قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها: عاملان قتل ۵ خبرنگار زن دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده اند

کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها: عاملان قتل ۵ خبرنگار زن دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده اند

کابل

۲۸ سپتمبر / ۷ میزان ۱۳۹۹

۲۸ سپتامبر برابر است با روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات به مناسبت از این روز، کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها طی کنفرانس مطبوعاتی امروز در مرکز رسانه‌های حکومت گفت که عاملان قتل ۵ خبرنگار زن هریک  مینه منگل خبرنگار اسبق تلویزیون آریانا، محرم درانی خبرنگار رادیو آزادی، شیما رضایی مجری تلویزیون طلوع ، ذکیه ذکی مسوول رادیو صدای صلح و شکیبا سانگه آماج گوینده تلویزیون شمشاد،  دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده اند.

 اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها، سخنگویان وزارت امور داخله و لوی سارنوالی، تعدادی از مسوولان نهاد‌های مسوول حامی خبرنگاران و ژورنالیستان، امروز ۲۸ سپتمبر ۲۰۲۰ برابر با ۷ میزان ۱۳۹۹ جلسه‌ای مشترکی را غرض ارایه معلومات از بررسی قضایایی تحمیل خشونت‌ها، قتل‌ و تهدیدات علیه خبرنگاران در مرکز رسانه‌های حکومت، برگزار نمودند.

در این نشست نخست طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفت که به ۱۱۵ قضیه که از سوی نهادهای حامی خبرنگاران به کمیته بررسی قضایایی خشونت علیه خبرنگاران وزارت امور داخله مواصلت نموده، بررسی های جدی صورت گرفته است. وی افزود:« از جمله ۱۱۵ قضیه خشونت علیه خبرنگاران ۳۰ قضیه قتل که به لوی سارنوالی ارسال گردیده است، ۲۸ تن از عاملان قضایا کشته شده، ۸ قضیه تحت بررسی بوده، ۳ مورد عاملان قضیه در خارج از کشور اند و ۴۷ قضیه قتل خبرنگاران توسط طالبان به وسیله انفجار، انتحار و ترور صورت گرفته است».

آقای آرین در ادمه گفت که در یکسال اخیر به ۵۶ قضیه خشونت و تهدید علیه خبرنگاران پرداخته شده و ۲۰ قضیه به لوی سارنوالی ارسال گردیده که ۱۵ قضیه دیگر تحت بررسی بخش کشف و مبارزه با جرایم وزارت امور داخله  قرار دارد و ۸ قضیه دیگر از ادامه بررسی‌ها انصراف نموده‌اند.

سخنگوی وزارت امور داخله  در مورد ۱۷ قضیه دیگر جزییات را چنین ارایه نموده، گفت که ۳ تن از عاملان قضایا خشونت علیه خبرنگاران دستگیر، ۱۱ مورد دست داشتن طالبان دخیل است و ۳ قضیه تحت بررسی قرار دارد.

او در ادامه افزود که دولت در کنار خبرنگاران است و در قبال بررسی قضایایی خشونت و قتل علیه آنان متعهد بوده، آزادی بیان را به عنوان یک ارزش قابل احترام می‌داند.

از سوی هم جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی گفت که به اساس تحقیق این اداره حکم ۱۶ تا ۲۲ سال زندان و همچنان اعدام عاملان قضایایی خشونت و قتل علیه خبرنگاران به تصویب رسیده است.

همچنان شاه‌محمود شینواری، عضو کمیته بررسی قضایایی قتل خبرنگاران و نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که نهادهای حامی خبرنگاران خوشبین اند که صدای خبرنگاران شنیده می‌شود .

وی اضافه نمود:« امیدواریم به قضایایی باقی مانده نیز از سوی نهادهای مسوول دولتی رسیدگی صورت گیرد و نیاز است تا امنیت و مصوونیت خبرنگاران تامین گردد». 

در ضمن خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و عضو کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها گفت که بررسی و رسیدگی به قضایای خشونت و قتل خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست می‌تواند باورمندی خانواده‌های قربانیان آزادی بیان را به وجود آورده و بالاخره این بررسی‌ها سبب می گردد تا مشکل معافیت از مجازات در برابر خبرنگارن محو گردد.

خانم نیکزاد افزود:« جامعه خبرنگاران زن که در طول چند سال اخیر ۱۰ تن از زورنالیستان زن را در راه آزادی بیان و اطلاع‌رسانی به وسیله انواع خشونت‌ها از دست داده است، حالا خرسندیم که قضایایی این خبرنگاران شجاع و فداکار مورد بررسی قرار گرفته و عاملان تعدادی از این قربانیان دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده‌اند».

در مورد اینکه خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست افغان در شرایط کنونی و در حالی که از روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در سرتا سر جهان یادبود به عمل می‌آید، چه مشکلات و یا اطمینانی از کار و فعالیت رسانه‌ای خود دارند، کریمه محمدی خبرنگار رادیو سلام وطن دار می‌گوید:

« هنوز مشکلات امنیتی و عدم دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران پا برجا است. زنان خبرنگار با مشکلات زیاد امنیتی و عدم مصوونیت جانی و شغلی در نقاط دور از مرکز افغانستان درگیر اند».

وی اضافه نمود که خبرنگاران زن توجه بیشتر دولت و مسوولان امنیتی را در قبال انجام وظیفه اطلاع‌رسانی آنان می‌خواهند.

همچنان ثنا مهدی خبرنگار آزاد، از ایجاد صندوق پول برای خبرنگاران و هم بررسی جدی قضایایی خشونت و قتل خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست اظهار خرسندی نمود، ولی کم‌کاری در این بخش‌ها را نگران‌کننده عنوان نموده، بیان داشت که خبرنگاران زن به حمایت و مصوونیت واقعی و بیشتر نیاز دارند تا اطلاع‌رسانی دقیق‌تر نمایند.

او گفت که اکثر ادارات دولتی معلومات موثر را با رسانه‌ها شریک نمی‌سازند. خانم مهدی افزود:

« آرزو دارم باقی قضایایی خشونت و قتل علیه خبرنگاران بررسی جدی شده و همراه با نتایج آن اعلان شود».

قابل ذکر است نظر به ارایه جزییاتی که وزارت امور داخله و لوی سارنوالی کشور بیان داشتند در پیوند به قتل خبرنگاران زن هریک مینه منگل خبرنگار اسبق تلویزیون اریانا ۲ تن دستگیر و محول اداره سارنوالی شده اند همچنان در ارتباط به قتل محرم درانی خبرنگار رادیو آزادی ۴ تن، در رابطه به قتل شیما رضایی مجری تلویزیون طلوع ۲ تن، ذکیه ذکی مسوول رادیو صدای صلح دو تن، شکیبا سانگه آماج گوینده تلویزیون شمشاد پدرش و یک تن دیگر همچنان زینب میرزایی و مریم ابراهیمی کارمندان تلویزیون طلوع، فریده کارمند تلویزیون ولسی جرگه، ماریا گارسیا کوتولی خبرنگار روزنامه خارجی کورپرا دلاسرا که در اثر حملات انتحاری و مسلحانه کشته شده اند، طالبان مسوول این خشونت‌ها می‌باشند.      

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *