قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / افزایش ۳۱ درصدی خبرنگاران زن در فراه

افزایش ۳۱ درصدی خبرنگاران زن در فراه

فراه

۵ سپتمبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹

یافته های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نشان می دهد که بنابر علاقمندی زنان نسبت به کار رسانه‌ای، حضور خبرنگاران زن در رسانه های فراه ۳۱ درصد افزایش یافته است.

این مرکز در سومین سالگرد تاسیس خود( ۸ مارچ ۲۰۲۰میلادی)، آمار تازه‌ای از خبرنگاران زن انتشار داد که بنابر این ارقام ۱۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در رسانه های فراه فعالیت داشتند، اما بنابر یافته های کنونی مرکز، پس از ماه مارچ تا اکنون ۶ خبرنگار زن دیگر نیز در رسانه های این ولایت افزایش یافته است.

در این ولایت با وجود چالش‌های زیاد از جمله برخورد‌‌های ناپسند اجتماعی، دید مرد‌ستیزانه، نبود برنامه‌های آموزشی، امتیازات کم و عدم حمایت خانواده‌ها باز هم تعداد زیادی از زنان در ولایت فراه علاقمند کار در رسانه‌های ا ین ولایت هستند.

تعدادی از زنان خبرنگار در فراه  می‌گویند با وجود این همه مشکلات به خصوص مروج بودن سنت‌های حاکم میان مردم علاقمند آنان برای کار در رسانه‌ها خیلی زیاد است.

فرزانه سعادت، بانوی که تازه در یکی از رسانه‌های این ولایت مشغول کار شده است، می‌گوید:«خبرنگاران زن با مشکلات زیادی رو به رو هستند از جمله ناامنی، سنتی بودن جامعه، تبعیض، عدم اعتماد به فعالیت زنان، باز هم در این راه پر خم و پیچ تعهد به مبارزه و خدمت به مردم نموده‌ام. می‌خواهم از این طریق به هموطنانم به خصوص برای زنان فراهی خدمت کرده و صدای نیمی از قشر جامعه افغانی خود باشم».

بانو سعادت می‌افزاید تا اکنون حکومت برای تشویق زنان که در رسانه‌های فراه فعالیت دارند هیچ اقدام مثمری انجام نداده است. وی می‌گوید:« در حالیکه خبرنگاران زن در این ولایت نیاز به آموزش‌های مسلکی دارند همچنان با در نظرداشت کار و فعالیت خستگی‌ناپذیر شان، ضرورت به تشویق نیز، اما هیچ مرجع مسوول دست آنان را نمی‌گیرد».

فرزانه سعادت از حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران زن می‌خواهد تا در راستای تشویق آنان سعی و تلاش جدی نموده و برای شان برنامه های کوتاه مدت تشویقی دایر نمایند تا بتوانند به صورت مسلکی  اطلاع‌رسانی نموده پل ارتباط میان مقامات و مردم باشند.

از سوی هم تعدادی از خبرنگاران زن از نبود برنامه‌های آموزشی در این ولایت شاکی بوده و می‌گویند خبرنگاران زن در فراه نیاز مبرم به ظرفیت‌سازی دارند، لیکن برای آنها زمینه‌های آموزشی مسلکی و فرصت‌های شغلی وجود ندارد، به گفته این خبرنگاران هیچ نهادی از آنها حمایت نمی‌کند و تا هنوز در قسمت بلند بردن ظرفیت‌های مسلکی آنها کاری صورت نگرفته است.

آنان مدعی اند بنا به مسوولیت اجتماعی که این پیشه به گردن خبرنگاران دارد معمولا داشتن تحصیلات عالی برای روزنامه‌نگاران لازم است.

شبنم سلطانی، خبرنگاران محلی در فراه که چند ماه است فعالیت‌اش را در یکی از رسانه‌ها آغاز نموده و شوق و علاقه زیاد به خبرنگاری دارد، می‌گوید:« من علاقمندی زیاد به فعالیت رسانه‌ای دارم، اما متاسفانه به خاطر اینکه روزنامه‌نگار مسلکی نیستم، نمی‌توانم این پیشه را به صورت علمی آن انجام بدهم. چون در این ولایت زنان کمتر به کار و فعالیت‌های رسانه‌ای راه پیدا می‌کنند؛ من هم پذیرفته شده‌ام تا به صفت خبرنگار کار کنم».

به گفته خانم سلطانی، مشکلاتی را که خبرنگاران زن بیشتر با آن مواجه اند، عدم تخصص و تجربه در کار خبرنگاری می‌باشد، وی می‌گوید:« از اینکه ما مسلکی نیستیم برای ما کار خبرنگاری سخت است».

خانم سلطانی از نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن می‌خواهد تا در این عرصه توجه جدی نموده، برای بلند بردن ظرفیت‌های مسلکی آنان برنامه‌های آموزشی را راه اندازی نمایند.

در این حال فاضل فیاض، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت فراه، از افزایش و علاقمندی زنان نسبت به کار رسانه‌ای ابراز خرسندی نموده، گفت:« با وجود سنت‌های ناپسند حاکم میان مردم باز هم اکثر دختران با شور و اشتیاق زیاد به این باورها پشت پا زده و علاقمند کار در رسانه‌های این ولایت هستند.

آقای فیاض از نهادهای حامی خبرنگاران می‌خواهد با توجه به داشتن امکاناتی که آنان دارند، برنامه‌ریزی  جدی در قسمت ظرفیت‌سازی و تخصص خبرنگاران زن در این ولایت داشته آنها را در ارایه گزارش‌های مسلکی یاری رسانند.

این گفته ها در حالی مطرح می‌شود که بنابر دلایل مختلف در دو سال اخیر تعداد زیادی از خبرنگاران زن در فراه  از رسانه‌ها فاصله گرفته و به فعالیت‌های دیگر اجتماعی رو آورده بودند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *