قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / نگرانی‌‌ها از تبعیض علیه زنان در رسانه‌های دولتی هرات

نگرانی‌‌ها از تبعیض علیه زنان در رسانه‌های دولتی هرات

هرات

۱۵ جولای و ۲۵ سرطان ۱۳۹۹

خبرنگاران زن در هرات از تبعیض علیه زنان در رسانه های ملی و دولتی این ولایت شاکی بوده می‌گویند زمانیکه وارد عرصه خبرنگاری می‌شوند، نخستین آرزوی شان کار در رسانه ملی و دولتی است، اما بعد از وارد شدن به این رسانه‌ها درک می‌کنند که به زنان خبرنگار اهمیت کمتری داده میشود.

فریبا اکبری، یکی از خبرنگاران زن در ولایت هرات می‌گوید از سال ها قبل همواره علاقمند کار در رسانه‌ها بود تا روزی بتواند در رادیو و تلویزیون ملی این ولایت فعالیت کند، اما وقتی متوجه شده که در رسانه‌های دولتی به فعالیت زنان کمتر ارزش داده می‌شود از این تصمیم خود منصرف شده است.

به باور فریبا که فعالیت کمرنگ زنان خبرنگار در رسانه‌های دولتی به بی باوری مسوولان این رسانه‌ها به کار خبرنگاران زن برمی‌گردد.

او گفت:« اکثر مسوولان رسانه‌های دولتی تصور می‌کنند که خبرنگاران زن همانند مردان نمی‌توانند به ساحه بروند و در تهیه گزارش‌های بیرونی موفق باشند».

این خبرنگار می‌گوید حالا وقت آن رسیده تا مسوولان رسانه‌های دولتی به خبرنگاران زن بیشتراعتماد کرده و به آنان فرصت دهند تا توانایی‌های شان را در عرصه کار رسانه‌ای ثابت کنند.

شماری دیگر ازخبرنگاران زن می‌گویند یکی از مشکلات فرا روی آنها برای استخدام و حضور در رسانه‌های ملی و دولتی، گذشتن از پروسه سخت و دشوار امتحان رقابتی است.

فاضله صالحی، خبرنگار محلی در هرات که تجربه کار در رسانه‌های محلی و ملی را دارد، می‌گوید کار کردن در رسانه‌های دولتی نسبت به رسانه‌های خصوصی دشوارتر است و باید برای دوام در این پست‌ها از بزرگنمایی در خبرهای مربوط به مقامات کار گرفت و نکات منفی را کمتر تبارز داد.

خانم صالحی در ادامه گفت:« با آن که شرایط و امتیازات کار در رسانه‌های دولتی نسبت به رسانه‌های خصوصی کمتر است، ولی باز هم شمار زیادی از زنان علاقمند حضور و کار در رسانه‌های دولتی دارند که به دلیل وجود فساد در روند استخدام، این آرزوی شان برآورده نمی‌شود».

این خبرنگار می‌گوید که بهترین امتیاز رسانه‌های دولتی به نسبت رسانه های خصوصی مصوونیت شغلی خبرنگاران در آینده است.

اما مسوولان رسانه‌های دولتی، حضور کمرنگ زنان در این رسانه‌ها را به عدم علاقمندی شان نسبت می‌دهند.

حبیب‌الله حبیبی، مدیر رادیو و تلویزیون ملی در ولایت هرات می‌گوید که جذب کارمندان در رسانه‌های دولتی و ملی از صلاحیت‌های کمیته اصلاحات اداری و منابع بشری است و آنها در گزینش کارمندان دخل و تصرفی ندارند.

آقای حبیبی گفت:« با آن که رسانه‌های ملی امتیازات زیادی از جمله مصوونیت شغلی، پرداخت به موقع معاش و در نظر گرفتن ترانسپورت و امکانات بیشتر نسبت به رسانه‌های خصوصی را دارند، اما باز هم خبرنگاران زن علاقمندی کمتر به فعالیت در این رسانه‌ها دارند».

مدیر رادیو و تلویزیون ملی ولایت هرات می‌گوید که ناتوانی خبرنگاران در عبور از مرحله استخدام برای گزینش در رسانه‌های دولتی، دلیل بر حضور کمرنگ شان در رسانه‌های دولتی می‌باشد.

حبیب‌الله حبیبی، می‌گوید هم اکنون ۴ کارمند زن به شمول یک کارمند افتخاری در رادیو و تلویزیون ملی هرات کار می‌کنند که ۱۰ فیصد از تشکیلات این اداره را تشکیل می‌دهند.

مسوولان در ریاست منابع بشری ولایت هرات نیز می‌گویند در حال حاضر تمامی کارمندان بست‌های دولتی از طریق رقابت آزاد و بدون دخالت اعضای این اداره استخدام می‌شوند.

مینا نادری، رییس اداره منابع بشری ولایت هرات می‌گوید در ادارات دولتی بست‌های مشخصی برای زنان وجود ندارد، اما در امتحان ورودی ۵ امتیاز برای زنان به عنوان تبعیض مثبت در نظر گرفته شده است.

مینا نادری که خودش در بست‌های مختلف دولتی کار کرده، اما عدم باورمندی مسوولان ادارات دولتی به توانایی زنان را رد می‌کند. او می‌گوید:« دلیل کمرنگ بودن حضور زنان در ادارات دولتی، عدم علاقمندی زنان برای حضور در این پست‌ها است».

در ولایت هرات بر طبق آمار ارایه شده در آژانس اطلاعاتی باختر ۳ خانم خبرنگار در روزنامه اتفاق اسلام، ۴ خانم در رادیو و تلویزیون ملی هرات که صرف یک تن آنان رسمی است، رادیو پولیس هرات و رادیو صدای جوان که رادیوی علمی و آموزشی پوهنتون هرات می‌باشد هر کدام یک یک خانم به طور رسمی خبرنگار دارند و در نهایت رادیو معارف این ولایت نیز یک خانم روزنامه‌نگار را برای فعالیت‌های رسانه‌ای‌اش با خود دارد.

این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود که بر اساس قانون کار، باید ۳۰ فیصد کارمندان ادارات دولتی را زنان تشکیل دهند، لیکن به اساس سهم زنان هراتی در این بخش‌ها فیصدی پایینی از زنان شاغل در ادارات دولتی مصروف کار و فعالیت اند به خصوص در فعالیت‌های رسانه‌ای.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *