قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برگزاری ورکشاپ آموزشی گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کندهار

برگزاری ورکشاپ آموزشی گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کندهار

کندهار

۱۸ نوامبر و ۲۸ عقرب ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر  TLO و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، برنامه گزارش‌گری صلح را در ولایت کندهار برگزار کرد.

در این برنامه آموزشی که خبرنگاران از رسانه های مختلف این ولایت اشتراک کرده بودند، آموزه های مفید را در مورد گزارشگری صلح به وسیله ملاله میوند، ترینر مرکز به شکل عملی و نظری آموختند تا بتوانند منبعد گزارش های مسلکی و با موضوع صلح را تهیه و اذهان مردم را برای پذیرش مسایل صلح آمیز بیشتر آماده نمایند.

خبرنگاران اشتراک کننده در این ورکشاپ می گویند که اگر گزارش های صلح آمیز همیشه وقت به وسیله رسانه ها نشر گردد، می تواند تاثیرگذاری مثبت خود را در روند صلح داشته باشند.

ملاله میوند، ترینر مرکز در این برنامه آموزشی برای استفاده و ترویج واژه‌های صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید کرده و این عملکرد را برای آماده ساختن اذهان مردم جهت هم پذیری، مهم عنوان نمود.

در همین حال خانم میوند، تاکید کرد در شرایط کنونی نیاز است تا رسانه‌ها در افغانستان برای ترویج صلح، گزارش های مثبت با واژه های نرم و ادبیات دور از جنگ را تهیه کنند.

به گفته خانم ملاله، رسانه‌ها در پروسه صلح مسوولیت و نقش مهمی دارند که این سهم و ارزشمندی می تواند با تهیه و نشر گزارش ها و اخبار در مورد صلح، مسوولیت آنان را در قبال مردم ادا نماید.

اشتراک کننده های این برنامه آموزشی می گویند از اینکه بار اول است از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست این برنامه گزارشگری صلح در کندهار تدویر می یابد و خبرنگاران به صورت عملی و نظری نحوه ارایه این نوع گزارشگری را به شکل مسکی آن فرا می گیرند، واقعا برای خبرنگاران خیلی آموزنده و رهنمای خوب می باشد.

نگینه ناصری، خبرنگار محلی کندهار تدویر همچو ورکشاپ ها برای خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست را مثمر دانسته، گفت:« خبرنگاران زن می توانند در پروسه صلح نقش و سهم مهم خود را با گزارش دهی از مسایل صلح و با استفاده از واژه های صلح آمیز ایفا کنند».

او افزود:« بعد از سپری نمودن این ورکشاپ، راه های ترویج بهتر گزارش دهی صلح را که فرا گرفته ام همراه با صدای زنانی که آواز صلح را بلند می کنند از رادیو پخش خواهم کرد».

از سوی هم سلیمان خبرنگار محلی در کندهار و اشتراک کننده این برنامه می گوید در حالیکه پروسه صلح جریان دارد، گزارش دهی در این مورد مزایایی و سودمندی های خود را برای روشن شدن اذهان مردم به وسیله رسانه ها دارد که در این موقع حساس تدویر همچو ورکشاپ های آموزشی برای روزنامه نگاران خیلی آموزنده می باشد.

او بیان داشت:« از اینکه تا کنون در بسیاری از رسانه ها، گزارش های با ارایه الفاظ زشت و کلمات مملو از خشونت و جنگ تهیه می گردد پس لازم است تا این چنین برنامه ها آموزشی که رهنمایی خوب برای خبرنگاران می باشد از سوی نهادهای حامی خبرنگاران بیشتر در کندهار دایر گردد ».

این درحالی است که در این اواخر با وجود پیشرفت های که در رسانه ها صورت گرفته، ولی باز هم در بخش صلح و استفاده از واژه های صلح آمیز، خبرنگاران آموزش های مسلکی را فرا نگرفته اند تا بتوانند گزارش های خود را با الهام از پیامدهای صلح تهیه و در روند صلح نقش مثبت خود را ایفا کنند.

ماه گل که در یکی از رادیو های محلی کندهار مسوولیت پرودیوسری برنامه ها را بر عهده دارد، می گوید که خبرنگاران باید پیام رسانان صلح باشند، روی این سهم مهم شان، ضرورت است تا آموزه های مسلکی در مورد صلح را نیز بیآموزند که برگزاری ورکشاپ های آموزشی، خبرنگاران را در این راستا کمک شایان می کند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان پس از کابل، هرات، ننگرهار، تخار، بامیان و هرات برنامه گزارش‌گری صلح را این بار برای ۱۶ تن از خبرنگاران، به تاریخ ۱۸ نوامبر مطابق ۲۸ عقرب ۱۳۹۹

خورشیدی در کندهار  برگزار کرد.

گزارش: رنگینه انوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *