قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / متوقف شدن دو رسانه در بغلان در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده به درب ورودی این رسانه‌ها

متوقف شدن دو رسانه در بغلان در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده به درب ورودی این رسانه‌ها

بغلان

۱۳ آگست/ ۲۳ اسد ۱۳۹۹

به گفته مسوولان رسانه های رادیو آرمان شهر و هفته نامه شهربانو شب هنگام به تاریخ ۲۰ اسد ا مواد انفجاری جاسازی شده توسط افراد ناشناس در دروازه ورودی این رسانه ها منفجر گردیده که در نتیجه تمام وسایل تخنیکی، اداری و کمپیوترهای این رسانه ها تخریب و نشرات شان متوقف شده است، همچنان شش خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن که در این رسانه‌ها فعالیت داشتند از وظایف شان باز مانده اند .

سیداعظم هاشمی، صاحب امتیاز و مدیرمسوول رادیو آرمان شهر به خبرنگار مرکز گفت که شب هنگام دروازه دفتر از سوی افراد ناشناس توسط ماین جاسازی شده انفجار داده شد که به تعقیب آن همه وسایل رادیو تخریب گردید.

آقای هاشمی می‌افزاید:« یک سال از تاسیس رادیو آرمان شهر و دو سال از نشرات هفته‌نامه شهر بانو  در شهر پلخمری می‌گذرد که هر دو رسانه، فعالیت‌های رسانه‌ای خود را به شکل منظم و بیشتر توسط زنان انجام می‌دهد».

مدیرمسوول رادیو آرمان شهر بیان داشت که شش ماه قبل از سوی افراد ناشناس آنان مورد تهدید قرار گرفته بودند و این موضوع طی یک نامه رسمی به ارگان‌های امنیتی و نهادهای حامی خبرنگاران( نی و کمیته مشترک ) شریک گردیده بود، اما هیچ توجهی در مورد صورت نگرفت.

آقای هاشمی حمله مسلحانه از سوی افراد ناشناس را بالای رادیو آرمان شهر و هفته‌نامه شهر بانو نگران‌کننده خوانده، می‌گوید فعلا معلوم نیست که تا کدام مدت نشرات رادیو و فعالیت هفته‌نامه شهر بانو به تعویق افتاده است. او افزود این در حالی است که از زمان حمله بالای این رسانه‌ها صرف نهاد نی(حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان و کمیته مصنوونیت خبرنگاران برای بررسی اوضاع با مسوولان این رسانه‌ها دیدار نموده اند.

آقای هاشمی از حکومت محلی بغلان می‌خواهد تا در مورد مصوونیت جانی و شغلی همچنان مکان‌های رسانه‌ای این ولایت توجه جدی نماید.

از سوی دیگر ممکن این وضعیت سبب گردد تا بعد از این کارمندان این رسانه‌ها با خیال راحت وظیفه شان را پیش برده نتوانسته و نیز سبب نگرانی‌ خانواده‌های خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن شود.

رحیمه عثمانی، صاحب امتیاز هفته‌نامه شهر بانو گفت ما در کنار مشکلات امنیتی، خانوادگی و سنتی در بغلان باز هم این رسانه‌ها را برای دست‌اندرکاران مطبوعاتی به خصوص برای زنان به ابتکار و هماهنگی چند خانم خبرنگار تاسیس کردیم که تمام گزارشات شان مربوط به فعالیت‌های خانم‌ها است.

خانم عثمانی اضافه کرد:« با وجود آنکه این دو رسانه، خسارات هنگفت مالی را متقبل شده‌اند، اما به هیچ وجه صدای زنان را خاموش نمیتوانند. ما تا آخرین لحظه زندگی در برابر این چنین جنایات ایستادگی خواهیم کرد».

خانم رحیمه عثمانی یادآور شد که وضعیت فعلی برای همه به خصوص خبرنگاران زن خیلی نگران‌کننده است، چون فعلا به اثر این رویداد شش کارمند رسانه‌ای آنان که زنان بودند به وظیفه نمی‌آیند.

در این حال فهیم نیکزاد، مسوول کمیته مصنوونیت خبرنگاران در این ولایت به مرکز گفت که به خاطر تداوم فعالیت رسانه‌ای زنان در بغلان تلاش‌های زیادی خواهند کرد تا این دو رسانه دوباره فعالیت خود را آغاز کنند.

وی گفت:« فعلا مصوونیت جان همکاران خبرنگار برای ما خیلی مهم است و حکومت مکلف است تا فضایی مصوون را برای خبرنگاران فراهم کند».

وی از نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران خواست تا غرض حمایت بیشتر و بهتر نهادهای رسانه‌ای و کارمندان مطبوعاتی، میان خود شان هماهنگی مستحکم‌تری را ایجاد نمایند.

مرضیه اکبر، مدیر مسوول هفته‌نامه شهر بانو گفت که خبرنگاران زن در بغلان از موجودیت ناامنی خیلی نگران هستند و توجه جدی هم از سوی نهادهای حامی خبرنگاران و ارگان‌های امنیتی در زمینه صورت نمی‌گیرد. 

در این حال احمد جاوید بشارت، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت بغلان برای مسوولان این دو رسانه وعده هر نوع همکاری امنیتی را سپرده، گفت که به زودترین فرصت افراد دخیل در این جنایت را شناسایی  و به جزایی اعمال شان خواهند رساند. او بیان داشت:« بررسی‌ها در زمینه جریان دارد و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد».

این در حالی است که از دو ماه به این سو پس از رادیو ادیب این دومین بار است که رسانه ها از سوی افراد ناشناس مورد حمله مسلحانه قرار می‌گیرد و نشرات آنها متوقف می‌شود.

گزارش:آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *