قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب

۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹

مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب شده تا زنان در رسانه‌های ولایت فاریاب حضور کم‌رنگ داشته باشند.

شریفه احدی، خبرنگار در یکی از رادیوهای محلی فاریاب گفت که شوق و علاقۀ زیاد برای کار کردن در رسانه‌ها را دارد، اما نبود امنیت، سنت‌های ناپسند و آزار و اذیت در بیرون از منزل را از عوامل حضور کم‌رنگ زنان در رسانه‌های فاریاب می‌خواند.

وی می‌گوید:« ناامنی، دید منفی مردم، سنت‌های حاکم در جامعه و آزار و اذیت سبب نگرانی ما برای تهیه گزارش شده است، چون اگر حادثۀ رخ دهد ما نمی‌توانیم با خاطر جمع آنجا رفته و گزارش تهیه کنیم ».‌

همچنان بصیره مصمم از خبرنگاران محلی ولایت فاریاب می‌گوید :« مشکل عمده که سد راه فعالیت بهتر و حضور پررنگ خبرنگاران زن در این ولایت شده است، رسانه‌های محلی به دلیل مشکلات اقتصادی برای کارمندان شان به خصوص خبرنگاران زن معاش نمی‌دهند و همه افتخاری ایفای وظیفه می‌نمایند که این مشکل سبب دلسردی و حضور زنان رسانه‌ای شده است».

در این حال مسوولان اتحادیه ملی ژورنالیستان در فاریاب می‌گویند که فقط سه تن از زنان در رسانه‌های این ولایت مشغول کار اند.

قطب‌الدین کوهی، مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان ولایت فاریاب می‌گوید با وجودی که شمار زیادی از خانم‌ها از پوهنتون‌های مختلف و از رشته ژورنالیزم فارغ شده‌اند، اما بنابر نبود امنیت آنان نمی‌توانند در رسانه‌ها کار کنند.

آقای کوهی همچنان افزود:« تا کنون هیچ نهاد حامی خبرنگاران در این راستا به ولایت فاریاب توجه نکرده‌است. ما خواهان توجه بیشتر دولت برای تامین امنیت خبرنگاران زن در فاریاب نیز هستیم».

او تهدیدات بلند امنیتی در فاریاب را که خبرنگاران زن از این بابت احساس مصوونیت نمی‌کنند و در ضمن از طرف هیچ نهادی حمایت نمی‌شوند علت حضور کمرنگ زنان در رسانه‌ها نیز عنوان می‌نماید.

به گفته آقای کوهی، قبلاً ۱۰ رادیوی خصوصی در فاریاب فعالیت داشتند، اما به علت ناامنی‌ و کاهش حمایت مالی نیم آن‌ها از فعالیت باز مانده‌اند.

قابل ذکر است که در ولایت فاریاب دو رادیوی محلی مخصوص زنان نشرات دارد، اما به نسبت عدم حضور زنان رسانه‌ای، نشرات آن مکمل توسط مردان پیش برده می‌شود و جز از تلویزیون ملی، هیچ تلوزیون دیگر نشرات ندارد. در ضمن شمار روزنامه‌ها، هفته نامه‌ها و ماهنامه‌های چاپی نیز اندک می‌باشد. بنابر گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان اکنون در ولایت فاریاب ۱۶ زن در بخش‌های مختلف رسانه‌های این ولایت فعالیت دارند که ۵ تن آنان خبرنگاران مسلکی می‌باشند.

گزارش: گیتا رستگار

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری ورکشاپ آموزشی گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کندهار

کندهار ۱۸ نوامبر و ۲۸ عقرب ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *