قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ادامه قرنطین و بی‌سرنوشتی خبرنگاران زن در بغلان

ادامه قرنطین و بی‌سرنوشتی خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۱۷ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۹

در کنار دیگر مشکلات اجتماعی ده‌ها تن از خبرنگاران زن به دلیل شیوع ویروس کرونا بی‌سرنوشت در خانه به سر می‌برند.

نهادهای حامی خبرنگاران در بغلان با ابراز نگرانی از این موضوع، می‌گویند که اگر حکومت و مسوولان رسانه‌ها به این موضوع توجه جدی نکنند، امکان خواهد داشت که در آینده نزدیک هیچ خبرنگار زن در جامعه بغلان فعالیت نداشته باشد.

رحیمه عثمانی، مسوول هفته‌نامه شهر بانو گفت ویروس کرونا نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از لحاظ اجتماعی حتا از لحاظ روحی و روانی تاثیرات منفی خود را بر فعالیت خبرنگاران زن گذاشته است.

خانم عثمانی گفت:« وضعیت فعلی برای خبرنگاران زن خیلی نگران‌کننده می‌باشد».

از سوی هم حلیمه وردک، مسوول انجمن زنان ژورنالیست گفت که زنان افغان در همه حالت و در همه بخش‌ها قربانی داده اند حتا اکنون که ویروس کرونا همه‌گیر شده بیشترین قربانی را این قشر متقبل می‌شود.

خانم وردک بیان داشت:« بیکار شدن یک تعداد خبرنگاران زن در رسانه‌ها که قبلا خیلی شجاعانه کار می‌کردند، تاثیرات منفی بر جامعه رسانه‌ایی و حضور دیگر زنان که علاقه به این مسلک داشتند بر جا مانده است».

وی از مسوولان رسانه‌ها و دیگر نهادها خواست که به این معضله توجه جدی نمایند.

زهره کریمی خبرنگار آزاد گفت که با انتشار ویروس کرونا تعداد زیادی خبرنگاران زن که قبلا کارمندان رسمی یا قرار دادی و یک تعداد شان در مقابل حق‌الزحمه و آزاد کار می‌کردند، از سوی رسانه‌های شان به شکل نامعلوم، خانه نشین شدند.

خانم زهره گفت:« وضعیت فعلی نگران‌کننده و در حین حال نامعلوم نیز می‌باشد تا اطمینان داشته باشیم که کار و فعالیت خبرنگاران زن دوباره به شکل عادی بر خواهد گشت یا نه؟».

این خبرنگار افزود که فعالیت و حضور زنان هر روز در حال کاهش است و هیچ‌کس و هیچ نهادی حامی خبرنگاران زن هم توجهی در این زمینه نمی‌کنند.

از سوی هم رمزیه اکبری خبرنگار برحال یکی از رسانه‌ها در بغلان گفت که بعد از انتشار ویروس کرونا هر روز با مشکلات جدید در جامعه روبرو هستند و فعالیت‌های رسانه‌ای خود را نظر به گذشته با قبول کردن مشکلات زیاد، انجام می‌دهند.

وی بیان داشت:«چون دوران قرنطین و گسترش ویروس کرونا همچنان برای سه ماه دیگر ادامه دارد بنا ما خواهان همکاری و کمک حکومت و دیگر نهاد‌های حمایت‌کننده خبرنگاران زن هستیم».

این در حالی است که چندی قبل مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به اساس آمار به نشر رسیده اعلام داشت که در ۳۲۹ رسانه فعال در افغانستان، ۱۱۳۹ تن از زنان مصروف کار هستند که با شیوع ویروس کرونا در ۲۸ ولایت افغانستان، ۲۳۰ تن از خبرنگاران زن بیکار شده‌اند و این آمار هر روز در حالی افزایش است.

گزارش:آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *