قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برنامه آموزشی رسانه‌ها و گزارش‌گری صلح برای خبرنگاران زن در کابل برگزار گردید

برنامه آموزشی رسانه‌ها و گزارش‌گری صلح برای خبرنگاران زن در کابل برگزار گردید

کابل

۱۵ جون/ ۲۶ جوزا ۱۳۹۹

برنامه آموزشی یک روزه تحت نام رسانه‌ها و گزارشگری صلح از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به همیاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان و دفتر TLO  همچنان همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان،  امروز ۱۵ جون ۲۰۲۰ مطابق ۲۶ جوزا ۱۳۹۹ برای بیش از ۲۰ تن از خبرنگار زن در کابل برگزار گردید.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست ضمن افتتاح برنامه، هدف این کارگاه آموزشی را ترویج صلح و کاهش خشونت در جامعه گفت و اضافه نمود که امروزه مردم افغانستان به دو چالش عمده صلح و گسترش ویروس کرونا مواجه اند که مرکز با در نظرداشت موارد صحی و جلوگیری از نشر ویروس، گزارش‌گری صلح را برای خبرنگاران  زن راه اندازی نمود تا به نحوی از طریق رسانه‌ها برای ترویج صلح در جامعه ذهنیت سازی شود.

به گفته خانم نیکزاد:” رسانه‌ها، خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن با به تصویر کشیدن چهرۀ اصلی جنگ و از طریق مصاحبه با خانواده‌های گروه‌های مخالف و نشان دادن نفرت شان از جنگ، می‌توانند نقش موثر را در پروسه صلح ایفا نمایند».

از سوی هم خانم عظیمه جلیل آموزگار برنامۀ آموزشی صلح در ادامه ضمن تشریح محتوا، برگزاری چنین برنامه‌ها را در تسهیل ساختن پروسه صلح مفید خوانده، از مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران خواست تا با نشر گزارش‌های مثبت و با در نظرداشت اصل بی‌طرفی، روند صلح را به نفع مردم عام سوق بدهند و در کاهش خشونت‌های ناشی از جنگ، سهیم شوند.

نازیلا عزیزی یک تن از خبرنگاران اشتراک‌کننده در برنامه یاد شده، برگزاری چنین کارگاه های آموزشی را در روند صلح مفید دانسته از حکومت و شورای مصالحه می‌خواهد تا نماینده با صلاحیت رسانه‌ها و خبرنگاران به خصوص  خبرنگاران زن را در این شورا سهیم نمایند تا صدای آزادی بیان در این روند خاموش نباشد.

در این حال لیلا نورانی خبرنگار رادیو کلید، طی مصاحبه اختصاصی به خبرنگار مرکز گفت که روند صلح یک پروسه ملی است که باید تمام اقشار جامعه در آن سهیم باشند، به گفته وی:« نقش رسانه‌ها و آزادی بیان در روند صلح از آغاز گفت و گوهای کمرنگ بوده و جایگاه خبرنگاران زن حفظ نشده است».

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از زمان تاسیس‌اش( ۷ مارچ ۲۰۱۷) تا اکنون برای بیش از ۲۰۰ تن  از خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، آموزش‌های مسلکی خبرنگاری، مصوونیت، رهبریت، انتخابات، گزارشگری صلح، راهکارها برای کاهش تبعیض و آزار و اذیت جنسیتی را برگزار نموده  و روش‌های مهمی را در این زمینه‌ها برای این خبرنگاران آموزش داده است.

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *