قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران و زنان رسانه‌ای در ولایت سمنگان از عدم دسترسی به اطلاعات شاکی اند

خبرنگاران و زنان رسانه‌ای در ولایت سمنگان از عدم دسترسی به اطلاعات شاکی اند

سمنگان

۲۱ میزان ۱۳۹۹ و ۱۱ اکتوبر ۲۰۲۰

خبرنگاران و زنان ژورنالیست در سمنگان می‌گویند با وجود آنکه از سوی نهاد‌های حامی رسانه ها در ولایت بغلان در بخش بلند بردن ظرفیت های کاری و کاهش مشکلات آنان، آگاهی های لازم طی برنامه های مشخص آموزشی صورت گرفته است، اما باز هم مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات از سوی نهادهای حکومتی در برابر خبرنگاران وجود دارد.

این خبرنگاران بدین باور اند که نهادهای حکومت با دانستن موضوع گزارش که سوژه آن موضوع حکومتی را در بر داشته و یا بیانگر فساد اداری در نهادهای دولتی باشد، هرگز معلومات را در اختیار خبرنگاران  قرار نمی دهد.

خبرنگاران می گویند که شماری از ادارات دولتی به قانون حق دسترسی به اطلاعات شکل اجراییوی نمی دهند که ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان با تایید این مشکل می گوید به خاطر حل مشکلات خبرنگاران، با وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت می نمایند.

جاوید افغان مدیر مسوول رادیو« شهروند» در مصاحبه ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان می گوید با آنکه رسانه ها در کشورهای دموکراتیک رکن چهارم دولت را تشکیل میدهند، اما در افغانستان قانون حق دسترسی به اطلاعات ضمانت اجراییوی نداشته و در بسا مواقع اکثر ادارات از دادن اطلاعات با آنکه سوژه انتخاب شده برای دفاع از منافع ملی و مردم می باشد، ابا می ورزند.

آقای افغان در سخنانش با این مرکز دلیل تطبیق نشدن قانون حق دسترسی به اطلاعات را نهادینه نشدن دموکراسی در کشور و نبود نهاد نظارت کننده حق دسترسی به اطلاعات  دانسته، می افزاید:«  حکومت و ادارت دولتی از بالا تا پایین شکل خود کامگی را به خود گرفته اند و این عمل باعث شده تا همه قوانین کشور به فراموشی سوق داده شده، جنبه تطبیقی نداشته باشد».

از سوی هم شمیناز علی زاده، خبرنگاری که با وجود داشتن مشکلات زیاد در این عرصه باز هم  تلاش می ورزد تا مطابق به قانون حق دسترسی به اطلاعات، معلومات ضروری را از منابع حکومتی به دست بیآورد، می گوید که اکثر ادارت دولتی پابند به دادن اطلاعات نیستند و در مواردی که ادارات طرف واقع باشند، حقایق را کتمان نیز می کنند.

خانم علی زاده ابراز داشت:« ما خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست در کار و فعالیت خبرنگاری خود با مشکلات زیادی در خصوص عدم دسترسی به اطلاعات مواجه هستیم، چون شماری از ادارات دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات آگاهی ندارند».

در این حال خانم رویدا عثمانی، خبرنگار دیگری نیز می گوید که عدم دسترسی به اطلاعات برای رساندن خبر در زمان و موقع مناسب آن در بسا مواقع، مشکلات زیادی را به بار آورده است.

رویدا افزود:« برگزاری برنامه ها و ورکشاپ های رهنمودی جهت کسب اطلاعات از سوی نهادهای حامی خبرنگاران برای بهبود کار خبرنگاری اثرات مثبت را به جا می گذارد».

وی همچنان بر بیشتر شدن این سیمنار ها تاکید ورزد، می گوید که نهادهای حکومتی در عرصه اطلاعات با خبرنگاران باید همکاری جدی و دوامدار نمایند.

از سوی هم مسوولان در اداره محلی سمنگان  بیان می‌دارند، خبرنگاران پل ارتباطی بین دولت و مردم هستند و تمام ادارات مکلف به پاسخگویی به خبرنگاران می‌باشند.

محمد هاشم سروری معاون شورای ولایتی سمنگان گفت که پاسخگویی به خبرنگاران از نظر قانونی و اخلاقی مکلفیت مسوولان ادارات دولتی بوده و مکلف به پاسخگویی هستند.

آقای سروری می‌گوید:« امیدوارم مسوولان ادارات دولتی، اطلاعات را به صورت بهتر در اختیار خبرنگاران و مردم قرار داده، پابند قانون باشند و ژورنالیستان را با مشکل مواجه نسازند». 

او گفت که مقامات دولتی در سمنگان تمام تلاش های خود را انجام می‌دهند تا به گونه درست اطلاعات را در اختیار خبرنگاران قرار دهند، لیکن اصول مشخص در راستای ارایه معلومات و آن هم اطلاعاتی که به نفع مردم باشد وجود دارد که باید دسترسی به اطلاعات به طور جدی عملی شود.

در همین حال نهادهای حامی خبرنگاران ولایت سمنگان مشکل ندادن اطلاعات از سوی ادارات دولتی به خبرنگاران را تایید نموده، می گویند اگر معلومات لازم برای ژورنالیستان در زمان معین آن ارایه نگردد، خبر و گزارش های تحقیقی که در آنها منافع ملی و منفعت مردم دخیل است، ناتمام و بدون حل می ماند.

برات نظری عضوی کمیته مشترک خبرنگاران در این ولایت گفت که نبود دسترسی کامل و آزادانه به اطلاعات در ولایت سمنگان  سبب شده تا خبرنگاران نتوانند رسالت اصلی خود را به گونه درست به جا آورند.

آقای نظری می گوید:« کارمندان برخی ادارات از ارایه اطلاعات سر باز می‌زنند و آن را هدایتی از مراجع بالاتر مبنی بر عدم همکاری با خبرنگاران عنوان می‌کنند».

برات نظری  مسوولان ادارات دولتی را مکلف می‌داند تا به صورت همه جانبه از خبرنگاران حمایت کرده و برای ایجاد سهولت‌ها جهت پوشش خبری و یا تهیه گزارش، آنان را حمایت کنند.

این مشکلات در حالی از سوی اهل رسانه ها بیان می شود که به شمول ولایت سمنگان در سرتا سر افغانستان، مشکل عدم دسترسی به اطلاعات از سوی نهاد های دولتی برای خبرنگاران ادامه دارد و نگرانی های جدی خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن را به بار آورده است.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *