قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برگزاری برنامه‌ای گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در خوست

برگزاری برنامه‌ای گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در خوست

خوست

۱۶ آگست و ۲۶ اسد ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر  TLO و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، پس از کابل، کندهار، بلخ و بامیان برنامه گزارش‌گری صلح را این بار برای بیش از ۳۰ تن از مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران، به تاریخ ۱۶ آگست ۲۰۲۰ میلادی مطابق ۲۶ اسد ۱۳۹۹ در ولایت خوست برگزار کرد.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در این نشست بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید نموده و تعادل در استفاده از زبان‌های ملی کشور را مهم خواند زیرا این امر نیز بر ترویج صلح و هم‌پذیری اثرگذار است.

در همین حال خانم نیکزاد، تاکید کرد تا رسانه‌ها در افغانستان باید روش مشخصی را مدنظر گرفته و مطابق به آن همچنان با در نظر داشت صلاحیت‌های کاری شان در ارتباط به ترویج صلح، عملکرد مثبت داشته باشند.

به گفته خانم فریده نیکزاد، رسانه‌ها مسوولیت خود بدانند تا در طول یک ماه روی چند گزارش مثبت در ارتباط به پروسه صلح و مزایایی آن بالای زندگی مردم، کارکنند همچنان روی ترویج فرهنگ صلح نیز از سوی مسوولان رسانه‌ها تلاش‌های بیشتر از پیش در نهادهای رسانه‌ای شان صورت گیرد.

از سوی هم مسوولان رسانه‌های خوست در این نشست تاکید دارند که همه رسانه‌ها در ارتباط به موضوع صلح بیشتر پیام‌رسانی نمایند تا سطح آگاهی مردم بلند برده شود و از این طریق ذهنیت مردم در ارتباط به پروسه صلح تغییر مثبت کند.

در این حال مسوولان رسانه‌ها و خبرنگارانی که در این نشست حضور داشتند، گفتند که رسانه‌ها نباید بیشتر صلح را به دید پروژه‌ای بنگرند و نیاز است تا برای درک درست از برقراری صلح دید مثبت و ظرفیت سازی لازم را طرح‌ریزی نمایند.

آنان به این باور اند که مسوولان رسانه‌ها باید خبرنگاران نهادهای شان را تشویق کنند تا موضوع صلح را در گزارش‌های شان مهم دانسته و انعکاس بیشتر دهند.

صفی سرور میاخیل، مسوول رادیو و تلویزیون« غرغشت » در خوست از برگزاری این برنامه در ولایت خوست ابراز خرسندی نموده و آن را در ترویج صلح میان مردم از سوی رسانه‌ها، موثر دانست.

او گفت که مسوولان رسانه‌ها تصمیم گیرنده هستند و صلاحیت دارند که چی باید نشر کنند روی این دلیل می‌توانند به خبرنگاران شان در رسانه‌ها هدایت دهند تا مسایل صلح و کلمات صلح‌آمیز را در گزارشات شان بیشتر بیان کنند.

در ضمن نجیب‌الله الوخیل، خبرنگار رادیو آزادی و یکی اشتراک‌کننده های این برنامه، برگزاری این چنین برنامه‌ها را جهت بلند بردن سطح آگاهی خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن در خوست موثر خوانده بر ادامه این چنین برنامه‌ها تاکید کرد.

او گفت:« برای راه اندازی همچو برنامه‌ها ما همه وعده همکاری می‌دهیم چون اشتراک روزنامه‌نگاران در چنین برنامه‌ها می‌تواند سبب تشویق آنان نیز شود.».

در ادامه نادیه باوری خبرنگار محلی در خوست می‌گوید که مدیران رسانه‌ها باید روی استفاده بیشتر از ادبیات صلح در رسانه‌ها توجه کنند. او افزود:« رسانه‌ها به خصوص تلویزیون‌های پرپبیننده که امروزه بیشتر همه مردم، اخبار و اطلاعات را از طریق همین رسانه‌ها مطلع می‌شوند در قسمت ترویج صلح و استفاده از کلمات صلح‌آمیز برای مردم تلاش‌های بیشتر کنند».

 در اخیر برنامه خانم نیکزاد تعهد سپرد که در حمایت از رسانه‌های کشور به خصوص در ولایت خوست در قسمت بهبود شرایط کاری شان همکاری نموده و صدای آنان را به مسوولان حکومتی خواهند رساند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست قبل از این نیز این برنامه را در کابل برگزار نموده بود و قرار است یک بار دیگر نیز کنفرانس رسانه‌ها و گزارشگری صلح با اشتراک مسوولان رسانه‌ها را در کابل بعد در ولایت فاریاب نیز برگزار نماید.

گزارش: نادیه باوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *