن باشد برای خبرنگاران تدویر یابد تا رسانه ها بتوانند گزارش های مثبت و صلح آمیز را به مردم تهیه کنند.

این برنامه آموزشی در حالی از سوی نهادهای حامی خبرنگاران برگزار می گردد که خبرنگاران در این شرایط حساس و مهم کشوری نیاز مبرم به آگاهی در مورد مسایل صلح و استفاده از ادبیات صلح آمیز را دارند و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان پس از کابل، هرات، ننگرهار، تخار، بامیان و هرات برنامه گزارش‌گری صلح را این بار برای ۱۶ تن از خبرنگاران و مسوولان رسانه ها، به تاریخ ۲۴ نوامبر مطابق ۴ قوس ۱۳۹۹ خورشیدی در خوست برگزار کرد که برنامه با اهدای تصدیق نامه ها به اشتراک کننده ها خاتمه یافت.

گزارش: نادیه باوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا؛ تهدیدی برای مصوونیت کاری خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۸ جدی ۱۳۹۹ و ۲۸ دسمبر ۲۰۲۰ شماری از خبرنگاران زن در بلخ نگران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *