قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / اعلامیۀ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مبنی بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح

اعلامیۀ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مبنی بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح

کابل

۱۳ سپتمبر/۲۳ سنبله ۱۳۹۹

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نشست بین‌الافغانی صلح میان دولت و طالبان را که دیروز( ۲۲ سنبله ۱۳۹۹ه.ش مطابق به ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰میلادی )در دوحه آغاز شد، یک روند مثبت و موثر برای برقراری صلح در کشور دانسته، با اظهار خوش‌بینی، امیدوار است تا این نشست،  کشور را به سوی آتش ‌بس دایمی و صلح حقیقی جهت دهد.

همچنان مرکز طی اعلامیه مطبوعاتی از طرف‌های شامل در نشست بین الافغانی دوحه می‌خواهد تا برای حفظ دستآوردهای آزادی بیان در این نشست تاکید نموده و در رابطه به پیشرفت فعالیت‌های خبرنگاران به طور خاص روزنامه نگاران زن پس از صلح با طالبان، بحث نمایند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست از آغاز گفتگوهای صلح، با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی به تاریخ ۱۹ جنوری ۲۰۱۹ مطابق به  ۲۴ جدی  ۱۳۹۷، حمایت خود را از این گفتگوها اعلام نمود، ولی نگرانی‌های روزنامه‌نگاران زن را نیز مبنی بر نپرداختن به تامین ارزش‌های دموکراسی از جمله تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها، تضمین حقوق و امنیت روزنامه‌‌نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات صلح ابراز کرد.  این کمپاین مرکز را نزدیک به ۶۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضای بیانیه، حمایت کردند.

مرکز به ادامه فعالیت‌های خویش در عرصه ترویج صلح، فراخوانی را به تاریخ  ۲۰ آگست مطابق به ۳۰ اسد ۱۳۹۹ه. ش تهیه و با رسانه‌ها شریک ساخت که در آن از حکومت افغانستان، جامعه بین‌الملل و کشور های ذیدخل به خصوص ایالات متحده امریکا ضمن آتش بس فوری از طرفین خواسته شده است که:

– تضمین امنیت و مصوونیت حقوقی خبرنگاران زن و حمایت از آزادی بیان و رسانه‌ها در مذاکرات بین‌الافغانی.

– گفتگوهای صلح  باید علنی و رسانه‌ای دایر گردد تا حق مردم که دسترسی به اطلاعات است، سلب نشود.

–  پذیرش و صدور ویزه به رسانه‌های اختصاصی که برای زنان نشرات دارند جهت شرکت در تمام مراحل ګفتمان های صلح.

-شامل ساختن یک نماینده با صلاحیت جامعه رسانه‌ای به خصوص خبرنگاران زن در ترکیب هیات مذاکره‌کننده حتمی باشد.

در ضمن مرکز در  شش ماه نخست امسال با راه اندازی ۱۰ میز مدور  و ۱۰ ورکشاپ تحت عنوان گزارشگری صلح در مرکز و چند ولایت کشور، بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید نموده در باره اینکه رسانه‌ها مسوولیت خود بدانند تا روی گزارش‌های مثبت در ارتباط به پروسه صلح و مزایایی آن بالای زندگی مردم، کار کنند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان همچنان با راه اندازی کمپاینی مبنی بر«گفتگوهای اخیر صلح» و

« منع تبعیض و آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها» به این باور است که توافق و مصلحت‌های افغانان بین خود شان بتواند در چوکات تعهدات بین‌المللی و رعایت حقوق بشری، حقوق و امنیت روزنامه نگاران زن را در آینده تضمین نماید.

مرکز امیدوار است که بعد از نشست میان افغانان برای آوردن صلح دایمی در کشور، آزادی بیان به عنوان مهم‌ترین دستآورد دو دهه اخیر محدود نگردیده و صدای خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن نباید خاموش گردد.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان همچنان ضمن استقبال گرم از آغاز تشست بین‌الافغانی مقامات دولتی با طالبان، از دولت و طالبان می‌خواهد:

– توافقات و نشست‌های مقامات دولتی افغانستان و طالبان نباید خلاف ارزش‌های حقوق بشری و انسانی باشد.

-رسانه‌ها منبعد حمایت و تقویت بیشتر گردد نه محدود و تحت سانسور.

– به طور مشخص کار و فعالیت خبرنگاران زن بیشتر تقویت گردیده و محدودیت در فعالیت‌های آنان وضع نگردد.

– در این نشست و همچو نشست‌های بعدی، مسوولیت حفظ و نگهداشت همه پیشرفت‌های دو دهه اخیر به خصوص در بخش دستآوردهای به دست آمده‌ای زنان خبرنگار در کشور جدا مدنظر باشد.

با احترام

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نشست ژنو برای افغانستان با اعلام کمک بیش از ۱۲ میلیارد دالر برای چهار سال آینده پایان یافت

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ کنفرانس دو روزه ژنو برای افغانستان که با حضور نمایندگان ۶۶ کشور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *