قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / افغانستان : کشتن خبرنگار رادیو آزادی را دریک حمله هدفمند

افغانستان : کشتن خبرنگار رادیو آزادی را دریک حمله هدفمند

به تاریخ ۲۲ عقرب ۱۳۹۹، در یک حمله هدفمند در افغانستان یک خبرنگار کشته و یکی دیگر زخمی شده است. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) با محکوم کردن این حمله و افزایش خشونت علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها از مقامات حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواهان حفاظت بیشتر از روزنامه‌نگاران است.

در این حمله هدفمند با بمب دست‌ساز به موتر این خبرنگاران که در شهر کشگرگاه ولایت هلمند روی داد، محمد الیاس داعی خبرنگار بخش پشتو رادیو آزادی در دم کشته و برادرش مجتبی محمدی خبرنگاررادیو صدای آلمان زخمی شد. محمد الیاس داعی از سال ۲۰۰۸ با رادیو آزادی همکار می‌کرد و متاهل پدر یک دختر خردسال بود.

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز در این باره می گوید :« این اقدام هولناک نباید بدون مجازات بماند و نباید تکرار شود. تحقیق و بررسی شفاف باید برای پیدا کردن آمران و عاملان این حمله انجام گیرد. در این باره حکومت و قوای دولتی و امنیت ملی باید همه تلاش خود را برای حفاظت از روزنامه‌نگاران انجام دهند.  همچنین جامعه جهانی باید همه امکانات خود را در تضمین حفاظت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های داخلی و خارجی به ویژه آنها که برای رسانه‌های جهانی کار می‌کنند، بکار گیرد.»

هر دو خبرنگار برای رسانه های شناخته شده و مورد حمایت جامعه جهانی کار می‌کردند. خبرنگاران رادیو آزادی که محمد الیاس داعی به کار در آنها مشغول بود از سال‌ها پیش از سوی گروه‌های مختلف مسلح غیر دولتی از این میان طالبان به‌عنوان « جاسوس» معرفی می‌شدند.

ذبیح‌اله مجاهد سخنگوی به رسانه‌ها  اعلام کرده است که گروه طالبان در این حمله دست نداشته است. اما در حساب‌های نزدیک به طالبان در شبکه‌های اجتماعی از کشته شدن « یک جاسوس امریکا » اظهار خوشحالی کردند.

RSF ناتوانی حکومت افغانستان و بی‌تفاوتی جامعه جهانی را که به رشد فضای ترور انجامیده است، نکوهش می‌کند. این امر تا امروز شمار زیادی از فعالان جامعه مدنی و کارگزاران سیاسی و نظامی و فعالان رسانه‌ای قربانی کرده است.RSF   از آغاز سال میلادی تا این روز بیش از بیست مورد تهدید علیه روزنامه نگاران و رسانه‌ها را شمارش کرده است.  

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در پیوند به وفات خانم سپوژمی میوندی

کابل ۲۷ عقرب/ ۱۷ نوامبر ۱۳۹۹ با تاسف فروان اطلاع حاصل نمودیم که خانم سپوژمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *