قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / دیدار رییس جمهور غنی با مسوولان رسانه ها در دوحه

دیدار رییس جمهور غنی با مسوولان رسانه ها در دوحه

دوحه، قطر

۶ اکتوبر/ ۱۵ میزان ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی در دیدار با مسوولان رسانه های کشور در قطر تاکید بر ترویج ادبیات صلح آمیز به وسیله رسانه ها در روند صلح و در جریان نشت بین افغانی دوحه تاکید کرد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور که با هیات بلند پایه حکومتی و مسوولان رسانه ها به شمول خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، روز گذشته مورخ ۱۴ میزان ۱۳۹۹ مطابق ۵ اکتوبر ۲۰۲۰ عازم قطر شده بود، دیدار و تبادل نظر نمود.

در روز دوم این سفر رییس جمهور اشرف غنی با مسوولان رسانه ها در خصوص پروسۀ صلح، آیندۀ افغانستان و ختم جنگ، صحبت کرده، افزود که ضرورت است تا بالای همه ابعاد پروسۀ صلح، بحث صورت گیرد.

رییس جمهور در این نشست تصریح کرد که رسانه ها نقش کلیدی را در ترویج صلح و ذهنیت سازی عامه ایفا می کنند از اینرو باید رسانه های کشور بیشتر روی ابعاد مثبت این روند تاکید کرده و مردم را در رابطه به رسیدن در فضای صلح، آگاهی دهی لازم دهند.

رییس جمهور همچنان در صحبت با مسوولان رسانه گفت که رسانه ها هنوز از این پروسه بی باور اند، در حالیکه پروسه صلح، وقتگیر بوده و نیاز است تا رسانه ها از روی حوصله مندی، اطلاع رسانی کنند تا این روند به بن بست کشانیده نشود.

از سوی هم امرالله صالح معاون اول رییس جمهور که در این نشست حضور داشت گفت که خط سرخ حکومت، جمهوریت و تمام ارزش های آن؛ چون حقوق زنان، آزادی بیان، حقوق بشر و دستآورد های دو دهه اخیر در افغانستان می باشد.

در این حال هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست تاکید نمود که این روند زمانگیر بوده و نیاز به وقت بیشتر دارد تا تفاهم بین طرفین در مورد صلح نهایی گردد.

حبیبه سرابی عضو هیات مذاکره کننده گفت که اطلاع رسانی در مورد این پروسه به وسیله رسانه ها موثریت بیشتر دارد زیرا مردم اعتماد بیشتر به رسانه ها دارند روی این دلیل بهتر است تا رسانه ها خبررسانی مثبت در مورد این روند داشته باشند.

همچنان فوزیه کوفی عضو دیگر هیات مذاکره کننده در جواب به سوال مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به موقف خبرنگاران زن پس از برقراری صلح و ایجاد حکومت مشترک با طالبان گفت که حقوق خبرنگاران زن نیز مانند حقوق سایر اتباع افغانستان با ارزش بوده و باید در کنار آزادی بیان از آن حمایت جدی صورت گیرد.

در این نشست که خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نیز اشتراک ورزیده، بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های نرم و صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید نموده و ګفت که این امر بر ترویج صلح و هم‌پذیری اثرگذار است. این نظریه مسوول مرکز مورد تایید همه اشتراک کننده ها به شمول رییس جمهور نیز قرار گرفت.

در ضمن مرکز حمایت از زنان ژورنالیست از آغاز گفتگوهای صلح، با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی به تاریخ ۱۹ جنوری ۲۰۱۹ مطابق به  ۲۴ جدی  ۱۳۹۷، حمایت خود را از این گفتگوها اعلام نمود، ولی نگرانی‌های روزنامه‌نگاران زن را نیز مبنی بر نپرداختن به تامین ارزش‌های دموکراسی از جمله تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها، تضمین حقوق و امنیت روزنامه‌‌نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات صلح ابراز کرد. این کمپاین مرکز را نزدیک به ۶۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضای بیانیه، حمایت کردند.

گزارش: فریده نیکزاد

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *