قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / زنان کارآموز در بخش خبرنگاری خواهان استخدام شان در رسانه‌های بلخ هستند

زنان کارآموز در بخش خبرنگاری خواهان استخدام شان در رسانه‌های بلخ هستند

بلخ

۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹

رسانه‌های دولتی و خصوصی در ولایت بلخ به منظور پیشبرد امور کاری شان و ایجاد فرصت کار عملی برای زنانی که می‌خواهند خبرنگار شوند، کارآموزانی را جذب و تعهد می‌نمایند که این کارآموزان را به عنوان کارمند دائمی استخدام می‌کنند.

اما بیشتر زنانی که دوره‌های کارآموزی را سپری کرده‌اند از عدم تعهد رسانه‌ها برای جذب نمودن این زنان به عنوان کارمند رسمی و یا استخدام آنان با امتیاز ناکافی شاکی اند.

کرشمه رادمنش صافی، یکی از محصلان رشته روزنامه‌نگاری که دوره شش ماهه کارآموزی را در یکی از رادیوهای محلی در ولایت بلخ سپری کرده است هرچند از مساعد شدن زمینه کار عملی برای زنان محصل و فارغان رشته روزنامه‌نگاری ابراز خرسندی می‌کند، اما می‌گوید که کار پیدا کردن در رسانه ها خیلی مشکل است. وی گفت:«در هر رسانه‌ای که مراجعه کنیم، می‌گویند شش ماه یا یک سال بدون امتیاز با ما کار کند، وقتی که این گزینه را بپذیری بعد از آن هم حقوق ناچیزی را در نظر می‌گیرند».

هرچند خانم کرشمه پس از سپری نمودن شش ماه کارآموزی در رادیوی محلی که به آنجا معرفی شده بود، به عنوان کارمند رسمی جذب شده است، اما امتیازی که برایش در نظر گرفته شده بود، حتا برای هزینه رفت و آمدش کافی نیست.

در این حال فرزانه حیدری یکی دیگر از زنان فعال در بلخ که رشته ژورنالیزم را انتخاب کرده و در سه رسانه به صورت کارآموز و کارمند افتخاری فعالیت دارد، می‌گوید که در هر رسانه‌ای که وی درخواست کار داده است، برایش گفتند که به صورت کارمند افتخاری می‌تواند کار خبرنگاری را پیش ببرد.

خانم حیدری، گفت:«در زمینه استخدام کارمند در برخی رسانه‌ها، روابط بر ضوابط مقدم است و چه خوب می‌شود که کارمندان مسلکی به خصوص زنان تحصیل کرده و کارفهم در رسانه‌ها استخدام شوند».

آرزو امان که فارغ رشته روزنامه نگاری از پوهنتون بلخ است و در یکی از تلویزیون‌ های محلی بلخ دوره کارآموزی را سپری کرده است، می‌گوید:« رسانه‌ها در بلخ تا جایی عملکرد صادقانه دارند، اما باید استعداد کارآموزان را در نظر بگیرند. زنان را در هر عرصه‌ای از کار و فعالیت رسانه‌ای، دستکم نگیرند و به حقوق شان احترام بگذارند».

در همین حال نورآقا شریفی، مسوول یکی از رسانه‌های تصویری در ولایت بلخ می‌پذیرد که بیشتر کارآموزان پس از تکمیل دوره کارآموزی در رسانه‌ها جذب نمی‌شوند، اما می‌افزاید که رسانه‌ها به منظور همکاری با فارغان رشته روزنامه نگاری به ویژه زنان، برای آنان فرصت سه الی شش ماهه کار عملی را مساعد میسازد تا کار عملی را بیآموزند. وی گفت:« رسانه‌ها مکلف به استخدام این افراد نیستند و تنها در صورتی اقدام به استخدام آنان می‌کنند که به کارمند ضرورت داشته باشند در غیر آن همکاری در یادگیری آنان را مساعد می‌کنند».

از سوی هم مبینه ساعی، مسوول دفتر نی یا حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در زون شمال می‌گوید که مشکلات مالی برخی رسانه‌ها سبب شده تا ادارات این رسانه‌ها نتوانند کارآموزان را در رسانه‌های شان استخدام کنند. خانم ساعی گفت:«از میان ده‌ها خانمی که از آدرس فاکولته ژورنالیزم پوهنتون بلخ به رسانه های محلی این ولایت معرفی شده‌اند، نظر به اطلاعاتی که ما داریم برخی آنان به عنوان کارمند رسمی به کار گماشته شده اند».

گفتنی است بنابر گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ولایت بلخ ۷۹ زن در رسانه‌های این ولایت فعالیت دارند که ۴۲ تن آنان مسلکی هستند و در سال های اخیر نقش و سهم خوبی را نیز در این رسانه‌ها ایفا نموده اند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *