قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در سمنگان: نقش زنان در روند صلح باعث تقویت صلح پایدار می شود

خبرنگاران زن در سمنگان: نقش زنان در روند صلح باعث تقویت صلح پایدار می شود

سمنگان

۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۹ عقرب ۱۳۹۹ خورشیدی

خبرنگاران زن در ولایت سمنگان می گویند که نقش زنان و به طور خاص روزنامه نگاران زن در روند صلح باعث تقویت صلح پایدار در کشور می شود.

تاریخ شهادت می‌دهد که زنان نه در افروختن جنگی که در این سرزمین، چهل سال به درازا کشیده شده است، نه سهمی داشتند و نه در راه‌اندازی‌ جنگ‌های دیگر تاریخ، برعکس زنان همیشه قربانی اصلی جنگ ها شده اند که پایداری نقش و موقف خبرنگاران زن در پروسه صلح می تواند، ادامه کار و فعالیت زنان در همه عرصه ها به خصوص در بخش خبرنگاری را محفوظ نگهدارد.

شیلا سخی زاده خبرنگار تلویزیون ملی در ولایت سمنگان می گویند که ما از عقب پرده‌های تلویزیون و صفحات مجازی، فیصله‌های طالبان را در نشست صلح در مورد زنان آگاه شدیم که علی‌الظاهر قرار است به گفته طالبان مذاکره کننده؛ حقوقی برای زنان مطابق شریعت تعین و تجویز گردد، اما پرسش این ‌جا است که کدام نسخه برای زخم‌های زنان افغان به خصوص خبرنگاران زن پیش‌بینی شده است تا نگرانی برای زنان افغان و روزنامه نگاران زن نباشد.

شکیلا حنیفی خبرنگار آزاد در سمنگان گفت که نقش زنان به خصوص خبرنگاران زن در پروسه صلح خیلی مهم و اساسی است به خاطری که همسران، برادران و فرزندان شان در هر دو طرف درگیری شامل اند.

وی افزود:« وقتی هر دو طرف کشته و معلول می شوند باز هم متضرر، زنان خانواده های آنان هستند، چون زمانی مردی کشته می شود، خانمش بیوه و اطفالش یتیم شده خانواده، بی سرپرست می ماند».

شمعناز علی زاده خبرنگار رادیو شهروند می گوید که زنان افغانستان به عنوان متضررین اصلی جنگ که قرار است به گفته هیات مذاکره کننده طالبان در دوحه، طبق دستور شریعت به حقوق خود دست یابند، می‌باید خودشان در تعین جایگاه و سهم‌‌شان در صلح و بعد از صلح تصمیم بگیرند و به هیچکس اجازه استفاده سیاسی و سمبولیک از سهم آنان در هیچ عرصه‌ای به شمول مصالحه ندهند.

از سوی هم رویدا عثمانی خبرنگار رادیو« سیمای صلح »ِ گفت، ما از گروه‌های دخیل در گفت‌وگوهای صلح‌ می‌خواهیم تا اجازه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق و جایگاه زنان را به هیچ جناح یا شخصی ندهند.

 وی افزود:« نقش زنان در پروسه صلح خیلی مهم بوده و نباید به یک گروه اجازه داده شود که زیر نام شریعت، حقوق‌ زنان به خصوص خبرنگاران زن را محدود سازند».

ذولحجه حکیمی، فعال مدنی در این ولایت بیان می دارد که همیشه جنگ، انفجار، انتحار و نابرابری های که در افغانستان از سوی جناح های مختلف وجود دارد، بیشتر زنان را متضرر کرده است پس نیاز است تا نقش زنان به خصوص زنان ژورنالیست در افغانستان در پروسه صلح، پر معنا و گسترده واقع گردد.

ذولحجه تصریح کرد:« موقف و سهم زنان خبرنگار در پروسه صلح و حکومت آینده باید محفوظ و معلوم دار باشد و حکومت به حق شان احترام قایل شده، نقش شان را در پروسه صلح مهم بداند».

وی در مصاحبه ای به مرکز افزود که باید دستآوردهای هجده ساله زنان به عقب رانده نشود بلکه برعکس پررنگ تر گردد.

در این حال صدیقه مرادی آمر جندر مقام ولایت سمنگان گفت، خبرنگارن زن سال‌ها مبارزه کرده اند تا به حقوق اولیه خود که کار و تحصیل است، برسند و حالا این هراس را دارند که با روی کار آمدن حکومت جدید مبادا آزادی و حقوق آنان از بین برود.

خانم مرادی بیان می‌دارد که نباید حقوق و آزادی خبرنگاران خصوصا زنان ژورنالیست در گفتگوهای صلح نادیده گرفته شود و آرزو داریم دولت در مذاکرات صلح مدافع حقوق و آزادی خبرنگاران ‌زن باشد.

این خبرنگاران زن ‌آرزو می‌کنند تا با همین وضعیت کنونی بتوانند فعالیت‌های رسانه‌ای را ادامه داده و از پرده های تلویزیون و صفحات رادیوی حذف نشوند.

اسماعیل سادات ، مسوول رادیو سیمای صلح می‌گوید نگرانی جدی مردم افغانستان این است که بعد از آمدن صلح در کشور ارزش‌های دموکراتیک نادیده گرفته نشود و دستآوردهای بیست سال اخیر از بین نرود.

آقای سادات می‌گوید تاکنون حضور زنان در مذاکرات صلح سمبولیک بوده و نهادهای صنفی خبرنگاران و نهادهای حامی زنان باید با وارد نمودن فشار بر دولت خواهان سهم‌دهی بیشتر به زنان در این گفتگوها شوند.

به گفته صفت الله سمنگانی سخنگوی والی سمنگان، در ترکیب هیات مذاکره‌کننده از سوی حکومت و مردم افغانستان، زنان توانمندی حضور دارند و سرگرم گفت وگو هر از گاهی در دوحه می باشند که این خود نشانه ارج گذاشتن حکومت به حقوق زنان افغان است .

نگرانی زنان خبرنگار در حالی مطرح می‌شود که تا اکنون در مذاکرات بین‌الافغانی صلح که حدود دو ماه از آن می گذرد، در مورد موقف زنان و کار و فعالیت آنان در حکومت آینده، بحثی صورت نگرفته است. نگرانی که مدام جامعه خبرنگاران زن در افغانستان در مورد کار و فعالیت شان داشته اند.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *