قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبرونه / خبرنگاران زن در بغلان، خواهان تصویب آتش بس فوری از سوی هیات مذاکره کننده صلح شدند

خبرنگاران زن در بغلان، خواهان تصویب آتش بس فوری از سوی هیات مذاکره کننده صلح شدند

بغلان

۲۱ اکتوبر و ۳۰ میزان ۱۳۹۹

خبرنگاران زن طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بغلان از هیات مذاکره کننده صلح در دوحه خواستند تا مذاکرات را در پرتو قرآن و سنت ادامه داده و به خشونت پایان دهند.

این خبرنگاران خواستار آتش بس فوری، قطع خشونت و قتل مردم عام از سوی طالبان شدند.

حلیمه وردگ خبرنگار محلی بغلان گفت که با آغاز مذاکرات بین الافغانی، درگیری ها در کشور شدت گرفته و چنان که به نظر می رسد طالبان و دولت، تمایلی به برقراری آتش بس و صلح ندارند.

همچنان مرضیه اکبری، خبرنگار رادیو آرمان شهر گفت که فعلا نیاز است تا طالبان و دولت افغانستان مذاکرات صلح را طولانی نکرده به زودی آتش بس اعلام کنند تا قتل های جاری در افغانستان پایان یابد.

خانم اکبری تصریح کرد:« با آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی، درگیری ها در بغلان و سایر ولایات شدت گرفته در حالی که طالبان و دولت افغانستان باید خواسته های مردم را بپذیرند و خواستار آتش بس فوری برای پایان دادن به درگیری ها در کشور شوند».

از سوی هم نقیب الله سجاد، رییس حج و اوقاف ولایت بغلان می گوید که هیات مذاکره کننده  طالبان و دولت افغانستان باید در جریان گفتگوهای صلح از منافع شخصی خود کنار رفته، خشونت را در این سرزمین درد دیده و جنگ زده کاهش دهند.

در این حال فهیم نیکزاد مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در این ولایت از طولانی شدن نشست بین الافغانی در دوحه نگرانی خویش را ابراز نموده گفت که اگر گفتگوها به همین شکل پیش برود سال ها را بدون نتیجه مثبت در بر خواهد گرفت.

وی گفت:« طالبان به دنبال منافع شخصی خود هستند به همین دلیل گفتگوها را طولانی می سازد ».  وی بیان داشت که هر دو طرف تا حال به گفته های خود عمل نکرده  و این کم کاری و عدم صداقت آنان سبب شده تا هر روز مردم مظلوم و بی دفاع افغانستان و خبرنگاران قربانی شوند.

نادیا رسا یکی دیگر از خبرنگاران زن و فعال مدنی گفت که نماینده های دولت و طالبان باید با توجه به قرآن و سنت به گفتگوهای صلح ادامه دهند.

خانم رسا افزود:« وضعیت امنیتی در تمام ولایات به خصوص در بغلان بدتر شده است و خبرنگاران زن در چنین شرایط با مشکلات زیادی حهت تهیه خبر مواجه اند».

او از طرفین مذاکره کننده خواست تا هر چه زودتر بین شان صلح نمایند و جنگ را در افغانستان پایان دهند.

این نظریات در حالی از سوی خبرنگاران زن مطرح می گردد که نشست بین‌الافغانی صلح میان دولت و طالبان به تاریخ ( ۲۲ سنبله ۱۳۹۹ه. ش مطابق به ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰میلادی )در دوحه آغاز و تا حالا که حدود دو ماه می شود ادامه دارد و در مورد آینده کار و فعالیت خبرنگاران زن و هم موقف آزادی بیان تا هنوز حرفی بیان نگردیده و موضوع صلح نیز به نتیجه ای نرسیده است. نگرانی که جامعه خبرنگاران زن و مردم افغانستان را به شدت مشوش و سرسام نموده است.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نظریات فاضله صالحی خبرنگار محلی هرات در رابطه به گزارش‌گری صلح

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *