قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / گزارش دهی از خشونت و ناامنی؛ عامل ناراحتی های روانی خبرنگاران زن در بغلان

گزارش دهی از خشونت و ناامنی؛ عامل ناراحتی های روانی خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۲۶ اکتوبر و ۵ عقرب ۱۳۹۹

عده از خبرنگاران زن در بغلان می گویند که جنگ و نا امنی و گزارش دهی از وضعیت نا امن این ولایت باعث ناراحتی های روحی و روانی آنان شده است.

آرامش فکری و ذهنی، بخش مهمی از زندگی بشر می‌باشد که جهت انجام منظم فعالیت‌های روزانه ضروری است.

روان‌شناسان بدین باور اند که آرامش روانی ( صحت فکری) و آرامش یا صحت فزیکی سبب پیشرفت محیطی و شخصیتی در انسان ها می‌گردد، پس لازم است بشر با آرامش روانی آراسته گردد تا پیشرفت‌های مثبت وهمه جانبه را حاصل نموده سپس جامعۀ استوار و با ارزش‌های انسانی را به میان آورد.

داکتر شاهین میاخیل گرداننده برنامه های صحی در رادیو چونغر در مصاحبه به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست گفت که بیماری‌های روانی خطرناکتر از دیگر بیماری‌های ساری و غیر ساری می‌باشد که سبب بسیاری از بیماری‌های لاعلاج و مشکلات اجتماعی می‌گردد.

تعداد زیادی از خبرنگاران زن در بغلان علاوه بر مشکلات دیگر به دلیل نبود امنیت با بیماری‌های روانی نیز دست و گریبان اند که به تعادل ذهنی خبرنگاران صدمه وارد نموده و در کنار آن در بی کیفیتی فعالیت‌های رسانه‌ای نیز نقش دارد.

عزیزه محمدی مدیر نشرات و پرودیوسر برنامه های صحی افغان کیبل در بغلان، می‌گوید که نبود امنیت جانی و مالی، محدودیت‌های کلتوری، تبعیض جنسیتی و نژادی، نا مطمین بودن ساحه کاری، جامعه مردسالار، نبود بیمه صحی برای خبرنگاران، موجودیت حلقه‌های مخالفان مسلح و زورمندان و تهدیدهای امنیتی برای خبرنگاران  مشکلاتی اند که اکثر خبرنگاران را با ناراحتی‌ها و بیماری‌های روانی دچار نموده است.

خانم عزیزی گفت:« از حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران تقاضا دارم تا به مشکلات یاد شده توجه جدی کرده، همه رسانه‌ها را متوجه این نکته نمایند و جهت حل و از بین بردن آن تلاش کنند».

زهره کریمی، خبرنگار محلی در یکی از رسانه‌های بغلان، گفت:« زنانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند، دید بعضی از افراد جامعه و حتا تعدادی از خانواده‌ها نسبت به آنان منفی بوده و او را زن بد اخلاق می‌پندارند که موجودیت همچو مشکلات تعادل فکری خبرنگاران را غیر منظم کرده، سبب گردیده تا موضوعات موجود در کشور را منفی انعکاس دهند و خلاف نورم‌ و اصول ژورنالیزم عمل کنند».

بانو زهره از نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها می‌خواهد برای خبرنگاران سهولت‌های بیمه صحی را مساعد نموده و همه وقت جهت حفظ آرامش روان شان، ورکشاپ‌های آموزشی را تنظیم نمایند.

در این حال فهیم نیکزاد، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران، در مصاحبۀ اختصاصی به خبرنگار مرکز گفت که مشکلات روانی بر فعالیت های اجتماعی صد فیصد تاثیر منفی می گذارد.

اقای نیکزاد گفت:« این واقعیت است که خبرنگاران با ذهن ناآرام نمی‌توانند قسمی که لازم است فعالیت‌های رسانه‌ای خود را انجام دهند».

وی افزود همه خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن گزارش‌های تحقیقی و اخباری را که از جنگ و خشونت‌ها تهیه می‌کنند، بدون شک بالای ذهن و روان خود شان نیز تاثیر منفی می‌گذارد و سبب زیان‌های ذهنی به آنان نیز می‌گردد.

در رابطه به همین موضوع داکتر حلیم غفاری معاون صحت عامه ولایت بغلان، می گوید این واقعا مساله قابل توجه و تشویش است، مشکلات و بدبختی‌هایی که در کشور ما و به طور کل در جهان وجود دارد، خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست را متاثر گردانیده است.

آقای غفاری گفت که مشکلات اجتماعی و خانوادگی، توهین و تحقیر و نگریستن به نظر حقارت به خبرنگاران به خاطر افشاگری و فساد همچنان مسایل خشونت سبب گردیده که ترس، هراس، اضطراب و افسردگی عمیق، روان خبرنگاران را فرا گیرد.

وی افزود، نیاز است خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست در قدم اول به طور منظم نزد روانشناس مراجعه نمایند و گام بعدی اینکه نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌ها در نهادهای خود روانشناسان مجرب را استخدام نمایند و یا هم با مراکز روانشناسی هفته‌وار یا هم ماهانه قرارداد برنامه‌های روان درمانی را ایجاد نموده و بدین ترتیب خبرنگاران را از مشکلات روانی در امان نگهدارند.

فعالان زن بدین باور اند، به هر اندازه‌ا‌ی که مردها در جامعه قربانی جنگ شده‌اند، اضافه‌تر از آن زنان متضرر شده و قربانی خشونت‌ها گردیده اند، روی همین دلیل جنگ بر وضعیت صحی و روانی زنان تاثیر منفی گذاشته است که نیاز است برای درمان و حل این معضل به خصوص برای خبرنگاران زن راهکارهای مفید و مثمر اتخاذ گردد.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *