قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نهاد رهبران جوان ژورنالیست در کابل اعلام موجودیت کرد

نهاد رهبران جوان ژورنالیست در کابل اعلام موجودیت کرد

کابل

۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹

نهاد رهبران جوان ژورنالیست با نشر نظرسنجی در رابطه به نگرانی خبرنگاران زن از عدم موجودیت نماینده آنان در هیات مذاکره‌کننده صلح، امروز یکشنبه ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ ه.ش طی کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلام موجودیت کرد.

خانم شفیقه حبیبی، گوینده موفق و موسس انجمن زنان ژورنالیست افغانستان ضمن ابراز خرسندی از ایجاد این نهاد افزود که نهاد متذکره به همکاری وی توسط شش تن از خبرنگاران جوان( بینظیربکتاش، بهشته محمدی، بهشته شاهین، مرجیلا بدخش و خیرلبنات سادات) به هدف رشد و پیشرفت نسل جوان و سهیم شدن آنان در عرصه رهبریت، ایجاد گردیده است.

خانم حبیبی در ادامه گفت که این رهبران جوان به ابتکار سه نهاد (انجمن زنان ژورنالیست افغانستان، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و انجمن زنان در رادیو و تلویزیون) به کمک مالی انترنیوز ایچاد و از میان ده‌ها خبرنگار زن، ۱۵ تن انتخاب و طی کورس سه ماهه معیارهای رهبریت را آموزش دیده اند همچنان در جلسات فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و میزهای مدور در رسانه‌ها شرکت کرده‌اند.

از سوی هم خانم حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان ضمن تبریکی از ایجاد نهاد رهبران جوان ژورنالیست گفت که این وزارت و همچنان شخص خود شان حامی این نهاد بوده و هر نوع همکاری را در پیشبرد فعالیت‌های این نهاد انجام خواهد داد.

خانم صافی همچنان در پیوند به نگرانی خبرنگاران زن از عدم حضور نماینده با صلاحیت آنان در میان هیات مذاکره‌کننده صلح، گفت:« از اینکه در هیات مذاکره‌کننده صلح نماینده خبرنگاران زن وجود ندارد جای ناامیدی نیست زیرا زنانی که در هیات عضویت دارند زنان مبارز و شناخته شده اند و شما می‌توانید پیام های منسجم تان را از طریق این زنان به میز مذاکره برسانید».

در این کنفرانس احمدضیا نوری نماینده دفتر انترنیوز ضمن معرفی پروسه جذب و آموزش رهبران جوان، ایجاد این نهاد را گام مثبت در عرصه پیشرفت جوانان و شریک شدن آنان در بخش‌های مدیریتی دانسته گفت که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست توسط بررسی جندر تعداد رسانه‌ها، انجمن زنان ژورنالیست توسط دادخواهی جندر در رسانه‌ها همچنان انجمن زنان در رادیو و تلویزیون با فعالیت‌های محتلف رسانه‌ای این رهبران را آموزش داده‌اند.

در اخیر کنفرانس، نهاد رهبران جوان تحقیق ۱۵ روزه‌ای را که در رابطه به نگرانی‌های ژورنالیستان زن انجام داده بودند توسط بهشته محمدی یک تن از اعضای این نهاد با رسانه‌ها شریک نمودند.

این نظر سنجی که حاصل مصاحبه با ۶۰ خبرنگار زن در رابطه به پروسه صلح می‌باشد، بیش از ۵۰ در صد مصاحبه شونده‌ها از روند مداکرات صلح ناراض بوده و ۵۳ درصد به آینده صلح ناباور اند. در این نظر سنجی پیشنهادات مشخص  خبرنگاران زن نیز گنجانیده شده است که مبنی بر حق تحصیل، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها برای زنان می‌باشد.

در این کنفرانس که خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در اقفانستان نیز اشتراک نموده بود آموزش رهبران جوان زن را در بخش خبرنگاری و ایجاد نهاد رهبران جوان ژورنالیست زن را یک قدم نیک در راه اطلاع‌رسانی و نیز کار و فعالیت بهتر روزنامه‌نگاران زن در کشور عنوان نموده، وعده همکاری و حمایت بیشتر زنان در راستای انجام مسوولیت خبرنگاری به عنوان مسوول یک نهاد حامی روزنامه‌نگاران زن، به آنان سپرد.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ تن از خبرنگاران زن با سپری نمودن سه ماه دوره آموزشی، سند فراغت این برنامه را کسب و برای فعالیت‌های بیشتر در بخش مدیریت رسانه‌ای آماده کار و فعالیت شدند.    

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *