قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / در کنار ناامنی و سنت‌های ناپسند اجتماعی، رییس پوهنتون سمنگان نیز مانع کار خبرنگاری زنان شده است

در کنار ناامنی و سنت‌های ناپسند اجتماعی، رییس پوهنتون سمنگان نیز مانع کار خبرنگاری زنان شده است

سمنگان

۱۶ اگست و ۲۶ اسد ۱۳۹۹

نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌های محلی ولایت سمنگان از عدم همکاری رییس پوهنتون این ولایت با رسانه‌ها و محصلان پوهنتون شاکی بوده، می‌گویند که این فرد در کنار اینکه با رسانه‌های این ولایت همکاری نمی‌کند، مانع کار و فعالیت محصلان خبرنگار زن که در این پوهنتون درس می‌خوانند نیز گردیده است، ولی در مقابل محمد نظری، رییس پوهنتون سمنگان بروز این همه مشکلات را ناشی از نبود امنیت و بودن دختران محصل خبرنگار در لیلیه این پوهنتون عنوان نموده است.

فاطمه سادات محصل و خبرنگار رادیو« سیمای صلح» که در پوهنتون سمنگان محصل است و در لیلیه بودباش دارد، می‌گوید مدتی است آقای محمد نظری، رییس پوهنتون این ولایت مانع کار وی در رادیوی که او کار و فعالیت خبرنگاری دارد، شده است.

نامبرده اضافه نمود:« آقای نظری به این باور است که روی موجودیت امنیتی و اینکه دختران در لیلیه به سر می‌برند به آنان اجازه همکاری با رسانه‌های محلی و یا برای تهیه گزارش از داخل پوهنتون داده نمی‌شود».

خانم سادات در مورد این مشکل، گفت:« کدام قانون و روش مشخص در باره موارد یاد شده وجود ندارد و هرچه که مانع کار وفعالیت دختران محصل به خصوص بخش خبرنگاری می‌شود، ساخته و بافته خود رییس پوهنتون است».

شکریه احمدی گرداننده یکی از رسانه‌های صوتی در این ولایت به مرکز در بابت این موضوع ابراز نگرانی کرده، گفت که خبرنگاری مسلک مقدس است و خدمتگذاری به مردم بوده، نظر به قانون هیچکس صلاحیت مانع شدن فعالیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها را ندارد.

خانم شکریه اضافه کرد خبرنگاران زن در سمنگان روزانه با چالش‌ها و مشکلات زیادی هم از لحاظ امنیتی و هم از سوی افراد مختلف مقابل اند، اما مسوولیت حکومت محلی است تا این همه مشکلات به شمول رویه نامناسب رییس پوهنتون سمنگان در برابر تهیه گزارش و یا همکاری خبرنگاران زن با رسانه‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

وی از نهادهای حامی خبرنگاران و حکومت محلی این ولایت خواست بررسی‌های جدی خود را در مورد این موضوع در نظر داشته باشند همچنان به قوانین مشخص کشور شامل آزادی بیان، قانون اساسی و قانون حق دسترسی به اطلاعات از سوی همه افراد جامعه احترام گذاشته شود تا هیچکس مانع فعالیت زنان نشود.

مسوولان رسانه‌های محلی سمنگان نیز از عدم همکاری رییس پوهنتون این ولایت در رابطه به تهیه گزارش از داخل پوهنتون شکایت دارند.

اسماعیل سادات مدیر مسوول رادیوی« سیمای صلح » در مصاحبه‌ای به مرکز گفت که ریاست پوهنتون سمنگان با خبرنگاران هیچ نوع همکاری نکرده و در این اواخر حتا مانع فعالیت زنان محصلی که در رسانه‌ها بعد از ختم رسمیات همکاری دارند، شده است.

وی می‌گوید چندی قبل زمانی که آزمون امتحان کانکور در سطح پوهنتون برگزار شده بود، رییس پوهنتون مانع ورود خبرنگاران زن و مرد جهت تهیه پوشش این آزمون شد در حالیکه این حق مسلم هر خبرنگار است تا یک برنامه بزرگی مثل جریان امتحان کانکور را پوشش خبری بدهد.

در همین حال سید مجتبی، نماینده شورای ژورنالیستان ولایت سمنگان این مشکل دختران محصل که پیشه خبرنگاری را نیز دارند از سوی محمد نظری رییس پوهنتون سمنگان تایید کرده، افزود که رییس پوهنتون یاد شده در قسمت تهیه گزارش از سوی خبرنگاران زن و نیز همکاری آنان با رسانه‌های محلی سمنگان هیچ نوع همکاری نکرده و مانع کار و فعالیت آنان هم می‌شود.

آقای سید مجتبی، ممانعت در کار خبرنگاری و نیز عدم سهیم شدن زنان در فعالیت‌های رسانه‌ای از سوی ریاست پوهنتون سمنگان را در  کنار دیگر مشکلات امنیتی، اجتماعی و سنتی جامعه، نگران‌کننده عنوان نموده و خواهان حل این معضل به همکاری نهادهای مسوول و انجمن‌های حامی خبرنگاران زن شد.

اما در کنار این همه ادعاها آقای محمد نظری، رییس پوهنتون سمنگان بروز این همه مشکلات را ناشی از نبود امنیت و بودن دختران محصل خبرنگار در لیلیه عنوان نموده به خبرنگار مرکز بیان نموده است که وی جهت حفظ جان این دختران(محصلان خبرنگار و یا خبرنگاران بیرون از پوهنتون) این تصمیم را اتخاذ نموده است.

این در حالی است که صفت‌الله سمنگانی، معاون مقام ولایت و رییس کمیته مشترک خبرنگاران ولایت سمنگان می‌گوید که به زود‌ترین فرصت این مشکل را که از سوی محمد نظری، رییس پوهنتون این ولایت برای خبرنگاران و محصلان زن ایجاد شده است، بررسی و راه حل منطقی آن را پیدا خواهند کرد.

قابل ذکر است که هنوز هم چالش‌های اجتماعی در برابر زنان خبرنگار به ویژه گزارشگران زن در سمنگان پا بر جا است و فاکولته ژورنالیزم نیز در پوهنتون سمنگان وجود ندارد که روی همین دلایل تعداد زنان خبرنگار مسلکی در رسانه‌های این ولایت بسیار نادر بوده و تعداد اندکی هم که وجود دارند بیشتر در برنامه‌های تفریحی گویندگی می‌کنند.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *