قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار

۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر  TLO  و حمایت مالی سفارت سویدن در افغانستان، برنامه گزارش‌گری صلح را این بار برای بیش از ۳۰ تن از مسوولان رسانه‌ها، نهادهای رسانه‌ای و خبرنگاران ننگرهاری، به تاریخ ۱۸ جولای مطابق به ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ در شهر جلال آباد برگزار کرد.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در این نشست بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های صلح‌آمیز و لطیف در رسانه‌ها تاکید نموده، افزود:« در کنار استفاده از کلمات نرم و صلح‌آمیز تعادل در استفاده از زبان‌های ملی در رسانه‌ها هم مهم می‌باشد، چون این امر نیز بر ترویج صلح و هم‌پذیری میان مردم اثرگذار است».

در ادامه خانم نیکزاد، تاکید کرد تا همه رسانه‌ها در افغانستان باید یک پالیسی رسانه‌ای داشته باشند تا با در نظرداشت آن صلاحیت شان را در ارتباط به ترویج صلح که چگونه عمل کنند، بدانند.

به گفته خانم فریده نیکزاد، رسانه‌ها باید ماهانه روی چند برنامه و گزارش مثبت در ارتباط به پروسه صلح کار کنند و نیاز است تا مسوولان رسانه‌ها روی ترویج فرهنگ صلح تلاش‌های قابل توجهی نمایند.

در این حال مسوولان رسانه‌ها و خبرنگارانی که در این نشست حضور داشتند،  اظهار نمودند که در برخی رسانه‌ها دید مثبت و توانایی لازم در ارتباط به موضوع صلح وجود ندارد که در مورد صلح نباید با دید پروژه‌ای نگریسته شود.

آنان به این باور اند که مسوولان رسانه‌ها باید خبرنگاران نهادهای شان را تشویق کنند تا موضوع صلح را در گزارش‌های شان مهم بدانند.

شکرالله پاسون، مدیر نشرات تلویزیون انعکاس در ننگرهار بیان داشت که رسانه‌های این  ولایت برای ترویج و ارایه برنامه‌های صلح آماده هستند و اراده کامل هم در این زمینه دارند. پاسون گفت:« صلح خواست هر افغان است و خبرنگاران افغان به خصوص در ننگرهار برای عملی نمودن ژورنالیزم صلح مسوولیت شان را با علاقمندی ادا خواهند کرد».

در ادامه شیرشاه همدرد، عضو اتحادیه ژورنالیستان در ننگرهار می‌گوید که با گذشت بیش از چهل سال جنگ و بدبختی در افغانستان، رسانه‌ها مسوولیت دارند تا برای تغییر ذهنیت جنگ در اذهان مردم برنامه‌های صلح را ارایه بدارند.

او افزود:« چون شرایط سیاسی کشور فعلا در مورد صلح می‌باشد پس رسانه‌ها منبعد روی استفاده بیشتر از ادبیات صلح توجه کنند تا جملاتی که در گزارش‌ها استفاده می‌شود برای بیننده‌ها و شنونده‌ها پیام‌آور صلح و آشتی باشند».

در ضمن ملاله میوند خبرنگار محلی در جلال آباد که در جمع اشتراک‌کنند‌های این برنامه بود گفت که نهادهای رسانه‌ای صلاحیت دارند که چی باید نشر کنند روی همین دلیل با حمایت و هدایت مستقیم شان می‌توانند گزارش‌ها و برنامه‌های خوب صلح‌آمیز را به وسیله روزنامه‌نگاران تهیه کنند.

در اخیر برنامه خانم نیکزاد وعده سپرد برای حمایت از رسانه‌ها و به خصوص خبرنگاران زن در ولایت‌ها جهت بهبود شرایط کاری شان، همکار بوده و مشکلات آنان را به مسوولان حکومتی خواهند رساند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست قبل از این نیز این برنامه را در کابل و بلخ برگزار نموده بود و قرار است یک بار دیگر نیز کنفرانس رسانه‌ها و گزارشگری صلح با اشتراک مسوولان رسانه‌ها را در کابل بعد در ولایت‌های خوست، فاریاب، بامیان و تخار نیز برگزار نماید.

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *