قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تدویر گفتمان گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در کابل

تدویر گفتمان گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در کابل

کابل

۱۶ میزان ۱۳۹۹ مطابق ۷ اکتوبر ۲۰۲۰

گفتمان گزارشگری صلح  از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان بر محور

« نقش رسانه ها در پروسه صلح » برای ترویج ادبیات صلح و استفاده از واژه های صلح آمیز در رسانه ها برگزار گردید.

در این گفتمان که به تاریخ ۱۶ میزان ۱۳۹۹ برابر با ۷ اکتوبر ۲۰۲۰ در کابل برگزار گردید، اسدالله سعادتی معاون شورای عالی مصالحه ملی، عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، تعدادی از مسوولان نهادهای حامی خبرنگاران همچنان بیشتر از ۱۰۰ تن از مسوولان و مدیران خبر از رسانه های مرکز و ولایات اشتراک نمودند.

در آغاز محمد فهیم دشتی مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان از مسوولان رسانه ها و خبرنگاران خواست تا در کنار دولت از پروسه صلح حمایت نمایند.او افزود:« ما هم مسلکان خود را مکلف می دانیم تا در کنار دولت، نهادهای بین المللی و حتا طالبان به عنوان شهروند این کشور مسوولیت خود را که همانا گزارش دهی دقیق، صادقانه و صلح آمیز است، ادا نمایند».

متعاقبا خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که برگزاری این چنین گفتمان ها در آمادگی ذهنی مردم از فرایند صلح، خیلی موثر بوده و نیاز است تا در برنامه های بعدی زمینه سازی بیشتر برای اشتراک تعداد کثیری از خبرنگاران و مسوولان رسانه ها از ولایات داشته باشیم.

خانم نیکزاد همچنان اضافه نمود:« نیاز است تا رسانه ها در ذهنیت سازی و ترویج صلح به وسیله تهیه گزارش های مثبت و استفاده واژه ها و تصاویر صلح آمیز، نقش مهم را ایفا کرده و  مردم را از روند صلح و مذاکرات بین الافغانی بیشتر آگاه سازند».

از سوی هم اسدالله سعادتی معاون شورای عالی مصالحه ملی طی سخنانش گفت: « امیدوارم به زودی به یک صلح عادلانه و دایمی برسیم که در آن نقش، جایگاه و دستآوردهای رسانه ها محفوظ بماند».

همچنان عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ بیان داشت که این رسانه ها هستند که مشخص می کنند مردم به چه صلحی چشم به راه اند. صلحی که طالبان رهبری زنان در جامعه را بپذیرند و شامل عدالت اجتماعی در کشور باشد.

وی گفت:«رسانه ها می توانند ماهیت قدرت حاکم را در یک کشوررا  تغییر بدهند. اگر بخواهیم دولت مردم سالاری ادامه پیدا کند باید به رسانه ها ارزش قایل شویم و فعالیت آنها را حمایت نماییم».

در بخش دوم برنامه که شامل میز مدور بود، بحث روی نقش رسانه ها و خبرنگاران در نشست طرفین صلح در دوحه می چرخید، مجیب خلوتگر مسوول اجراییوی دفتر« نی»، آسیه وردگ خبرنگار از ولایت میدان وردگ و احمد هنایش نماینده خبرنگاران کابل به سوالات ژورنالیستان حاضر پاسخ ارایه نموده در ضمن پیشنهادات مشخص شان را برای بهبود کار خبرنگاران در روند صلح و نحوه گزارشگری از نشست بین الافغانی صلح در دوحه بیان داشتند که شامل تعین یک نماینده دایمی در دوحه که منبع ارایه گزارشات تازه به دیگر رسانه های داخلی باشد و همچنین سفرعنقریب یک گروپ ۳۰ نفری خبرنگاران به دوحه بود .

آقای مجیب خلوتگر گفت از این بعد نباید در برابر بودن و نبودن خبرنگاران در دوحه از سوی حکومت به طور سلیقه ای برخورد صورت گیرد و نیاز است تا منبع اطلاع رسانی اخبار جدید از این نشست؛ نه از منابع خارجی و بین المللی به خبرنگاران افغان بلکه از زبان و اطلاع دهی خود خبرنگاران برای رسانه های داخلی باشد.

در جمع بندی نهایی این گفتمان از سوی اشتراک کننده ها بیان گردید که منبعد تا ختم پروسه گفتگوهای صلح همه مسایل مورد بحث طرفین، پشت پرده صورت نگیرد.

در ضمن شبنم صدف خبرنگار رادیو برین در پروان و اشتراک کننده این گفتمان گفت  که خبرنگاران و رسانه ها می توانند با استفاده از واژه های صلح آمیز، مزایایی صلح را به مردم ترویج نمایند همچنان مقدس هاشمی خبرنگار رادیو کلید گفت که رسانه ها نقش مهم و کلیدی را در تغییر اذهان عامه دارند .

این همه گفته ها در حالی مطرح می گردد که قبلا برنامه های مشابه در کابل و بیشتر از ۲۰ ولایت افغانستان تحت عنوان

« ژورنالیزم صلح » از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست و اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان تدویر گردیده بود.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *