قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان مبنی بر کار و فعالیت زنان در رسانه های غزنی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان مبنی بر کار و فعالیت زنان در رسانه های غزنی

غزنی

۲۷ اکتوبر و ۶ عقرب ۱۳۹۹ خورشیدی

خبرنگاران زن در غزنی نگرانی خویش را در رابطه به تهدید طالبان مبنی بر کار و فعالیت زنان در رسانه های این ولایت اعلام نموده می گویند که این عمل مانع کار رسانه ای زنان شده و آزادی بیان را با چالش مواجه می سازد.

طالبان در این اواخر تعدادی از خبرنگاران و مسوولان رسانه های ولایت غزنی را احضار کرده و به آنان اعلام نمودند تا برنامه های رسانه های شان را مطابق خواست آنان نشر کنند.

این گروه در این ولایت به رسانه ها و خبرنگاران گفته اند که موسیقی، اعلانات دولتی و صدای زنان را از رادیو های شان نشر نکنند.

این خواست طالبان که برای رسانه ها نوعی تهدید و اخطار تلقی می گردد به مسوولان رسانه ها و خبرنگاران خاطر نشان کرده اند که در صورت عدم تطبیق این خواست شان، مسوولیت بعدی بر دوش آنها خواهد بود.

مسوولان رسانه ها و خبرنگاران زن در غزنی نگرانی خویش را در رابطه به این موضوع اعلام نموده می گویند که تهدید و هشدار طالبان به رسانه ها و خبرنگاران زن، کار و فعالیت آنان و نیز آزادی بیان را با چالش مواجه می سازد.

 ماجبین نیکزاد خبرنگار محلی در غزنی گفت که در گذشته نیز خبرنگاران زن با مشکلات امنیتی و اجتماعی در کار خبرنگاری شان مواجه بوده اند، ولی در این اواخر این مشکلات از سوی طالبان در برابر زنان ژورنالیست بیشتر گردیده که خود سبب نگرانی جامعه خبرنگاری زنان گردیده است.

ماجبین گفت:« ما در حالیکه با علاقه زیاد کار خبرنگاری و اطلاع رسانی خود را انجام می دهیم، مگر در این روزها تهدید طالبان روح و روان خبرنگاران زن را ناراحت نموده و کار خبررسانی ما را نیز با مشکل مواجه کرده است».

انیسه امیری خبرنگار رادیوی ملی غزنی تهدید اخیر طالبان مبنی بر کار و فعالیت  زنان ژورنالیست در این ولایت را نیز نگران کننده گفته، می گوید:« اگر وضعیت چنین ادامه پیدا کند کار و فعالیت نزده ساله خبرنگاران زن و پیشرفت های دو دهه آنان در رسانه ها متوقف گردیده و یک بار دیگر موقف رسانه ای خبرنگاران زن با خطر مواجه خواهد شد».

وی افزود اگر مشکلات در برابر کار و فعالیت زنان همچنان ادامه پیدا کند نه تنها در بخش رسانه بلکه در همه عرصه های اجتماعی نقش زنان با چالش و تهدید مواجه گردیده و طالبان مانع کار و فعالیت آنان خواهند شد.

در این حال امید عظیمی مدیر مسوول رادیو سماع در غزنی گفت که چند روز قبل طالبان مسوولان رسانه ها و تعدادی از خبرنگاران را احضار نموده برای آنان گوشزد کرده بودند تا خبرنگاران زن را از رسانه های شان منفک و پخش موسیقی و اعلانات دولتی را نیز متوقف سازند.

در ادامه رحمت الله نیکزاد مسوول اتحادیه ژورنالیستان ولایت غزنی، این مشکل خبرنگاران زن و رسانه های این ولایت را از سوی طالبان تایید نموده، گفت:« واقعا این نگرانی کار و فعالیت خبرنگاران زن و در مجموع رسانه ها را با چالش مواجه نموده است».

قابل ذکر است که خدیجه اشرفی خبرنگار محلی در ولایت غزنی نیز دو هفته قبل با تهدید طالبان مواجه گردیده و از وی خواسته شده بود تا دست از کار و فعالیت رسانه ای بردارد.

این نگرانی ها در حالی مطرح می گردد که صدیق الله توحیدی مسوول اجراییوی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان، خواست طالبان در ولایت غزنی را که به گونه هوشدار به مسوولان رسانه ها و خبرنگاران اخطار داده بودند، می گوید که حق دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان حق طبیعی هر انسان است و هیچ کس و هیچ گروهی حق سلب آن را ندارد. او افزود:« نهاد های حامی خبرنگاران از حکومت افغانستان می خواهند که با استفاده از آدرس سیاسی گروه طالبان در دوحه، به این معضل رسیدگی نموده و آن را در اولویت های کاری خویش قرار دهد».   قابل ذکر است که هم اکنون رسانه‌های محلی در افغانستان روزگار خوبی نداشته. خطرها و تهدیدهای گروه‌های هراس‌افگن به ویژه طالبان، هر از گاهی دامن‌گیر این رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها بوده است. خطرها و تهدیدها بر این رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها، پیشینه تلخی دارد. در بخش‌هایی از کشور، طالبان مانع کار خبرنگاران زن در رسانه‌ها شده‌اند و هشدار به خفه ساختن صدای زنان در این رسانه‌ها را داده‌اند. چنانکه این گروه، در ولایت غزنی در نزدیکی کابل به تاریخ ۲۶ سرطان ۱۳۹۸ ، رادیو« سماع» را مورد تهدید مبنی بر کار و فعالیت زنان در این رسانه قرار داده و مسدود کردند.   گزارش: خدیجه اشرفی تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *