قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برگزاری برنامه‌ای زیرنام رسانه‌ها و گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در بلخ

برگزاری برنامه‌ای زیرنام رسانه‌ها و گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در بلخ

بلخ

۵ جولای/۱۵ سرطان ۱۳۹۹

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همیاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر TLO  و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، برنامه گزارش گری صلح را این بار برای بیش از ۳۰ تن از مسوولان رسانه‌ها، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ و خبرنگاران، امروز ۵ جولای ۲۰۲۰ میلادی مطابق ۱۵ سرطان ۱۳۹۹ درشهر مزارشریف برگزار کرد.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در این نشست بر ترویج فرهنگ استفاده از واژه‌های نرم و صلح‌آمیز در رسانه‌ها تاکید نموده و تعادل در استفاده از زبان‌های ملی را مهم خواند زیرا این امر نیز بر ترویج صلح و هم‌پذیری اثرگذار است.

در همین حال خانم نیکزاد، تاکید کرد تا همه رسانه‌ها در افغانستان باید یک پالیسی رسانه‌ای داشته باشند تا بدانند که با در نظر داشت صلاحیت شان در ارتباط به ترویج صلح چگونه عمل کنند.

به گفته خانم فریده نیکزاد، رسانه‌ها باید ماهانه روی چندین گزارش مثبت در ارتباط به پروسه صلح کار کنند همچنان روی ترویج فرهنگ صلح نیز از سوی مسوولان رسانه‌ها تلاش صورت گیرد.

از سوی هم خبرنگاران در بلخ تاکید دارند که همه رسانه‌ها در ارتباط به موضوع صلح بیشتر پیام‌رسانی نمایند تا سطح آگاهی مردم بلند برده شود و از این طریق ذهنیت مردم در ارتباط به پروسه صلح تغییر کند تا با دولت بیشتر همکاری نمایند.

در این حال مسوولان رسانه‌ها و خبرنگارانی که در این نشست حضور داشتند، گفتند که در برخی رسانه‌ها دید مثبت و ظرفیت لازم در ارتباط به موضوع صلح وجود ندارد و بیشتر صلح را به دید پروژه‌ای می‌نگرند.

آنان به این باور اند که مسوولان رسانه‌ها باید خبرنگاران نهادهای شان را تشویق کنند تا موضوع صلح را در گزارش‌های شان مهم بدانند.

در ادامه نجیب پیکان، مسوول یکی از رسانه‌ها در بلخ می‌گوید که مدیران رسانه‌ها باید روی استفاده بیشتر از ادبیات صلح در رسانه‌ها توجه کنند تا جملاتی که در گزارش‌ها استفاده می‌شود برای بیننده‌ها و شنونده‌ها عام فهم باشد. او افزود:« در هر ولایت افغانستان سروی شود تا دریابیم کدام رسانه‌ بیشترین بیینده و شنونده را تا استفاده بیشتر از ادبیات را را برای مردم ترویج نمایند».

در ضمن فرشته اثیر، معاون یکی از رادیوهای محلی بلخ گفت که مسوولان رسانه‌ها تصمیم گیرنده اند و صلاحیت دارند که چی باید نشر شود. آنان به زحمات خبرنگاران شان باید ارزش بدهند تا روزنامه‌نگاران بیشتر حمایت شوند .

خانم اسیر تاکید کرده، گفت:« خبرنگاران باید از سوی نهادهای مختلف به خصوص دولت افغانستان حمایت شوند تا بتوانند فعالیت‌های رسانه‌ای خود را به شکل بهتر و بدون نگرانی انجام دهند».

در رابطه مطیع‌الرحمان کریمی، رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ که در جمع اشتراک‌کنند‌های این برنامه بود به مسوولان رسانه‌ها وعده همکاری بیشتر را نموده و از مسوولان رسانه‌ها خواست تا در بخش‌های فرهنگی با ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت همکار باشند.

در اخیر برنامه خانم نیکزاد تعهد سپرد که در حمایت از رسانه‌های کشور به خصوص بلخ در قسمت بهبود شرایط کاری شان همکاری نموده و صدای آنان را به مسوولان حکومتی خواهند رساند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست قبل از این نیز این برنامه را در کابل برگزار نموده بود و قرار است یک بار دیگر نیز کنفرانس رسانه‌ها و گزارشگری صلح با اشتراک مسوولان رسانه‌ها را یک بار دیگر در کابل بعد در ولایتی چون ننگرهار، خوست، فاریاب، بامیان و تخار نیز برگزار نماید.

گزارش: انوشه انصاری

مطلب پیشنهادی

برگزاری ورکشاپ آموزشی گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کندهار

کندهار ۱۸ نوامبر و ۲۸ عقرب ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *