قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خشونت ها علیه خبرنگاران زن نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است

خشونت ها علیه خبرنگاران زن نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است

کابل

دوم نوامبر/۱۲ عقرب ۱۳۹۹

گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان که در روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از جرایم علیه خبرنگاران( ۲ نوامبر) منتشر شده است، نشان می‌دهد که خشونت ها علیه خبرنگاران زن نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بنابر یافته های مرکز از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۰ تن از خبرنگاران در افغانستان مورد خشونت قرار گرفته اند که از این میان ۱۳ مورد خشونت، در برابر خبرنگاران زن می باشد و عاملان جنایات ارتکاب یافته علیه این خبرنگاران زن در حال بررسی قرار دارد که این همه تهدیدات و اعمال خشونت بار علیه خبرنگاران زن، نگرانی زنان ژورنالیست را به بار آورده و به گفته آنان افزایش خشونت و تهدید در مقابل صدای زنان خبرنگار می تواند خبرنگاران زن را با مشکلات بیشتر امنیتی و عدم مصوونیت جانی و شغلی مواجه کند.

این آمار که حاصل بررسی و همکاری مشرکت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و کمیته مشترک رسانه ها و خبرنگاران می باشد تاکید می نماید که با افزایش ناامنی و فرهنگ معافیت از مجازات، خشونت ها برابر خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن افزایش یافته است و این خشونت ها شامل تهدید، حمله های توروریستی، لت و کوب، اقدام به اختطاف، بازاداشت از سوی پولیس،و توهین می باشد.

بنابر گزارشی که مرکز در اول نوامبر سال گذشته نشر نموده بود، از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تا ماه نوامبر همان سال ۶۵ قضیه خشونت علیه خبرنگاران ثبت گردیده است که ۶ مورد این خشونت‌ها مربوط به خبرنگاران زن می ‌شود.

نجیب الله مقصودی مسوول کمیته بررسی شکایات علیه خبرنگاران زن در وزارت داخله ضمن تایید این آمار خشونت در برابر خبرنگاران می افزاید که بررسی ها در رابطه به این قضایا جریان دارد.

در این حال صدیق الله توحیدی مسوول اجراییوی کمیته مصوونیت خبرنگاران در حالیکه ادامه خشونت و تهدیدات را علیه خبرنگاران زن نگران کننده می گوید، می افزاید که از اول جنوری ۲۰۲۰ الی اخیر سپتامبر این سال، جامعه خبرنگاران افغانستان به تعداد چهار تن شهید و حدود هفتاد تن واقعه خشونت را به ثبت رسانده اند.

از سوی هم خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از بدتر شدن وضعیت کاری و امنیتی علیه خبرنگاران زن ابراز نگرانی نموده، بیان می دارد که خبرنگاران زن در کنار متحمل شدن این همه مشکلات، با شیوع و گسترش ویروس کرونا مصوون نبوده، آنان با چالش های متعدد صحی و مالی مقابله کرده و به کار و فعالیت رسانه ای شان همچنان ادامه می دهند.

به گفته وی:« متاسفانه در این اواخر تعدادی از خبرنگاران زن از سوی نهادها و افراد مختلف مورد تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی قرار می گیرند که این همه عوامل دست در دست هم داده، پیشرفت های مطبوعاتی زنان روزنامه نگار را با چالش های گوناگون از جمله  مشکلات روحی، روانی و اقتصادی مواجه نموده و دستآوردهای دو دهه اخیر آزادی بیان را نیز سد واقع شده اند.»

دوم  نوامبر روز بین المللی مبارزه علیه معافیت از ارتکاب جنایات در برابر خبرنگاران است. خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در افغانستان هنوز هم که اکثراً تحت تهدیدات، گاهی هم مورد خشونت و آزار قرار می گیرند.

طاهره رضایی فوتوژورنالیست آزاد که دو هفته قبل خانه اش مورد تلاشی و جستجوی پولیس کابل قرار گرفت اعمال خشونت بار و تهدیدات را علیه خبرنگاران زن یک چالش عمده عنوان نموده و می گوید که خشونت در برابر خبرنگاران زن ترس و رعب را به آنان راه داده و درست زمانی که این همه خشونت و تهدید از نزدیک و به طور مستقیم در برابر زنی که در رسانه ای کار و فعالیت می کند، رخ دهد روحیه وی را در برابر کار اطلاع رسانی اش ناراحت و مضطرب می نماید.

او گفت:« بعد از اینکه شخصا خودم مورد تهدید و اهانت قرار گرفتم، حالت روانی نورمال ندارم و در طول همین روزها نتوانسته ام جهت کار و فعالیت رسانه ای خود بیرون از منزل بروم».

وی افزود که دولت و نهادهای حامی خبرنگاران زن خبرنگاران زن را منحیث یک قشر آسیب پذییر در جامعه افغانی و به صفت یک شهروند این کشور حمایت جدی کرده و مصوونیت جانی و شغلی آنان را باید تامین نمایند.

در این حال تهمینه کامران گوینده تلویزیون یک، تحقیر و اهانت خبرنگاران زن را یک مشکل بزرگ در راه کار و فعالیت آنان بیان نموده، گفت:« با گذشت بیست سال از تحولات بنیادی در کشور باز هم زنان با وجود دستآوردها و  پیشرفت های مطبوعاتی شان، باورمندی کامل برای ادامه بهتر کارهای رسانه ای خود ندارند چون هر روز و هر سال خشونت و تهدید در برابر ما خبرنگاران زن بیشتر از پیش در سرتا سر کشور به وجود می آید.

از سوی هم محبوبه محمدی خبرنگار در بلخ که عنقریب مورد اهانت عالم دین در هنگام تهیه گزارش قرار گرفت می گوید:« ما زنان خبرنگار که سال ها با وجود مشکلات خانوادگی، اجتماعی و امنیتی به  کار رسانه ای می پردازیم، توقع حمایت دولت و نهادهای مسوول و به خصوص نهادهای حامی خبرنگاران زن را داریم».

زهره کریمی محصل سال دوم فاکولته ژورنالیزم و کارآموز در یکی از رسانه های خصوصی هم پایان نیافتن به معافیت از ارتکاب جرایم علیه خبرنگاران به خصوص در برابر زنان ژورنالیست را یک فاجعه دانسته و گفت:« من که هنوز محصل و کارآموز هستم برای آینده و فعالیت بهتر رسانه ای خود، مصوونیت می خواهم».

این در حالی است که ماه قبل (۲۸ سپتمبر ۲۰۲۰) وزارت امور داخله و لوی سارنوالی کشور طی کنفرانس مطبوعاتی در کابل بیان داشتند که در پیوند به قتل خبرنگاران زن در طول دودهه اخیر هر یک مینه منگل خبرنگار اسبق تلویزیون اریانا ۲ تن دستگیر و محول اداره سارنوالی شده اند همچنان در ارتباط به قتل محرم درانی خبرنگار رادیو آزادی ۴ تن، در رابطه به قتل شیما رضایی مجری تلویزیون طلوع ۲ تن، ذکیه ذکی مسوول رادیو صدای صلح دو تن، شکیبا سانگه آماج گوینده تلویزیون شمشاد پدرش و یک تن دیگر همچنان زینب میرزایی و مریم ابراهیمی کارمندان تلویزیون طلوع، فریده کارمند تلویزیون ولسی جرگه، ماریا گارسیا کوتولی خبرنگار روزنامه خارجی کورپرا دلاسرا که در اثر حملات انتحاری و مسلحانه کشته شده اند، طالبان مسوول این خشونت‌ها می‌باشند.

گزارش: بهشته ایوبی

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *