قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برگزاری برنامه‌ای آموزشی رسانه‌ها و گزارشگری صلح در تخار

برگزاری برنامه‌ای آموزشی رسانه‌ها و گزارشگری صلح در تخار

تخار

۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر TLO  و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، برنامه گزارش‌گری صلح را این بار برای حدود ۳۰ تن از مسوولان رسانه‌ها، نهادهای حامی ژورنالیستان و خبرنگاران در ولایت تخار  به تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۰ میلادی مطابق به اول اسد ۱۳۹۹ در ولایت تخار برگزار کرد.

خانم عظیمه جلیل، آموزگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در این نشست بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید نموده و افزود:« نیاز است تا همه رسانه‌ها در افغانستان با در نظرداشت پالیسی و صلاحیت مشخص شان، به ترویج صلح که چگونه و به چه شکل در رسانه‌ها به وسیله تهیه گزارش‌ها، برنامه‌ها و استفاده از کلمات صلح‌آمیز صورت گیرد، این روند مردمی را به طور جدی تبلیغ نمایند».

به گفته خانم جلیل، رسانه‌ها همه روزه و مطابق پلان منظم، روی چندین گزارش مثبت در ارتباط به پروسه صلح کار کنند در ضمن مسوولان رسانه‌ها برای ترویج فرهنگ صلح میان مردم در نهادهای مربوطه شان تلاش‌های مثمری را باید انجام دهند.

مسوولان رسانه‌ها در این نشست ابراز نمودند که نهادهای رسانه‌ای ترویج فرهنگ صلح را میان مردم، مسوولیت اساسی خود دانسته و خبرنگاران را تشویق کنند تا این موضوع مهم حیاتی افغانان را در گزارش‌های شان انعکاس دهند.

نظیفه شریفی، مدیر خبرگزاری باختر در تخار گفت که آگاه نمودن خبرنگاران توسط این چنین برنامه‌های آموزشی خیلی مهم است، چون ما در آستانه آمدن صلح در کشور خود هستیم و باید خبرنگاران به عنوان پیام‌رسانان صلح، سهم  و نقش بارز شان را با تهیه اخبار و گزارش‌های صلح در این پروسه ادا نمایند.

خانم شریفی افزود، حالا مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند و انتظار صلح را دارند. در این مقطع اساس، تدویر همچو برنامه‌ها تحت عنوان صلح و ٰژورنالیزم می‌تواند تاثیرپذیری خود را صد در صد بالای اذهان مردم داشته باشد. او بیان داشت:« نیاز است در کنار خبرنگاران به همه اقشار جامعه در مورد صلح و مزایایی آن معلومات داده شود».

 از سوی هم خبرنگاران در تخار تاکید دارند که همه رسانه‌ها در ارتباط به موضوع صلح بیشتر پیام‌رسانی نمایند تا سطح آگاهی مردم بلند برده شود و از این طریق ذهنیت مردم در ارتباط به پروسه صلح تغییر کند.

یاسین جویا، خبرنگار و یک تن از اشتراک‌کننده های این نشست می‌گوید که افغانان در شرایط خاصی قرار دارند که نیاز مبرم به صلح دارند بنا برگزاری این چنین برنامه‌ها می‌تواند روزنه امید را برای مردم افغانستان، طرف‌های درگیر، حکومت افغانستان و کشورهای دخیل در پروسه صلح ایجاد کند.

آقای جویا در ادامه گفت:« زمانی که در کشور ما صلح برقرار شود ما ‌می‌توانیم در فضای شاد و مسرت‌بخش در یک افغانستان مترقی زندگی کرده و کار و فعالیت خود را با ذهن و اندیشه آرام پیش ببریم».

در این حال ملالی، خبرنگار رادیو و تلویزیون ریحان در مورد موثریت برگزاری همچو برنامه‌ها گفت:

جای خوشی است که این چنین برنامه‌‌ای از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ولایت تخار دایر گردیده است و خبرنگاران در ولایت‌ها خواهان برگزاری برنامه‌های بیشتر آموزشی به خصوص در مورد صلح به همکاری همه نهادهای حامی خبرنگاران می‌باشند.

وی می‌گوید:« خبرنگاران به برنامه‌های رهنمایی ترویج صلح نیاز مبرم دارند تا بتوانند با فراگیری موضوعات صلح و رهنمایی استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز؛ گزارش‌ها و برنامه‌های خوب صلح‌جویانه را برای تغییر ذهنیت عام مردم تهیه کنند».

در اخیر برنامه خانم عظیمه جلیل، آموزگار مرکز بر همکاری بیشتر برای خبرنگاران زن در ولایت‌های کشور تعهد نموده و برای بهبود شرایط کاری آنان وعده تلاش‌های بیشتر را نمود.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست قبل از این، برنامه‌های رسانه‌ها و گزارشگری صلح را در ولایت‌های چون کابل، ننگرهار، هرات، بلخ و اکنون در تخار برگزار نموده و  قرار است در آینده نزدیک در بعضی ولایت‌های دیگر نیز تدویر نماید.

گزارش: سمین حسینی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 کابل ۱۱ جدی ۱۳۹۹ و ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *