قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / اطلاعیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، مبنی بر تدویر سیمینار یک روزه تحت عنوان تحلیل و بررسی وضعیت خبرنگاران زن و جایگاه آنان در پروسه صلح

اطلاعیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، مبنی بر تدویر سیمینار یک روزه تحت عنوان تحلیل و بررسی وضعیت خبرنگاران زن و جایگاه آنان در پروسه صلح

کابل

۲۰ اگست و ۳۰ اسد ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان سمینار یک روزه را تحت عنوان جایگاه زنان و آزادی بیان در پروسه صلح و تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی در رسانه‌ها برای بیش از ۵۰ تن از خبرنگاران و نمایندگان اعضای جامعه مدنی در کابل برگزار می‌کند.

هدف از برگزاری این سمینار، همزمان با آغازپروسه صلح یافتن راهکارهای برای حفاظت بیشتر از خبرنگاران زن، در برابر کاهش تبعیض و آزار و اذیت زنان در رسانه ها، وتضمین حقوق بنیادین آنها است.     

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست از آغاز گفتگوهای صلح، با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی به تاریخ  ۲۴ جدی ۱۳۹۷، حمایت خود را از این گفتگوها اعلام نموده، ولی نگرانی‌های روزنامه‌نگاران زن را نیز مبنی بر نپرداختن به تامین ارزش‌های دموکراسی از جمله تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها، تضمین حقوق و امنیت روزنامه‌‌نگاران به خصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات صلح ابرازکرد.  این کمپین مرکز را نزدیک به ۶۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی با امضا ی بیانیه، حمایت کردند.

مرکز حمایت از زنان ژوررنالیست در افغانستان در سومین سالگرد تاسیس خود(۸ مارچ ۲۰۲۰) ، آمار تازه‌ای از خبرنگاران زن انتشار داد که در۳۲۹  رسانه سراسری و محلی از ۳۴ ولایت افغانستان ۱۷۴۱ تن زنان مصروف کار رسانه ای هستند که ۱۱۳۹ تن شان ژورنالیست مسلکی اند.

با همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان نزدیک به ۲۳۰ خبرنگار زن که بیش از ۲۰ درصد کل مجموعی خبرنگاران زن در افغانستان است، کارشان را از دست داده‌اند.

این گزارش مرکز نشان می دهد که با افزایش ناامنی ها و مشکلات اقتصادی در رسانه ها تبعیض و آزار و اذیت های جنسیتی در رسانه ها علیه روزنامه نگاران زن نیز افزایش یافته و بنابر گفته های اکثریت روزنامه نگاران زن:« زمانیکه قرار باشد یک رسانه کارمندان خود را کم کند اولین انتخاب خبرنگاران زن اند که باید برکنار شوند».

مرکز حمایتاز نان ژورنالیست  منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز، به تاریخ ۱۴ آگست/ ۲۳ اسد ۱۳۹۷ طی کنفرانس مطبوعاتی با رسانه ها شریک ساخت.
مسوولان بیش از ۲۰۰ رسانه با امضای این منشور حمایت شان را از آن اعلام نموده، تعهد نمودند تا موارد آن را در رسانه های خود تطبیق نمایند.  (لینک به منشور در سایت)

همچنان بنابر یافته های مرکز از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی تا اکنون ۴۸ قضه خشونت، تهدید، تبعیض و آزار اذیت جنسیتی در برابر زنان در رسانه ها ثبت گردیده که بیشتر این قضایا از سوی کمیته مشترک رسانه ها و حکومت و همکاری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است. نظر به این ارقام خشونت در برابر خبرنگاران زن در افغانستان پدیده شوم و غیر قابل انکار است.

بنا قرار است مرکز نتایج و خواست های سیمینار یک روزه را طی کنفرانس مطبوعاتی در اخیر همین روز با رسانه ها، مردم افغانستان و جامعه جهانی شریک سازد.

از شما رسانه های محترم ملی و بین المللی صمیمانه تقاضا داریم تا جهت پوشش و انعکاس این کنفرانس در چنین شرایط اساس، مرکز را مثل همیش همکاری نمایید.

زمان تدویر کنفرانس: ۰۲:۲۰ بعداز ظهر ۲۰ آگوست ۲۰۲۰ مطابق ۳۰ اسد ۱۳۹۹

مکان: سرک ۵ تایمنی سابقه، رستورانت نیوصوفی، کابل 

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در پیوند به وفات خانم سپوژمی میوندی

کابل ۲۷ عقرب/ ۱۷ نوامبر ۱۳۹۹ با تاسف فروان اطلاع حاصل نمودیم که خانم سپوژمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *