قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / روزنامه‌نگاری برای زنان در هرات؛ شغل دشوار اما کم درآمد

روزنامه‌نگاری برای زنان در هرات؛ شغل دشوار اما کم درآمد

هرات

۴آگست/ ۱۴ اسد ۱۳۹۹

شماری از خبرنگاران زن که در رسانه‌های محلی ولایت هرات فعالیت می‌کنند، از دریافت امتیازات کم نسبت به فعالیت‌های که در رسانه‌ها انجام می‌دهند، شکایت دارند. آنها می‌گویند تعدادی کثیری از زنانی که در رسانه‌های محلی هرات فعالیت دارند در عین زمان چند وظیفه دیگر را نیز انجام می‌دهند و دلیل آن هم دریافت معاشات اندک آنان از سوی رسانه‌ها می‌باشد.

مرضیه حسینی، خبرنگار در هرات می‌گوید که رسانه‌های محلی توقع کار چند خبرنگار را از یک کارمند  دارند، اما معاش بسیار کم در مقابل کارش پرداخت می‌کنند.

مرضیه می‌گوید:« از معاشی که دریافت می‌کنم به هیچ وجه راضی نیستم، چون من به صفت گوینده خبر استخدام شده‌ام، اما مجبور هستم گزارش بنویسم و گردانندگی نیز بکنم، ولی صرف امتیاز گویندگی را دریافت ‌کنم».

به گفته او خبرنگاران زن به خصوص آنانی که مسلکی درس خوانده‌اند، باید با معاش اندک قناعت نکنند زیرا تحصیل نموده‌اند و ظرفیت کاری بهتر دارند پس باید امتیاز خوب هم به دست بیآورند.

این خبرنگاران در ادامه می‌گویند که وضعیت بد اقتصادی رسانه‌ها در پرداخت امتیازات کم، تاثیرپذیری  خود را دارد.

سما سپهری، خبرنگار محلی در هرات گفت، زن بودن در رسانه‌های محلی هرات خود یک محدودیت است و از همین امر رسانه‌های این ولایت سود می‌برند.

خانم سپهری می‌افزاید:« در رسانه‌های محلی هرات تساوی جندر رعایت نگردیده و کار به اهل آن سپرده نمی‌شود».

او می‌گوید: محیط کاری و حضور بیشتر زنان در رسانه‌ها در تادیه معاشات نقش مهم دارد روی این دلیل اگر حضور زنان در رسانه‌های هرات افزایش یابد، مشکل امتیاز کم و دور بودن زنان رسانه‌ای از بخش مدیریت و رهبری نیز حل خواهد شد.

این در حالی است که نهادهای حامی خبرنگاران، دریافت امتیاز کم خبرنگاران زن از سوی رسانه‌ها را برای این زنان یک بحران جدی می‌داند.

آرزو یحیی‌زاده، مسوول اجرایی اتحادیه ملی خبرنگاران در زون غرب می‌گوید:« عدم اعتماد مسوولان رسانه‌های محلی به کار و فعالیت خبرنگاران زن و باورمندی مسوولان بر این که زنان ژورنالیست با معاش اندک حاضر اند، کار کنند باعث شده که روزنامه‌گاران زن در این رسانه‌ها امتیاز اندکی دریافت کنند.

خانم یحیی‌زاده می‌افزاید:« عامل اصلی پرداخت معاش اندک به خبرنگاران زن، تبعیض در بین کارمندان زن و مرد در رسانه‌ها است و نیازمندی زنان هم باعث شده که خبرنگاران زن با معاش اندک در رسانه‌های محلی فعالیت کنند».

به گفته او اگر تبعیض از رسانه‌ها برداشته شود و مسوولان رسانه‌ها به توانایی‌های خبرنگاران زن باور داشته باشند، این مشکل حل خواهد شد.

اما مسوولان رسانه‌های محلی هرات بر این باور اند که هر کارمند چه زن و یا مرد نظر به فعالیتی که در رسانه انجام می‌دهد، معاش دریافت می‌کند.

وحید کامیار، مدیر مسوول رادیو و تلویزیون محلی« زندگی » در هرات بیان می‌دارد:« تمام کارمندانی که در رسانه‌های محلی هرات فعالیت می‌کنند بنا بر مشکلات اقتصادی رسانه‌های محلی در چندین بخش فعالیت می‌کنند».

کامیار گفت:« خبرنگاران زن این را می‌پذیرند که توانایی بعضی از فعالیت‌های رسانه‌ای را بنابر مشکلات موجود در جامعه کنونی و سخت‌گیری خانواده‌ها ندارند».

اما او می‌افزاید در رسانه‌ای که وی فعالیت دارد، بیشترین معاش را یک کارمند زن دریافت می‌کند.

وی تبعیض میان کارمندان زن و مرد در رسانه‌های محلی هرات را نپذیرفته، ولی می‌گوید بعضی مشکلات در رسانه‌های محلی هرات وجود دارد که باید به همکاری مسوولان رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران حل گردد.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که نهادهای حامی رسانه‌ها از ثبت شکایت‌هایی از سوی خبرنگاران زن به دلیل دریافت امتیاز اندک از سوی رسانه‌های محلی هرات خبر می‌دهند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *