قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برنامه آموزشی رسانه‌ها و گزارش‌گری صلح برای ۲۵ خبرنگار در ننگرهار برگزار گردید

برنامه آموزشی رسانه‌ها و گزارش‌گری صلح برای ۲۵ خبرنگار در ننگرهار برگزار گردید

ننگرهار

۲۵ جون/ ۵ سرطان ۱۳۹۹

برنامه آموزشی یک روزه تحت نام رسانه‌ها و گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به همیاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان و دفتر TLO  همچنان همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان،  امروز ۲۵ جون ۲۰۲۰ مطابق ۵ سرطان ۱۳۹۹ برای ۲۵ تن از خبرنگاران (زن و مرد) در ننگرهار برگزار گردید.

خانم هوگی امیل، آموزگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، هدف از برگذاری این کارگاه آموزشی را در ننگرهار ترویج صلح و کاهش خشونت در جامعه عنوان نموده گفت که ننگرهار یکی از ولایات آسیب پذیر از جنگ می باشد که زنان بیشتر از جنگ و سنت های ناپسند جامعه در این ولایت متاثر هستند و بلند کردن صدای زنان یکی از وظایف رسانه ها است.

 وی اضافه نمود که رسانه‌ها، خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن با به تصویر کشیدن چهرۀ اصلی جنگ و از طریق مصاحبه با خانواده‌های گروه‌های مخالف و نشان دادن نفرت شان از جنگ، می‌توانند نقش موثر را در پروسه صلح ایفا نمایند.

خانم امیل، برگزاری چنین برنامه‌ها را در تسهیل ساختن پروسه صلح مفید خوانده، از مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران خواست تا با نشر گزارش‌های مثبت و با در نظرداشت اصل بی‌طرفی، روند صلح را به نفع مردم عام سوق بدهند و در کاهش خشونت‌های ناشی از جنگ، سهیم شوند.

نفیسه سهار یک تن از خبرنگاران اشتراک‌کننده در برنامۀ یاد شده، برگزاری چنین کارگاه های آموزشی را در روند صلح مفید دانسته از حکومت و شورای مصالحه می‌خواهد تا نماینده با صلاحیت رسانه‌ها و خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن را در این شورا سهیم نمایند تا صدای آزادی بیان در این روند خاموش نباشد.

در این حال آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ ننگرهار نقش رسانه ها را در آوردن صلح مهم دانسته گفت :« اگر رسانه ها به صورت درست در برملا ساختن حقایق کار کنند و مردم را به صلح دعوت کنند، در برابر صلح با طالبان کدام مانع نخواهد بود.»

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از زمان تاسیس‌اش( ۷ مارچ ۲۰۱۷) تا اکنون برای بیش از ۲۰۰ تن  از خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، آموزش‌های مسلکی خبرنگاری، مصوونیت، رهبریت، انتخابات، گزارشگری صلح، راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی را برگزار نموده  و روش‌های مهمی را در این زمینه‌ها برای این خبرنگاران آموزش داده است .

مطلب پیشنهادی

حمایت فعالان جامعه مدنی از فراخوان مرکز

شش تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی به شمول خانم حمیرا قادری فعال حقوق …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *