قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / چالش‌های خبرنگاری زنان در بلخ هنوز پا برجاست

چالش‌های خبرنگاری زنان در بلخ هنوز پا برجاست

بلخ

۱۸ عقرب ۱۳۹۹ و ۸ نوامبر ۲۰۲۰

ظاهراً تلاش‌ها در راستای رسیدگی به مشکلات خبرنگاران زن در ولایت بلخ آن چنان که باید، نتیجه بخش نبوده است. با آنکه ده‌ها زن در بخش‌های مختلف در رسانه‌های ولایت بلخ ایفای وظیفه می کنند، اما خبرنگاران هنوز هم از وجود برخی چالش‌ها نگران هستند.

خانم حمیرا مرادی که در یکی از رسانه‌های تصویری بلخ به حیث خبرنگار و گوینده خبر فعالیت می کند، از وجود برخی مشکلات سد راه فعالیتش سخن می زند.

او به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، گفت:« دیدگاه دوگانه در برابر خبرنگاران زن در داخل رسانه، باور نداشتن اداره به توانایی خبرنگاران زن و دادن سهم اندک و امتیاز کمتر به آنان نسبت به مردان از جمله مشکلات موجود در کار و فعالیت خبرنگاران زن می باشد».

خانم مرادی می افزاید: «حتا بعضی اوقات انتظاری که از نهادهایی همکار داریم، با ما همکاری نمی کنند، به حدی که با یک مرد از روی رفاقت همکاری می کنند، ولی نمی خواهند زنان روزنامه نگار را یاری برسانند».

محبوبه محمدی، یکی دیگر از خبرنگاران در بلخ گفت:« از چالش‌های بزرگی که در بلخ با آن روبرو هستیم یکی هم نبود امنیت و عدم دسترسی به اطلاعات است. ما نمی توانیم برای دریافت حقایق به زودترین فرصت اطلاعات را دریافت کنیم».

این خبرنگاران همچنان از رفتار برخی شهروندان و دیدگاه‌های منفی آنان نسبت به زنان خبرنگار، ناراحت هستند.

به گفته آنان هنوز هم دیده می شود که به زنان شاغل در رسانه‎ها به دید منفی نگریسته می شود.

در همین حال، مبینه ساعی مسوول دفتر« نی » یا حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان در زون شمال با پذیرفتن چالش‌های موجود، سد راه فعالیت خبرنگاران زن، می گوید تا زمانی که قراردهای معیاری و قانون واضح برای استخدام کارکنان رسانه‌ای(به خصوص رسانه‎های خصوصی) وجود نداشته باشد، این مشکلات پا برجا خواهد ماند.

با این حال بانو ساعی می گوید:« قرار است در آینده نزدیک و در هماهنگی با ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، نشستی را به منظور رسیدگی به چالش‌های سد راه زنان رسانه‌ای برگزار نماییم».

خبرنگاران زن در بلخ در حالی از دوام مشکلات ‌شان سخن می گویند که در آخرین مورد محبوبه محمدی، گزارشگر تلویزیون 24 و رادیو سلام ‌وطندار از سوی یکی از عالمان دینی بلخ به دلیل نوع پوشش‌اش مورد اهانت قرار گرفت.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *