قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل

۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹

گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های زابل فعالیت دارد ، خواهان سهم بیشتر زنان در رسانه ها گردید.

او می افزاید که تا کنون حکومت برای تشویق زنان برای کار در رسانه ها هیچ اقدامی نکرده است.

خانم کریمی افزود:” دولت نیز تا کنون با بانوان خبرنگار همکاری که باید می کرد  نه نموده. نه به لحاظ معنوی برایشان برنامه ای در نظر گرفته شده و نه هم برای تشویق شان کدام پروگرام وجود داشته که آن ها را از لحاظ مالی و اقتصادی تمویل کند.

خانم کریمی که اکنون هم عملا در رسانه کار می کند، می گوید که با مشکلاتی دست و گریبان استند که حتا در ساحۀ کاری از ابتدایی ترین امکانات نیز برخوردار نیستند.

وی می افزاید ؛ در زابل در این مبارزه و خدمت  تنها  من تعهد و ابراز علاقمندی نموده ام ، پس لازم است که در این بخش دیگر بانوان نیز به طرق مختلف تشویق و حمایت شوند و همچنان به خانواده های شان قناعت داده شود که در این مبارزه با آن ها همراه شوند تا صدای حق مردم مظلوم به خصوص زنان را به گوش مقامات برسانند.

گلالی کریمی از حکومت می خواهد:” ارزومند که در راستای تشویق زنان سعی و تلاش صورت گیرد ، در مکاتب برای شان برنامه های کوتاه مدت تشویقی دایر گردیده و در رسانه ها نیز سهولت های کاری برابر و حمایت مالی صورت گیرد.”

همچنان رییس اطلاعات و فرهنگ زابل عبدالرزاق بشر گفت:” این که زابل یک جامعه سنتی است از همین سبب خانواده ها برای دختران خود اجازه نمی دهند که مصروف فعالیت های رسانه ای گردند. حتا به آنان اجازه رفتن به مکتب را هم نمی دهند.” بشر می گوید که با وجود تلاش های پیگیر، هنوز هم ما نتوانستیم که بانوان خبرنگار را پیدا کنیم. فعلا تنها یک بانوی خبرنگار(گلالی کریمی) را داریم. ولی در آینده کوشش می کنیم تا دختر خانم های دیگر را نیز تشویق کنیم که به این مسلک رو بیاورند.

مسوول کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران بسم الله پښتونمل می گوید:” رسانه ها در زابل مشکلات اقتصادی زیاد دارند. در مراکز رسانه ای معاش ماهانه پرداخته نمی شود. بنا خانواده ها نیز اجازه نمی دهند که دختران شان در رسانه ها کار کنند.” علت عمدۀ دیگر این است که بیشتر مردم کار کردن زنان در رسانه ها را خلاف رسم و عنعنه و حتا خلاف اخلاق دانسته و مخالفت می کنند.

این در حالی است که گلالی کریمی از طرف مرکز حمایت از زنان ژورنالست ، به خاطر کار و فعالیت در راستای حقوق بشر و آزادی بیان به تاریخ 8 مارچ 2020  برندۀ جایزه شجاعت گردید.

ګزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *