قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / شرایط ناگوار در بغلان باعث عدم تمایل زنان برای کار در رسانه‌ها شده است

شرایط ناگوار در بغلان باعث عدم تمایل زنان برای کار در رسانه‌ها شده است

بغلان

۲۷ سپتمبر/ ۶ میزان ۱۳۹۹

در ولایت بغلان ضمن برخی رادیو‌های محلی، رسانه‌های چاپی و تصویری نیز فعالیت دارند، اما برای کار زنان در بخش رسانه‌ها صرف دو رسانه زمینه فعالیت آنان را فراهم نموده است.

مسوولان رسانه‌ها در این ولایت می‌گویند که به دلیل ناامنی و مشکلات اقتصادی در رسانه‌های محلی ولایت نامبرده، تعداد کارمندان زن در رسانه‌ها اندک گردیده است.

فروزان سادات، خبرنگار رادیوی محلی« ادیب » در شهر پلخمری مرکز بغلان به مرکز حمایت از زنان ژونالیستان در افغانستان گفت که افزایش ناامنی بالای محیط کاری خبرنگاران زن تاثیرمنفی گذاشته و از اثر آن تعداد دختران در رسانه‌ها کاهش یافته است.

وی افزود که ضمن ناامنی، مروج بودن افکار سنتی در برخی خانواده‌ها باعث گردیده است که تعداد دختران از رسانه‌ها کناره‌گیری کنند.

سادات گفت:« شخصا خودم برای کار در رسانه‌ای با مشکلات زیاد و اختلافات خانواده‌ام مواجه شدم حتا که بعضی از دوستان گفتند که خودت را چه به کار در رادیو».

در ادامه‌ای همچو نگرانی،‌ عزیزه محمدی تهیه‌کننده برنامه‌های رادیوی محلی« چونغر» در بغلان گفت، گویندگی در رادیو آرزوی دیرینه‌اش بوده است، اما محیط ناامن و سنت‌های ناپسند جامعه وی را از انجام این وظیفه دلسرد کرد.

وی افزود:« تاهنوز هم مردم در خصوص کار دختران در رسانه‌ها دید مثبت ندارند و در مورد آن سخنان زشت می‌گویند».

خانم محمدی اضافه کرد، وی تعداد بیشتری از دختران را می‌شناسد که از رشته ژورنالیزم فارغ شده اند، اما از اثر مشکلات مختلف امنیتی و اجتماعی نمی‌توانند در رسانه‌ای کار کنند.

در این حال حلیمه وردگ، مسوول اتحادیه خبرنگاران زن در ولایت بغلان نیز با اشاره به مشکلات مشابه گفت به دلیل ناامنی، مشکلات اقتصادی رسانه‌ها، گسترش ویروس کرونا و مشکلات خانوادگی کار و فعالیت خبرنگاران زن نسبت به سال گذشته تقلیل یافته است.

او افزود که دید شک از سوی مسوولان رسانه‌ها به ظرفیت‌های کاری دختران از مشکلات عمده در برابر کار زنان در رسانه‌ها است.

خانم وردک افزود:« مسوولان خبر و یا در مجموع رسانه‌ها بالای ظرفیت‌های کاری و علمی دختران شک نموده  و روی این دلیل اجازه نمی‌دهند تا آنان عملا برای تهیه گزارش سهم بگیرند».

اما از سوی دیگر محمد رفیع وردگ، مسوول اتحادیه خبرنگاران در بغلان گفت که ناامنی و عنعنات سنتی تا حدی است که ژورنالیستان زن در داخل شهر و بازار جهت اخذ کلب و یا تهیه گزارش به فکر آرام فعالیت نمی‌توانند .

نورگل اندروال، مسوول مرکز هماهنگی خبرنگاران در این ولایت گفت که در کنار مردان کار زنان در رسانه‌ها بسیار مهم است، اما وی افزود که جنگ و عنعنات ناپسند یگانه مانع کار زنان در رسانه‌ها شده است.

آقای نورگل اضافه کرد:« کار و فعالیت زنان در نظام های حقیقی دموکراسی مصوون می‌باشد، ولی ما متاسفانه تا حال به این شرایط نرسیده‌ایم».

ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که مشکلات در برابر خبرنگاران زن نسبت به خبرنگاران  مرد در این ولایت بیشتر است.

وی گفت عنعنات ناپسند، ناامنی و مهمتر از همه مشکلات گسترش دوباره ویروس کرونا از جمله مواردی است که مانع کار خبرنگاران زن در بیرون از دفتر شده، ولی باوجود این همه مشکلات باز هم دخترانی شجاع و با اراده‌ای هستند که اکنون هم با رسانه‌های مختلف همکاری می‌نمایند.

به اساس معلومات ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان، کارمندان زن در برخی رسانه‌ها مورد اذیت قرار می‌گیرند و در صورت ترک وظیفه برای شان سند کاری هم داده نمی‌شود.

نامبرده افزود که برای حل این معضل با مسوولان رسانه‌ها گفتگو صورت گرفته و آنها نیز تعهد همکاری در مورد نموده اند.

قابل یادآوری است که به اساس بررسی‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان هم اکنون در ولایت بغلان ۹ رسانه صوتی، ۳ تصویری و ۴ رسانه چاپی کار و فعالیت مطبوعاتی دارند که در جمع ژورنالیستان این رسانه‌ها، ۲۱ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

گزارش: آمنه وردگ تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان  

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *