قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برگزاری گفتمان زنان خبرنگار در کابل

برگزاری گفتمان زنان خبرنگار در کابل

کابل

۱۴ عقرب ۱۳۹۹ و ۴ نوامبر ۲۰۲۰

گفتمان زنان خبرنگار تحت عنوان (چالش ها و راه حل ها) امروز ۱۴ عقرب ۱۳۹۹ مطابق ۴ نوامبر ۲۰۲۰ با حضور عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسوولان رسانه ها، فعالان جامعه مدنی و حقوق زن و تعدادی از خبرنگاران در کابل برگزار گردید.

این گفتمان که ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ و همکاری نهادهای؛ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و خبرگزاری زنان افغانستان تدویر یافته بود، روی آسیب شناسی مشکلاتی که مانع کار و فعالیت خبرنگاران زن قرار دارند، بحث و  تبادل نظر صورت گرفت.

نخست آقای شرق گفت که هرگونه پیامد صلح  بدون سهیم گیری زنان، سرنوشت ناقص و محکومی را در بر خواهد داشت.

او بیان داشت:« هر جامعه پیشرفته و متدین در هر  بخش به خصوص در عرصه رسانه ای نیاز مبرم به سهم زنان دارد».

در ادامه خانم حمیرا ثاقب مسوول خبرگزاری زنان افغانستان، برگزاری این چنین برنامه ها را برای پیدا کردن راه حل ها جهت رفع مشکلات خبرنگاران زن در افغانستان موثر و ممد خواند.

وی نقش رسانه ها را روی مهار نمودن زبان جنسیت زده در جامعه افغانی مفید دانسته، گفت:« همه افغانان باید مسوولیت خود را در برابر نقش و موقف زنان در جامعه ادا نمایند».    در این گفتمان محبوبه کریمی سردبیر مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان معرفی مختصری از مرکز را ارایه نموده گفت که نهادهای حامی خبرنگاران زن در افغانستان برای دفاع از حقوق ژورنالیستان زن در عرصه جامعه و کار می توانند، تکیه گاه مستحکم واقع گردیده و آنان را برای پیشبرد کار و فعالیت اطلاع رسانی و همچنان حل مشکلات محیطی و کاری شان، حمایت جدی نمایند.

انوشه انصاری خبرنگار مرکز در ولایت بلخ روی مشکلات خبرنگاران زن در زون شمال بحث نموده، افزود که ناآگاهی خبرنگاران زن از حقوق آنان در رسانه ای که فعالیت دارند همچنان تبعیض، آزار و اذیت جنسیتی و عدم همکاری لازم با زنان رسانه ای سبب ایجاد مشکلات در کار گزارشگری آنها گردیده است.

در این حال وحیده فیضی مسوول بخش جندر کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان گفت که از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۲۰ میلادی، ۷۵ مورد خشونت علیه زنان صورت گرفته است که ۱۱ تن کشته، ۱۰ تن زخمی،۶ مورد لت و کوب ، ۱۸ قضیه تهدید و ۲۰ شکایت مسایل حقوقی را در بر می گیرد.

خانم فیضی افزود:« وزارت اطلاعات و فرهنگ با ایجاد یک میکانیزم منظم که بتواند کارکرد های رسانه ها را به طور جدی مورد بررسی قرار دهد تا رسانه ها در برابر کم کاری شان در قبال حقوق کارمندان به خصوص زنان پاسخگو باشند، می شود مشکلی از مشکلات زنان ژورنالیست را حل کرد».

متعاقبا خانم نجیبه ایوبی مسوول  کلید گروپ خواهان ایجاد یک سیستم منظم حمایتی برای خبرنگاران زن از سوی  وزارت اطلاعات و فرهنگ گردید.

او گفت:« نیازی جدی است تا زنان در بخش های مدیریت و رهبری رسانه ها، سهیم باشند تا بتوانند حقوق مساوی بین زن و مرد کارمند رسانه ای را به شکل درست و قانونی آن تامین کنند.

این گفتمان با تدویر دو پینل در مورد  شناخت چالش ها و مشکلات سد راه کار خبرنگاری زنان به وسیله صمصامه سیرت عضو بورد مرکز و نیز پینل دوم به وسیله خانم عظیمه جلیل مدیر مسوول مرکز، روی نقش زنان در عرصه هنر و طنز نویسی با ارایه پیشنهادات حاضرین و مسوولان رسانه ها پایان یافت.  

این برنامه در حالی برگزار می گردد که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی سه سال گذشته تلاش کرده است جهت حل مشکلات کاری و محیطی خبرنگاران زن در رسانه ها، منشور منع آزار و اذیت علیه خبرنگاران زن را ترتیب نماید که بیش از ۳۰۰ رسانه در ۳۴ ولایت به این منشور پیوسته اند و ۶ رسانه نامدار و فعال کابل برای تطبیق این منشور در رسانه های شان با مرکز تعهد نموده اند. 

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *