قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / مدینه مروت: پس از انفجار، زخم‌هایی که تا آخر عمر باز می‌مانند

مدینه مروت: پس از انفجار، زخم‌هایی که تا آخر عمر باز می‌مانند

کابل

۱۱ جون/ ۲۲ جوزا ۱۳۹۹

مدینه مروت در حالیکه سر و گوش چپ‌اش با بنداژ سفید بسته و برجسته‌گی های خون هنوز هم در دور بنداژ معلوم می‌شد گفت که اگر چشمانش را ببندد همان حادثه و کشته شدن همکارانش، وی را آرام نمی‌گذارد.

مدینه خبرنگار زنی است که تقریبا ده روز قبل در اثر انفجار ماین مقناطیسی بالای موتر حامل وی و همکارانش شدیدا زخم برداشت و دو تن از همکاران نزدیک او از رادیو و تلویزیون خورشید در مقابل چشمانش شهید شدند.

وی هنوز هم نمی‌تواند از شدت انفجار همان روز با گوش چپ‌اش به درستی بشنود، اما دریک مصاحبه اختصاصی به خاطر ادامه راه همکاران خود حاضر شد با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان که به عیادت وی رفته بودند کمی سخن بگوید.

وی در حالیکه گلویش را بغضی می‌فشارد به آهسته‌گی، چنین سخن می‌گوید: «هر لحظه جلو چشمم تصویری از اجساد خون‌آلود همکارانم به نظر می‌رسد، حتا با وجود خوردن دوا‌های آرام بخش و تسکین‌دهنده باز هم نمی‌توانم، بخوابم».

مدینه که از لحاظ روحی و روانی در وضعیت چندان خوبی قرار ندارد، می‌افزاید:« هشتمین سالگرد تلویزیون بود و کمی دیرتر از دفتر بیرون شدیم، نزدیک به چهاراهی گل سرخ که رسیدیم موتر بلند شد و به زمین خورد دیگر نفهمیدم که چی شد».

وی که در هنگام صحبت کردن، دستهایش می‌لرزید گویا با روایت از جریان حادثه، دوباره همان صحنۀ وحشتناک جلو چشمانش قرار گرفته و خاطرات تلخ زخمی شدن خودش و از دست دادن همکارانش بار دیگر تازه شد. این حمله را بدترین خاطره هولناک زندگی‌اش می‌داند.

بانو مدینه، در حالیکه چشمانش را اشک گرفته بود، گفت:« هر سو خون و شیشه ریخته شده بود، دود در فضا آنقدر زیاد بود که نمی‌دانستم به کدام سمت و در کجا پرتاب شده‌ام».

مدینه اکنون هم در حالیکه  نمی‌توانست با فصاحت، صحبت کند با بردن دستها به سوی سر و گوش زخمی‌اش، چنین ادامه داد:« در آن لحظه دستهایم بی حس بود، فکر می‌کردم کور شده‌ام و یک احساس بد در قلب زنده ولی روح مرده‌ام جا گرفته بود ».

این خبرنگار زن، می‌گوید که شدت درد زخم‌ها، کشته شدن همکاران، صدای مهیب و دود سیاه در آن زمان وی را در گردابی از ناامیدی، یاس و وحشت گیر ماند. این زخم‌ها و این حسرت کشته و زخمی شدن همکارانش پس از انفجار تا آخر عمر درقلب وی خواهد ماند.

مدینه مروت، بیان داشت این حمله اولین بار نیست که رسانه‌ها و خبرنگاران، تلخی آن را می‌چشند، او افزود:« سال گذشته (۱۳ اسد ۱۳۹۸) نیز کارمندان رادیو و تلویزیون ما از سوی افراد ناشناس به وسیله ماین مقناطیسی که در یک بایسکل جا به جا شده بود و در کنار موتر همکاران ما در سرک پنج تایمنی در کابل انفجار داده شد سبب زخمی شدن تعدادی از کارمندان  به شمول یک زن گردید».

وی با وجود که احساس خوبی نداشت اما باز هم آرزو دارد که به کار اطلاع رسانی خود ادامه دهد از نهادهای حامی ملی و بین‌المللی خبرنگاران خواست تا وی را تنها نگذارند و حمایت‌اش نمایند.

مدینه افزود: « به خاطر اینکه بتوانم دوباره برای مردمم از راه اطلاع‌رسانی خدمت کنم، مرا نهاد‌های حامی خبرنگاران باید در قسمت تداوی و بهبود هرچه زودترم، کمک و یاری رسانند».

مدینه با تعهدی که در قبال ادامه کارش دارد می‌گوید که با صحتیابی دوباره‌اش با شوق و علاقه بیشتر از پیش خبرنگاری خواهد کرد. او گفت:« من تعهد می‌کنم تواناتر از گذشته کار و فعالیت اطلاع‌دهی را پیش ببرم و راه نا تکمیل همکارانم را در عرصه اطلاع‌رسانی و آزادی بیان ادامه دهم».

فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست ضمن تقبیح این حمله تروریستی در جریان عیادت مدینه، وعده سپرد که تا حد توان در جهت مداوا و معرفی وی به متخصصین روان درمان، کمک‌اش نماید.

نیکزاد همچنان افزود:« در این اواخر عدم توجه جدی و به کیفر رساندن عاملان همچو رخدادهای تروریستی که باعث ترویج فرهنگ معافیت از مجازات شده و دلیل افزایش بیشتر تهدیدات و خشونت‌ها علیه خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن گردیده است لازم است تا به این فرهنگ، نه گفت!

به گفته وی نهادهای کشفی و استخباراتی باید قبل از وقوع همچو حوادث از حملات جلوگیری نمایند زیرا بارها همچو حملات بعد از تهدیدهای اولیه صورت گرفته و ده‌ها تن از افراد ملکی به شمول خبرنگاران کشته و زخمی شده‌اند.

در ضمن جاوید فرهاد مسوول بخش خبر رادیو و تلویزیون خورشید حمله بر موتر حامل کارمندان این رسانه را هدفمند عنوان نموده و گفت که این حادثه حمله بر کارمندان یک رسانه نه بلکه یک تهدید جدی به آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها است.

وی افزود:« این حمله دومین و آخرین تهدید در برابر رسانه‌ها نخواهد بود بلکه ما شاهد تهدیدات بیشتری در قبال کار و فعالیت رسانه‌ها در کشور خواهیم بود».

به گفته فرهاد، وزارت داخله تعهد سپرده اند که این حادثه را بررسی و عاملان این واقعه را مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند داد.

او از ارگان‌های امنیتی و به خصوص وزارت امور داخله خواست تا راهکارهای منظمی را برای حفاظت از جان خبرنگاران در نظر بگیرد.

از سوی هم صدیق‌الله توحیدی رییس اجرایی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان این حمله را تقبیح کرده و تکرار این چنین حملات و تهدیدات را خطر بزرگ در مقابل آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها عنوان کرد.

همچنان طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که وزارت امور داخله حمله بر کارمندان تلویزیون خورشید را مهم دانسته و اضافه می‌کند که در این اواخر موضوع ماین گزاری‌ها در شهر کابل مورد توجه جدی وزارت امور داخله قرار دارد.

وی گفت چنانکه در این چند روز اخیر ۱۷ تن از ماین گزاران دستگیر شده‌اند همچنان واقعه حمله هدفمند بالای موتر حامل کارمندان تلویزیون خورشید که گروه موسوم به داعش مسوولیت آن را پذیرفته اند نیز مورد بررسی ارگان‌های کشفی و امنیتی قرار دارد.

در این رویداد علاوه بر زخمی شدن مدینه، ۵ تن دیگر به شمول دریور نیز شدیدا جراحت برداشته و ضمیر امیری خبرنگار و شفیق‌الله یکی از کارمندان بخش تخنيک تلویزیون خورشید به شهادت رسیدند.

این در حالی است که خبرنگاران و کارمندان نهادهای رسانه‌ای همواره مورد هدف حملات ترویستی قرار می‌گیرند که می‌توان از حمله بالای موتر حامل کارمندان موبی گروپ در سال ۲۰۲۰ که ۷ تن از کارمندان آن کشته شدند و حمله بالای تلویزیون شمشاد در سال ۲۰۱۷ که دو کشته و بیش از ۲۰ زخم برجا گذاشت همچنان حمله هدفمندانه بالای خبرنگاران در شش درک کابل در ۳۰ اپریل ۲۰۱۸ که ۹ تن از خبرنگاران به شمول یک خبرنگار زن شهید شدند، نام برد.

مطلب پیشنهادی

حمایت خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از فرا خوان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست

کابل ۶ سپتمبر/ ۱۶ سنبله ۱۳۹۹ به تعداد ده تن از خبرنگاران و اعضای جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *