قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در فراه خواهان سهیم شدن شان در تمام بخش های رسانه ای هستند

خبرنگاران زن در فراه خواهان سهیم شدن شان در تمام بخش های رسانه ای هستند

فراه

۱۰ عقرب/ ۳۱ اکتوبر۲۰۲۰

در حالیکه خبرنگاران زن در فراه با مشکلات زیادی رو به رو هستند و فعالیت آنها در رسانه ها کمرنگ به نظر می رسد، آنان از عدم همکاری مسوولان شاکی  بوده، می گویند که مسوولان رسانه ها به توانایی های خبرنگاران زن باور نداشته و اجازه فعالیت در بخش های کلیدی رسانه ای را به آنها نمی دهند.

این خبرنگاران مدعی اند که زنان روزنامه نگار در فراه می خواهند مانند مردان در تمام بخش های رسانه ای کار کنند، اما عدم حمایت و باورمندی به کار زنان در رسانه ها باعث شده تا آنها نتوانند در بخش های مهم رسانه ای فعالیت نمایند.

شبنم سلطانی، گوینده در یکی از رادیوهای خصوصی این ولایت می گوید که تعدادی از زنانی که در رسانه ها فعالیت دارند، فقط به حیث مجری برنامه های آشپزی، آهنگ های فرمایشی و دیگر برنامه های تفریحی مصروف می باشند، ولی اینکه زنان به مثابه یک خبرنگار، گزارشگر و بخش تخنیک کار و فعالیت داشته باشند خیلی اندک حتا هیچ دیده نمی شود.

وی در ادامه افزود:« مسوولان رسانه ها به توانایی زنان در رسانه های شان باورمند نبوده و روی این مشکل به آنان پست های مهم رسانه ای را نمی سپارند».

مینه مروت گوینده برنامه های تفریحی در رادیو« دنیای نو » در فراه می گوید: « مدت شش ماه است که در رسانه های مختلف این ولایت فعالیت می نمایم، اما فقط به حیث مجری در برنامه های تفریحی که برایم خوشایند نیست».

وی گفت که برای آنها فرصت داده نمی شود تا در تمام بخش های رسانه ای سهم بگیرند تا بتوانند مهارت خود را در بخش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز تقویت ببخشند.

به گفته خانم مروت:« شماری از رسانه ها در فراه بدون اینکه توانایی های یک خبرنگار زن را ارزیابی کنند به دلیل دید تجارتی و جلب توجه مخاطبان، آنان را استخدام می کنند».

همچنان تعدادی از خبرنگاران از نبود برنامه های آموزشی در عرصه ژورنالیزم مسلکی شاکی بوده، می گویند برای خبرنگاران زن زمینه آموزش های مسلکی و فرصت های شغلی در ولایت فراه وجود ندارد .

فرزانه سعادت خبرنگار در فراه می گوید که متاسفانه نهادهای حامی خبرنگاران از آنها حمایت نمی کنند و در قسمت بلند بردن ظرفیت کاری و مسلکی آنان هیچ کاری انجام نداده اند تا آنها بتوانند به صورت مسلکی در تمام بخش های رسانه ای فعالیت نمایند.

خانم سعادت می گوید:« اگر خبرنگاران زن در بخش ژورنالیزم مسلکی آموزش داده شوند به  یقین که می توانند کار خوب مطبوعاتی را در بخش های مختلف رسانه ای انجام دهند».  

در این حال مسوولان رسانه ها این گفته ها را نپذیرفته و می گویند که ناامنی، ممانعت خانواده ها از کار و فعالیت دختران شان در رسانه ها و مسلکی نبودن خبرنگاران زن از جمله مشکلاتی است که زنان نمی توانند مانند مردان در تمام بخش های رسانه ای فعالیت کنند.

عبدالرحمان ژوندی، مسوول رادیوی« دنیای نو » در فراه می گوید:” فعلا شرایط اجتماعی در فراه برای کار خبرنگاران زن در بیرون از خانه با مشکلات زیادی مواجه است و زنان نمی توانند با روحیه آرام و اراده کامل به صفت خبرنگار در رسانه ها کار کنند».

در ضمن فاضل فیاض، امر اطلاعات در ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، مسلکی نبودن زنان خبرنگار را بزرگترین چالش سد راه کار و فعالیت آنان در این ولایت عنوان نموده، می گوید:« پایین بودن ظرفیت کاری زنان خبرنگار باعث شده تا علاقمندی شان نسبت به کار رسانه ای کمتر شود».

وی می افزاید که برگزاری برنامه های آموزشی برای ارتقاع ظرفیت مسلکی این زنان نیاز مبرم بوده باید حکومت و حامیان خبرنگاران زن برنامه های کوتاه مدت و طویل مدت را به خاطر بلند بردن ظرفیت آنها برگزار نمایند تا آنها بتوانند به صورت مسلکی فعالیت کنند.

این در حالی است که خبرنگاران زن در فراه از عدم همکاری و حمایت مسوولان رسانه ها و نهادهای مسوول دولتی شاکی بوده و خواهان توجه به مشکلات آنها هستند.

گزارش:پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *