قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بغلان خواهان استخدام زنان در بخش های مطبوعاتی ادارات دولتی این ولایت هستند

خبرنگاران زن در بغلان خواهان استخدام زنان در بخش های مطبوعاتی ادارات دولتی این ولایت هستند

بغلان

۲۷جون/۷ سرطان ۱۳۹۹

در حالیکه خبرنگاران زن در بغلان با مشکلات زیادی مواجه هستند و فعالیت‌های آنان در رسانه‌ها کمرنگ به نظر می‌رسد، از عدم همکاری مسوولان شاکی اند.

آنان مدعی اند که خبرنگاران زن در بغلان می‌خواهند که در بخش مطبوعات هر اداره دولتی جهت تسهیل ارایه اطلاعات برای خبرنگاران و نیز سهم بارز خبرنگار زن در این بخش یک تن ازخبرنگاران زن به شکل رسمی یا کار آموز استخدام شود.

رخسار نظامی، خبرنگار تلویویزن ملی گفت همه ساله از پوهنتون بغلان خبرنگاران زیاد زن‌ به صورت مسلکی فارغ می‌شوند، اما آنان حضور‌کمرنگ ‌در‌ رسانه‌ها ‌دارند. وی افزود:« چند بار از سوی نهادهای مدافع خبرنگاران زن در بغلان برای استخدام خبرنگاران زن به طور رسمی و کار آموز به ادارات دولتی پیشنهاد صورت گرفته، مگر تا حال آنان هیچ به وعده شان عمل نکرده‌اند».

از سوی هم حلیمه وردک، مسوول انجمن زنان ژورنالیست در ولایت بغلان می‌گوید با آنکه مسوولان حکومت ادعا دارند که در راستای حقوق زنان فعالیت‌های لازم را انجام داده اند، ولی در بخش مطبوعات ادارات دولتی، زنان نقش کمرنگی دارند. او بیان داشت:« با وجود تلاش‌های زیادی که ما انجام داده‌ایم لیکن تا حال هیچ زنی در بخش مطبوعات ادارات دولتی نتوانسته کرسی را اشغال نماید ».

در این حال عزیزه محمدی، هماهنگ‌کننده برنامه‌های رادیو چونغر در ولایت بغلان می‌گوید که حکومت در راستای فعالیت‌های رسانه‌ای و نقش زنان، همکاری چشم‌گیر نداشته است. او همچنان اضافه می‌کند:« حکومت نتوانسته زمینه کار را برای خبرنگاران مسلکی زن تا هنوز مساعد سازد».

خانم محمدی افزود:« مسوولان حکومتی باید بر توانمندی خبرنگاران زن باور داشته باشند و در استخدام آنان در بخش سخنگو و مطبوعات در ادارات دولتی همکاری جدی نمایند تا تساوی و مساوات در نظر گرفته شود و حق کار و فعالیت زنان نیز سلب نگردد».

در این حال نذیر نجم، سخنگوی مقام ولایت بغلان در مصاحبه‌ای با خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست گفت که در این ولایت چند تن از زنان در راس اداره‌های مهم دولتی مشغول کار اند و هیچگاه نقش و سهم آنان در سطح این ولایت نادیده گرفته نشده است.

وی اضافه کرد در دفتر مقام ولایت هم از سوی دفتر« اصلاح» که زمینه کار عملی را برای کارآموزان ترتیب می‌کند، چند تن از زنان به شکل کار آموز مشغول کار و فراگیری فعالیت‌های مسلکی خبرنگاری هستند.

آقای نجم اضافه کرد:« متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا خیلی برنامه‌های کار آموزی خبرنگاری برای تازه فارغان  و حتا خبرنگاران در بخش مطبوعات ادارت دولتی به خصوص مقام ولایت به تعویق افتاده است».

سخنگوی مقام ولایت بغلان وعده سپرد که در آینده خیلی نزدیک در بخش مطبوعات مقام ولایت و دیگر ادارات دولتی، خبرنگاران زن که بیکار هستند به شکل کار آموز استخدام خواهند شد تا از این طریق با کارهای اداری آشنایی پیدا کرده و بعد در دیگر ادارات به شکل رسمی استخدام شوند.

قابل کر است رسانه‌ها که رکن چهارم دولت و بهترین وسیله برای انعکاس مشکلات و اطلاعات است در این اواخر با وجود محدودیت‌های گسترش ویروس کرونا و بیکار شدن تعداد کثیری از خبرنگاران زن باز هم در خط مقدم اطلاع‌رسانی از وضعیت کرونا و نیز مسایل مهم اجتماعی و سیاسی در سطح کشور و به خصوص از ولایت بغلان، خبرنگاری می‌کنند.

به اساس بررسی که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در دوران قرنطین و در ولایت بغلان تهیه نموده است، حدود ۲۰ تن از خبرنگاران زن از رسانه‌های مختلف در این ولایت بیکار شده‌اند که این مشکل می‌تواند عامل کمرنگ بودن نقش روزنامه‌نگاران زن در بغلان در حال و اگر توجهی از سوی نهادهای مسوول حامی خبرنگاران و وزارت اطلاعات و فرهنگ صورت نگیرد در آینده نیز خواهد بود. مشکلی که دستآوردهای نزده ساله خبرنگاران زن را با محدودیت و تهدید به همراه خواهد داشت.

گزارش:آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *