قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم پرداخت ۴ میلیون افغانی، امتیاز رسانه‌های محلی و خبرنگاران بغلان که در جریان قرنطین از سوی حکومت برای شان اختصاص یافته بود

عدم پرداخت ۴ میلیون افغانی، امتیاز رسانه‌های محلی و خبرنگاران بغلان که در جریان قرنطین از سوی حکومت برای شان اختصاص یافته بود

بغلان

۲۴ آگست/ ۳ سنبله

به پاس اینکه تعداد زیادی از خبرنگاران جهت آگاهی باشنده‌های ولایت بغلان از شیوع و گسترش ویروس کرونا، در جریان قرنطین خدمات شایانی را با قبول خطرات جانی متحمل شده، نگذاشتند مردم از این افت بی‌خبر بمانند، حکومت مبلغ ۴ میلیون افغانی را به خبرنگاران بغلان اختصاص داد که حدود سه ماه می‌شود این پول به مستحقین آن پرداخت نشده است.

این کمک به خاطری برای خبرنگاران و در ضمن رسانه‌های محلی این ولایت از سوی حکومت در نظر گرفته شد تا رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران برنامه‌های اطلاع‌رسانی خود را ادامه داده همچنان تعداد زیادی از خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن که قبلا به دلیل شیوع ویروس کرونا فعالیت رسانه‌ای شان را از دست داده بودند و توانستند دوباره کار اطلاع‌رسانی خود را آغاز کنند، حکومت محلی بغلان با هدایت حکومت مرکزی، تصمیم اتخاذ نمود تا با یک تعداد از خبرنگاران و رسانه‌های محلی این ولایت که جواز فعالیت دارند و خبرنگاران دیگر که با رسانه‌های غیر محلی فعالیت دارند نیز کمک نقدی نمایند.

در حالیکه این همه وعده‌ها از سوی مسوولان حکومت محلی بغلان برای خبرنگاران ( زن و مرد) داده شده بود، اما تا حال به هیچ خبرنگار زن که با رسانه‌های غیر محلی کار می‌کنند و یا روزنامه‌نگاران زن که از رسانه‌های محلی به دلیل شیوع و گسترش ویروس کرونا وظایف شان را از دست داده بودند، از سوی حکومت پول کمکی داده نشده است.

مسکا هنریار (نام مستعار) گزارشگر رادیو و تلویزیون«غرښت» گفت که شش ماه است کار رسانه‌ای خود را پیش می‌برد، ولی او و همکارانش معاش ندارند و پولی که از سوی مقامات حکومت مرکزی و محلی مبنی بر خطرات گسترش ویروس کرونا برای آنان در نظر گرفته شده بود به خبرنگاران بغلان داده نشده است. او افزود:« پولی که حق مسلم ما خبرنگاران به نام حق‌الخطر بود از سوی مسوولان حکومت محلی بغلان حبف و میل شده و به مستحقین تادیه نشده است».

از سوی هم نورگل اندروال، خبرنگار تلویزیون« هیواد » در بغلان به خبرنگار مرکز گفت که با شیوع ویروس کرونا در سطع کشور به خصوص در ولایت بغلان که یکی از ولایت‌های ناامن در شمال افغانستان به شمار می‌رود، از سوی ارگ ریاست جمهوری صد میلیون افغانی به مقام این ولایت فرستاده شد که از این مبلغ، چهار میلیون افغانی آن به رسانه‌های محلی بغلان اختصاص داده شد، اما متاسفانه از این مبلغ به خبرنگاران( زن و مرد) که در رسانه‌های غیر محلی این ولایت کار و فعالیت می‌کنند تا به حال که حدود سه ماه از آن می‌گذرد، چیزی داده نشده است.

آقای نورگل اضافه کرد:« این مساله باعث شده تا یک تعداد از خبرنگاران که به سطح ملی کار می‌کنند فعالیت شان را متوقف نمایند».

وی از حکومت محلی بغلان خواست، همانگونه که با رسانه‌های محلی این ولایت پول نقد کمک گردیده، باید برای خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن که بیشتر از مردان متضرر اند و در امر اطلاع‌رسانی نه کمتر بلکه بیشتر از آنان فعالیت کرده‌اند، کمک صورت گیرد.

او افزود:«حکومت باید به وعده که با خبرنگاران در این عرصه کرده بود، عمل کند تا آنان به فعالیت رسانه‌ای شان به شکل بهتر ادامه دهند».

با این همه فروزان رحیمی خبرنگار رادیو« چونغر» گفت که در هنگام شیوع ویروس کرونا رسانه‌ها و خبرنگاران با مشکلات زیاد اقتصادی روبرو شدند و همین اکنون در مجموع همه رسانه‌ها از لحاظ اقتصادی وضعیت چندان خوبی ندارند.

خانم رحیمی در ادامه بیان داشت:« در سه ماه قرنطین و تهدید ویروس کرونا در بغلان، در حالیکه همه ادارات بسته بودند، تنها خبرنگاران فعالیت داشتند، به جای اینکه حکومت از کارکردها و فداکاری این خبرنگاران تقدیر به عمل آورد، برعکس بیش از دو ماه است که حق شان را هم تلف کردهه است».

در این حال مرضیه اکبر، مدیر مسوول هفته نامه« شهربانو و رادیو آرمان شهر» به مرکز گفت در طرز‌العملی ارگ ریاست جمهوری آمده بود که از صد میلیون افغانی که به ولایت بغلان فرستاده شده، چهار میلیون آن به رسانه‌های که زنان کار می‌کنند و رسانه‌های ملی داده شود.

وی همچنان گفت:« از این مبلغ صد هزار آن به رسانه‌های تصویر، هفتاد هزار افغانی به رسانه‌های صوتی و چهل هزار افغانی به رسانه‌های چاپی باید داده می‌شد که متاسفانه این مقدار پول از سوی حکومت محلی بغلان به شکل درست آن توزیع نشد.

خانم مرضیه همچنان گفت که در زمان شیوع ویروس کرونا، خبرنگاران زن خسارات زیادی را متحمل شدند، یک تعداد به دلیل وضعیت بد اقتصادی رسانه‌ها از سوی مسوولان رسانه‌های شان جواب داده شدند و یک تعداد دیگر تا هنوز هم با وجود وضعیت بد اقتصادی بدون دریافت پولی به سر می‌برند.

حلیمه وردگ، مسوول انجمن زنان ژورنالیست در بغلان گفت، خبرنگاران زن در جریان قرنطین و خطرات گسترش ویروس کرونا خیلی زحمت کشیده‌اند حتا یک تعداد تا به حال بدون معاش گزارش تهیه می‌کنند و مصروف فعالیت‌های رسانه‌ای نیز هستند، اما با تاسف کسی به آنها دل نمی‌سوزاند.

وی در مصاحبه‌ای به مرکز گفت:« در حالیکه حکومت محلی، باید حمایت جدی از خبرنگاران زن داشته باشد، برعکس پولی که حق قانونی آنان است و به حکم رییس جمهور محمداشرف غنی اختصاص داده شده برای آنان از سوی مسوولان حکومت محلی بغلان داده نشده است».

خانم وردگ از نهادهای حامی خبرنگاران زن و مسوولان حکومت خواست تا بررسی کامل شان را در این زمینه انجام داده و روزنامه‌نگاران فداکار زن را حمایت جدی کنند.

در همین حال نذیر نجم، سخنگوی والی بغلان گفت که دفتر مطبوعاتی مقام ولایت به همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت تصمیم گرفتند تا با ۱۲ رسانه محلی

( تصویری، صوتی و چاپی) به رسانه‌های چاپی ۲۰۰۰، صوتی ۵۰۰۰ و تصویر ۸۰۰۰ که مجموعا ۱۱ لک افغانی می‌شود، کمک کنند.

آقای نجم گفت:« با ۱۲ رسانه محلی که قرار بود تا ۵۰ فیصد پولی که مربوط آنها می‌شد به حساب بانکی این رسانه‌ها  فرستاده شود، این کار صورت گرفت و ۵۰ فیصد دیگر آن با کم شدن ویروس کرونا باز هم به حساب شان فرستاده خواهد شد».  

سخنگوی مقام ولایت بغلان در رابطه به قرار پول خبرنگاران که با رسانه‌های ملی کار می‌کنند گفت که لیست خبرنگاران را به همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت آماده کرده اند.

به گفته آقای نجم که در این لیست تقریبا ۲۲ تن از خبرنگارانی که با رسانه‌های ملی و دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بغلان کار می‌کنند، شامل اند.

او افزود:« این لیست به شورای نظارت که شامل شش عضو  (نمایند‌های مستوفیت، صحت عامه، قومندانی امنیه، حج و اوقاف، مقام ولایت، جامعه مدنی و خبرنگاران) می‌باشد، پیشنهاد شده است».

به گفته آقای نجم هر زمانی که از سوی این شورا لیست نهایی گردیده و به مقام ولایت برسد، پول برای خبرنگاران توزیع خواهد شد.

به اساس بررسی که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در دوران قرنطین و در ولایت بغلان تهیه نموده است، حدود ۲۰ تن از خبرنگاران زن از رسانه‌های مختلف در این ولایت بیکار شده‌اند که این مشکل می‌تواند عامل کمرنگ بودن نقش روزنامه‌نگاران زن در بغلان در حال و اگر توجهی از سوی نهادهای مسوول حامی خبرنگاران و وزارت اطلاعات و فرهنگ صورت نگیرد در آینده نیز خواهد بود. مشکلی که دستآوردهای نزده ساله خبرنگاران زن را با محدودیت و تهدید به همراه خواهد داشت.

گزارش:آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *