قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نشست زنان در کابل؛ دست‌آوردهای زنان قربانی صلح نشوند

نشست زنان در کابل؛ دست‌آوردهای زنان قربانی صلح نشوند

کابل

۲۰ میزان ۱۳۹۹ و ۱۱ اکتوبر ۲۰۲۰

صدها تن از زنان مدافع حقوق زن و نظام جمهوریت به تاریخ ۲۰ میزان ۱۳۹۹ طی نشستی« صدای زنان افغان برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی افغانستان» در کابل با تاکید بر نظام جمهوریت و اعلام یک آتش‌بس سراسری در افغانستان، از هیات مذاکره کننده دولت و نمایند‌گان طالبان خواستند که در گفتگوهای صلح باید نظام جمهوریت حفظ و برای یک آتش‌بس دایمی مذاکره و توافق صورت گیرد.

این زنان، با پشتیبانی از نظام جمهوریت تأکید کردند که نادیده گرفتن زنان در روند صلح، نادیده گرفتن تمام افغانستان است و آنان اجازه نخواهند داد که با سرنوشت شان معامله شود.

حسینه صافی، نامزد وزیر امور زنان و یکی از شرکت کننده‌گان این نشست، گفت: «ما زنان افغان مدافعان نظام جمهوری اسلامی افغانستان هستیم و باید دست‌آوردهای خود را داشته باشیم».

زاهده امرخیل، فعال عرصۀ حقوق زنان و اشتراک کنندۀ دیگر این نشست نیز افزود: «خواست ما این است که دست‌آوردهای دو دهه زنان باید حفظ شود».

شرکت کنند‌گان دیگر این نشست تأکید کردند که زنان قربانی جنگ بوده‌اند و نباید بار دیگر قربانی شوند.

ناهید فرید، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت که زنان افغان سال ها است قربانی جنگ بوده اند؛ جنگی که زنان در آن سهمی نداشتند و حال قربانی صلح هم می شوند.

او افزود:«همۀ ما می‌دانیم که صلح در این کشور باید بیاید و روزی خواهد آمد، ولی ما در این صلح سهم می‌خواهیم و اجازه نمی‌دهیم که سهم ما را دیگران به‌ عنوان ابزار استفاده کنند».

یاسمین سروری، فعال حقوق زن، گفت: « ما صدای صلح را بلند می‌کنیم و از کسانی ‌که درگیر جنگ هستند می‌خواهیم که صلح حق ما زنان افغان است و باید در آن سهم بارز داشته باشیم»،

در همین حال، شمار دیگری با ابراز نگرانی هشدار می‌دهند که برگشت روزهای سیاه برای زنان دیگر پذیرفتنی نیست.

مریم، خبرنگار اظهار داشت: « صلح بدون سهم زنان که نیمی از نفوس افغانستان هستند، ناممکن است».

گیتا ابراهیمی، کارمند وزارت زراعت نیز تصریح کرد که زنان افغان می‌خواهند آیندۀ صلح آمیز داشته باشند و نقش زنان در این روند نباید نادیده گرفته شود.

در پایان این نشست، زنان قطعنامه ۹ ماده‌ای را صادر کردند که در قسمتی آن از طرف‌های جنگ از جمله دولت و طالبان خواسته شده است تا به صورت فوری آتش‌بس کنند و به جنگ و خون‌ریزی پایان دهند همچنان ذکر است که دست‌آوردهای دو دهه‌ ای اخیر کشور به ویژه دست‌آوردهای زنان، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی باید در مذاکرات صلح حفظ شود.

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که حدود یک ماه است هیات جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه سرگرم گفتگو‌ برای آغاز رسمی مذاکرات صلح هستند ولی گفتگو و مذاکره طرفین در این نشست از ده روز بدینسو متوقف می باشد.

مطلب پیشنهادی

برگزاری ورکشاپ آموزشی گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کندهار

کندهار ۱۸ نوامبر و ۲۸ عقرب ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *