قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / از آغاز سال جاری تا اکنون ۱۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران زن در بغلان به ثبت رسیده است

از آغاز سال جاری تا اکنون ۱۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران زن در بغلان به ثبت رسیده است

بغلان

۱۸ عقرب ۱۳۹۹ و ۸ نوامبر ۲۰۲۰

یافته های مرکز حمایت از زنان ژونالیست در افغانستان که حاصل مصاحبه با خبرنگاران زن و دیگر نهاد های حامی ژورنالیستان می باشد نشان می دهد که در طول ۸ ماه گذشته سال جاری (۱۳۹۹ ه.ش)، ۱۸ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در بغلان ثبت شده است که ۱۰ مورد آن مربوط به خبرنگاران زن می باشد.

خبرنگاران زن، فعالان رسانه‌ای و نهادهای مسوول در ولایت بغلان از نبود مصوونیت کاری خبرنگاران و امنیت در کشور به شدت نگران هستند.

دریا امید (نام مستعار) یکی دیگر از خبرنگاران فعال در بغلان خواهان پی‌گیری دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران شد.

به گفته‌ خانم دریا به دوسیه‌های خشونت در برابر خبرنگاران به صورت درست رسیدگی صورت نمی گیرد و فرهنگ معافیت از مجازات در حکومت نیز واضح دیده می شود.

در ضمن سکینه احمدی، یک تن از خبرنگاران رادیو فرحت در مصاحبه‌ای به مرکز می‌گوید در حالیکه هنوز بافت‌های ستنی در جامعه ما وجود دارد، افزایش ناامنی در کشور و نیز تهدیدهای خبرنگاران به مرگ از سوی گروه‌های مختلف، اثرات منفی را بالای خبرنگاران زن و اکثر خانواده های که فرزندان شان در این مسلک مصروف فعالیت های رسانه هستند بر جا گذاشته است .

بانو سکینه ابراز داشت:« این چنین رویدادها باعث از بین بردن رفتن روحیه خبرنگاران زن گردیده و ممکن مانع فعالیت‌های رسانه‌ای شان در آینده گردد».

خبرنگاران در ولایت بغلان می‌گویند که وضعیت کنونی در بغلان و دیگر ولایات برای همه شان قابل قبول نبوده به آن عده خبرنگارانی که خود را با کار و فعالیت‌های رسانه‌ای مصوون احساس نمی کنند به شدت از حکومت خواهان امنیت سرتاسری در کشور هستند.

به گفته فتانه متوکل خبرنگار و محصل فاکولته ژورنالیزم پوهنتون بغلان که ناامنی، قتل و تهدید ژورنالیستان سبب گردیده که تازه فارغان رشته ژورنالیزم کمتر علاقه به فعالیت‌های رسانه‌ای داشته و جرعت نکنند تا حضور فعال در جامعه داشته باشند.

فهیم نیکزاد مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران بغلان می گوید که در طول سال ۱۳۹۹ ه. ش ۱۶ قضیه که علیه خبرنگاران در ولایت بغلان ثبت گردیده است مواردی چون توهین، تحقیر، اخطارحضوری و ذریعه تیلفون، لت و کوب، انفجار بر رسانه ها از سوی نیروهای مخالف همچنان پایین کردن خبرنگاران در مسیر راه توسط افراد زورمند و ناشناس مسلح می باشد.

آقای نیکزاد گفت، امسال نظر به سال گذشته خشونت علیه خبرنگاران بیشتر صورت گرفته است چنانچه در سال گذشته صرف ۵ قضیه علیه خبرنگاران در بغلان را داشتیم، ولی ۱۴ مورد امسال که از جمله انفجار یک ماین مقناطیسی کنار رادیو« ادیب » و در فاصله ۲۰ روز بعد انفجار یک ماین دیگر در نزدیکی رادیو« آرمان شهر و هفته نامه شهر بانو» را می توان یادآور گردید.

نیکزاد در ادامه گفت:« تا اکنون هیچ گروهی مسوولیت این انفجارها را بر دوش نگرفته حتا نیروهای امنیتی هم معلومات دقیق را تا هنور با رسانه ها شریک نساخته اند.»

نیکزاد گفت خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن ضمن آنکه از نبود امنیت شاکی اند از حکومت نیز می‌خواهند که عاملان و مجرمینی که در قتل و یا هم تهدید به قتل خبرنگاران دخیل اند، شناسایی و مطابق به قانون اساسی کشور آنان را مجازات نمایند.

حلیمه وردک مسوول انجمن زنان ژورنالیست و معاون کمیته مشترک حکومت و رسانه ها در بغلان ضمن تایید این ارقام، در مصاحبه ای به خبرنگار مرکز گفت:« خبرنگاران زن در این ولایت از افزایش ناامنی نگران بوده و تهدیدهای کاری علیه فعالان رسانه‌ای در کشور را یک معضل جدی می‌دانند».

خانم وردک می‌گوید که کم توجهی مسوولان ادارات دولتی در بخش تامین امنیت به نحوی از آنان و مردم افغانستان هر روزه قربانی می‌گیرد.

ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان، افغانستان را برای عموم خبرنگاران از جمله ژورنالیستان زن خطرناک دانسته و می‌گوید طی امسال به دلیل ناامنی در اکثر ولایات؛ تعدادی از خبرنگاران مورد تهدید قرار گرفته اند.

آقای ناصری، عامل تهدیدهای کاری خبرنگاران را نبود امنیت در کشور و وقوع رویدادهای تهدیدآمیز عنوان نموده، گفت:« ناامنی و وقوع حوادث انفجاری بالای کارمندان رسانه‌ای در این اواخر، سبب نگرانی خانواده مطبوعات گردیده است».

ناصری طی مصاحبه با خبرنگار مرکز گفت همه کارمندان رسانه‌ها از حکومت و نهادهای عدلی و قضایی کشور می‌خواهند تا عاملان این نوع جرایم دستگیر و به پنجه قانون سپرده شوند تا در آینده شاهد چنین رویدادهای دردناک نباشیم.

این در حالی است که ریاست اطلاعات و فرهنگ و نهادهای حامی خبرنگاران در بغلان، کشته شدن یما سیاووش، خبرنگار پیشین تلویزیون طلوع و الیاس داعی روزنامه نگار رادیو آزادی در هلمند را با بدترین الفاظ نکوهش کرده و از حکومت خواهان شناسایی و باز داشت عاملان قتل آنان شدند.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *