قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اعلامیه / گزارش‌گران بدون مرز (RSF) نامزدهای جایزه آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) نامزدهای جایزه آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد

سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF)، فهرست ۱۲ تن از خبرنگاران و رسانه‌های جمعی را از ۱۲ کشور جهان برای دریافت جایزه آزادی رسانه‌ها سال ۲۰۲۰ میلادی که قرار است به تاریخ ۸ دسامبر در شهر تایپه پایتخت تایوان اهدا شود، اعلام کرد.

۷ خبرنگار که چهار تن‌شان زن هستند و نیز ۵ رسانه در سه بخش که شامل جایزه شجاعت، جایزه تاثیر‌گذاری و جایزه استقلال، باهم به رقابت می‌پردازند. این خبرنگاران از رسانه های تحقیقی از کشورهای چون روسیه، برازیل، فیلیپین، هند و فرانسه می باشند. 

کریستف دلوار، دبیر اول سازمان RSF در این رابطه گفت: “سازمان گزارش‌گران بدون مرز، جایزه آزادی بیان را به آن عده از خبرنگارن اهدا می‌کند که با شجاعت یا استقلال و تاثیرگذاری کارشان در تحقیق و گزارش‌دهی به گونه‌ای ویژه انگارهای روزنامه‌نگاری را که ما از آن‌ها دفاع می‌کنیم، مجسم کرده‌اند.” وی افزود: “این جایزه تنها به خاطر ارج‌گذاری به آنان نیست، بلکه هدف از آن اعلام حمایت از خبرنگارانی است که بارها به خاطر تجسم این ارزشها، راهی زندان شده، مورد پیگرد قرار گرفته و یا تهدید شده‌اند.”

تایپه پایتخت تایوان این بار میزبانی اهدای جایزه آزادی رسانه‌ها را پس از لندن و برلین که به ترتیب در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی میزبان مراسم اهدای این جایزه بودند، عهده دار خواهد بود. قرار است این مراسم در ۸ ماه دسامبر در کتابخانه ملی تایپه برگزار شود و به گونه زنده از فیسبوک به زبان چینی و نیز در یوتیوب به زبان انگلیسی پخش شود.

سدریک الویانی، مدیر بخش شرق آسیای گزارشگران بدون مرز گفت: ” تایوان به علت کنترول موفق بیماری کرونا بدون قربانی کردن آزادی‌های بنیادین، مکان مناسب برای میزبانی مراسم اهدای این جایزه است.” وی افزود: “تایوان هرسال ریاست شاخص آزادی بیان سازمان گزارشگران بدون مرز در کشورهای آسیایی را به عهده دارد و بهترین مدل جاگزین در نظام استبدادی چین محسوب می شود.”

هیات داوران ۲۸ مین دوره‌ی اهدای جایزه آزادی رسانه‌های سازمان گزارش‌گران بدون مرز تحت ریاست پییر هسکی روزنامه نگار و رییس انجمن فرانسه این سازمان متشکل از خبرنگاران برجسته و مدافعان آزادی  اطلاع‌رسانی از سراسر جهان است.

هیات داوران:

رعنا ایوب خبرنگار هندی و سرمقاله نویس روزنامه واشنگتن پست، رافایل باچکوی خبرنگار فرانسوی روزنامه لوموند، مازن درویش حقوقدان اهل سوریه و رییس مرکز رسانه ها و آزادی بیان سوریه، زاینه ارهایم خبرنگار سوری و هماهنگ کننده موسسه گزارشدهی جنگ و صلح، اریک کابندرا خبرنگار تحقیقی اهل تانزانیا، حمید میر خبرنگار، سرمقاله نویس و نویسنده پاکستانی، فردریک اوبرمایر خبرنگار تحقیقی روزنامه سودیوچه زایتونگ از کشور آلمان و میخاییل زیگر خبرنگار روسی موسس و سردبیر دوژد یگانه کانال مستقل تلویزیونی در روسیه هستند. 

نامزدان جایزه شجاعت:

ایلینا میلاشینا از روسیه

خبرنگار تحقیقی نشریه سه هفته ای نووایا گازتا در شهر مسکو است، وی مسایل مربوط به چیچن را پوشش می‌دهد و این سمت را پس از آن عهده دار شد که همکارش آنا پولیتکووسکایا در سال ۲۰۰۶ میلادی به قتل رسید.

ایلینا تاکنون چندبار مورد حملات فزیکی (آخرین مورد آن در ماه فبروری (فوریه) در هوتل محل اقامتش در شهر (گروزنی اتفاق افتاد)، تهدید به مرگ و سانسور (یک مقاله وی در باره‌ی مدیریت ضعیف دولت چیچن در مبارزه با بیماری ویروس کرونا در ماه اپریل (آوریل) از وب سایت روزنامه حذف شد) قرار گرفته است. اما با وجود این وی به نوشتن مقاله‌های سازش ناپذیرش در مورد مسایل بسیار حساس در جمهوری خودمختار چیچن که توسط فرد قدرتمندی چون رمضان قدیروف اداره میشود، ادامه می‌دهد.  

مارگاریتا “گینگ گینگ” واله از فیلپین

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی برای چندین روز به گونه‌ای مخفیانه به هدف ارعاب در بازداشت قرار گرفته، به افشای موارد نقض حقوق بشر در جنوب غرب فیلیپین که  در مهار قانون‌های نظامی قرار دارد، ادامه می‌دهد. وی به عنوان سرمقاله نویس و نویسنده در روزنامه و وب سایت (داواو تودی) مسایلی را مانند حقوق مردم بومی، حقوق زنان در مناطق روستایی و نیز موضوعات مربوط به محیط زیست پوشش می‌دهد که دیگر نهادهای خبری آن را نادیده گرفته‌اند.  گینگ گینگ “سیستم دوترته”  ( رییس جمهور فعلی) را که قبل از کاندیداتوری برای ریاست جمهوری در دوره‌ای طولانی شهردار داوائو بود به خوبی واگویی کرد.

فهد شاه از کشمیر -هند

سردبیر ویب سایت  تحقیقی (کشمیر والا) است که و به گونه مداوم از سوی پولیس جهت ارایه‌ی توضیحات و به هدف ترس و تهدید و نیز مجبور کردن وی به افشای منابع اطلاعات خود احضار می‌شود، ولی او حاضر به افشای آن تحت هیچ شرایطی نشده است. او همچنین هدف حملات فزیکی قرار گرفته است. رسانه او نقش مهمی در دفاع از آزادی رسانه‌ها با استفاده از شیوه های خلاقانه در اطلاع رسانی به ۸ میلیون شهروندان کشمیر با در نظر داشت این حقیقت که این شهروندان از تماس با دنیای خارج پس از لغو خود مختاری این منطقه در ماه اگست سال۲۰۱۹ میلادی محروم شدند، ایفا می‌کند.

محمد مساعد از ایران

خبرنگار اقتصادی مستقل که برنده چند جایزه‌ نیز هست، از سوی سپاه پاسداران ایران در ماه بهمن/دلو سال پیش بعد از این که مقاله هایی در انتقاد از دولت به خاطر عدم آمادگی در مبارزه با همه گیری ویروس کرونا در رسانه‌های مجازی منتشر کرد، احضار شد. وی قبلا موفق به دریافت جایزه امین الضرب و نیز جایزه آزادی بیان از سوی دویچه وله به عنوان بهترین خبرنگار اقتصادی در ایران و به خاطر تحقیقاتش راجع به فساد در ایران شده بود.مساعد، بعدا آزاد شد، اما تلفن همراه و کمپیوتر لپ تاپش مصادره شدند و حساب‌های کاربری وی در توییتر و تلگرام نیز بسته شد. سال گذشته وی چندین بار به خاطر یک توییت بازداشت شد و اسمش در فهرست خبرنگاران تحت خشونت از سوی انجمن بین‌المللی آزادی رسانه‌ها گنجانیده شد.

نامزدان دریافت جایزه تاثیرگذاری:

صدای جیبوتی (ال وی دی) (جیبوتی)

فعالیت‌هایش در کشور ممنوع شده است و برنامه هایش را از فرانسه پیش می‌برد با یک شبکه‌ای از خبرنگاران و همکاران رضاکار که مخفیانه کار می‌کنند خبرها و اطلاعات را منتشر می‌کنند. این شبکه مانند جزیره‌ای از اطلاعات آزاد در کشوری است که تنها نهادهای خبری دولتی که مجاز به فعالیت هستند به تبلیغات به نفع حاکمیت اشتغال دارند، این رسانه باوجود در اختیار داشتن بودجه و امکاناتی اندک، چندماه پیش یک تلویزیون انترنتی را راه‌اندازی کرد که شهرت و اعتبار آن رو به افزایش است. پوشش قضیه فواد یوسف علی یک افسر نیروی هوایی که از سوی دولت بازداشت شده بود، نمونه‌ای از فعالیت‌های این رسانه است، که دستگاه حاکم را نگران کرد. این خلبان پیشین پس از فرار ویديوهایی را در انتقاد از اسماعیل عمر گویله رییس جمهوری جیبوتی منتشر کرد. ال وی دی همواره تحت فشار مقام های دولت قرار دارد، اما هنوز از طریق کارزار آزادی‌های برآیند گزارش‌گران بدون مرز قابل دریافت است. 

رادیو میرمن در افغانستان

این کانال رادیویی برای نخستین بار در ولایت (استان) کندهار آغاز به نشر کرد به هدف توانمندسازی زنان در افغانستان. این رادیو توسط ۱۵ زن که شامل خبرنگاران، تهیه کنندگان و کارمندان فنی هستند برنامه‌های روزانه خود را به هدف ایجاد تغییر در اذهان عمومی راجع به جنسیت، ترویج انتخاب زنان در اداره‌های عامه و دیگر نهادها، روشن کردن جوانب خشونت جنسیتی به پیش می‌برد. این رادیو همچنین دوره‌های آموزش خبرنگاری را برای زنان راه اندازی می‌کند. این نهاد رسانه‌ای فعالیت‌های خود را با وجود تهدید از سوی طالبان، هشدارها از سوی نهادهای امنیتی و حملات علیه خبرنگاران ادامه می‌دهد.

.

خبرنگار تحقیقی است که در باره مسایل امنیت عمومی، قاچاق مواد مخدر و بخش عامه برای نشریه برازیلی (اینترسپت) مقاله می نویسد. وی با افشای کشورهای دخیل در این مورد نقش مهمی در افشای دخالت‌های مالی سازمان های جهانی در جنگ کارتل‌های جنایت سازمان یافته که سبب آزار و اذیت در ریو دی ژانیرو ایفا کرده است. ایالات متحده، روسیه، چین، بلژیک و سازمان ناتو از جمله این کشورها و سازمان‌ها هستند. او همچنین در فوگو کروزادو (آتشباری متقابل) که خشونت های ناشی از استفاده از اسلحه را در روی و ریسایف دنبال می کند، دست دارد و یک پایگاه ارایه منبع باز را اداره می کند که به توسعه امنیت عمومی کمک می کند. او از جمله اشخاص متنفذی است که خبرنگاری مستقل و متنوع را در کشور ترویج می‌بخشد.

 نامزدان دریافت جایزه استقلال

لینا آتالا از مصر

سردبیر و از بنیانگذاران روزنامه اینترنتی مادا مصر یکی از محدود رسانه‌های مستقل بازمانده در مصر است. او از جمله خبرنگارانی است که شجاعت مبارزه با موضوعات حساسیت برانگیز و نیز مبارزه علیه خودسانسوری است. در کشوری که اکثریت رسانه‌ها متعلق به نزدیکان رییس جمهور هستند، وی می‌داند برای استقلال باید بهای آن راپرداخت. او چندبار مورد بازجویی برای تحقیقات و گفت و گو‌هایی که وی انجام داده است، قرار گرفته است و محل کارش در سال ۲۰۱۹ میلادی پس از آن که گزارش تحقیقی‌اش درباره‌ی پسر عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر منتشر شد، مورد حمله پولیس قرار گرفت. دسترسی به ویب سایت روزنامه مادا مصر در داخل مصر از سه سال بدینسو از سوی مقامات دولت ممنوع شده است.لینا آتالا در سال ۲۰۲۰ میلادی در میان یکصد شخصیت با نفوذ از سوی مجله تایمز قرار گرفت.

پتر اوج از مجارستان

یک شخصیت پیشتاز خبرنگاری مستقل در مجارستان و ویراستار خبری ویب سایت ۴۴۴ است. او در سال ۱۹۹۹ میلادی اقدام به تاسیس پورتال خبری مستقل ایندکس کرد و برای ۱۱۱ سال به عنوان ویراستار تا زمانی که دولت به مداخله در محتوا و ترکیب کارمندان آن آغاز کرد، در آنجا خدمت می کرد. وی شخص با اراده و موسس ویب سایت ۴۴۴ یکی از محدود رهنماها برای رسانه‌های آزاد در مجارستان است. ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان تلاش کرد تا مانع ادامه فعالیت این آخرین رسانه‌ی مستقل در ماه ژوئیه سال گذشته شود.

انجمن خبرنگاران کامبوج

راه اندازی انجمن خبرنگاران کامبوج (کامبو جی ای) در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی موجب تحریک بر اثر یک واقعه غافلگیر کننده شد: یک گروه تحت رهبری هون سن نخست وزیر کامبوج که سی سال است قدرت را در این کشور در دست دارد، با خشونت اقدام به نابودی رسانه های آزاد کرد و صنعت رسانه ای کشور را ویران کرد. در این زمینه ظهور انجمن خبرنگاران کامبوج چون اکسیژن برای تنفس راحت خبرنگاران به شمار می‌رفت.این انجمن به عنوان سکوی خبری مستقل توسعه یافته، زمینه را برای خبرنگاران کامبوج فراهم کرد تا خود را تبارز دهند و نیز سوء استفاده از آزادی رسانه ها را بازتاب دهند و در راه اندازی دوره های آموزش خبرنگاری تخقیقی و اصول اخلاقی کمک کنند. این آخرین سنگر رسانه های آزاد در کشور است و ۱۰۰ عضو دارد.

لا پرسنا نیکاراگوئه

در سال ۱۹۶۲ میلادی با شعار “در خدمت حقایق و عدالت” ایجاد شد و بزرگترین روزنامه نیکاراگوئه است و از هیچ انتقادی علیه دولت اورتگا دریغ نمی کند و اکثرا به عنوان خط آتشین محسوب می شود.  این روزنامه مشکلات زیاد مالی را در سه سال گذشته تجربه کرده است. لا پرسنا در ۱۸ ماه گذشته با مشکل کمبود کاغذ روزنامه‌نگاری و دیگر مواد خام روبرو بود که مجبور به کاهش در تعداد صفحات روزنامه شد. در این اواخر لا پرسنا هدف مراحل نامناسب قانونی بوده است تا جریمه های گزاف پرداخت کند. در سرمقاله این روزنامه که تحت عنوان “دیکتاتوری لا پرسنا را خفه می کند” در ۲۷ ژانویه نشر نشد، رهبری روزنامه اظهار داشت که نشر روزنامه در اثر سانسور بوروکراسی به تعویق افتاده است.

مطلب پیشنهادی

پیام مرکز حمایت از زنان ژورنالیست به مناسبت عید سعید فطر

کابل ۱۳ می/ ۲۳ ثور ۱۴۰۰ هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *